Zakaj se prehladiti v času supremacizma?

Oddaja
8. 12. 2020 - 16.30

Rotovž od 08:00 – 20:00: "Kaj so nevladne organizacije?"

Zgodovinski atrij
8. 12. 2020–7. 1. 2021

Nevladne organizacije nas spremljajo na vseh področjih življenja, od sociale, kulture, zdravja, ekologije, športa do civilne zaščite. Država jih pokliče na pomoč, kadar sama ne zmore opraviti vsega dela, potrebnega za dostojanstveno in kakovostno življenje svojih prebivalk in prebivalcev. Ker opravljajo tako pomembne naloge, jih pogosto zamenjujemo za državne organe.

Med skoraj 28.000 nevladnimi organizacijami je več kot 1300 gasilskih društev z več kot 162.000 prostovoljci. Prav tako, kot potrebujemo gasilce, da naša mesta in prebivališča branijo pred ognjem, potrebujemo tudi okoljevarstvenike, ki branijo našo pravico do zdravja in zdravega življenjskega okolja. Pa humanitarne organizacije, ki skrbijo za preživetje ljudi na socialnem robu, in zagovorniške organizacije, ki raziskujejo in opozarjajo na napake v sistemu ter kršenje človekovih pravic. Vsem je skupno eno: prizadevajo si, da bi bila naša družba lepša in bolj prijazna.

V Zgodovinskem atriju ljubljanske Mestne hiše si lahko med 8. decembrom 2020 in 7. januarjem 2021 ogledate strip dr. Horowitza »Kaj so nevladne organizacije?«. Razstavni projekt je nastal v produkciji Mirovnega inštituta v sodelovanju s Centrom nevladnih organizacij – CNVOS.

Ciril Horjak – dr. Horowitz – je akademski slikar, ilustrator, karikaturist, stripar in pedagog. Od leta 2006 je karikaturist in ilustrator časopisa Večer, njegove družbeno angažirane ilustracije pa so objavili tudi v uglednih tujih časopisih, kot so The Guardian, Le Monde, Die Zeit in The Chicago Tribune. Za svoje delo je prejel številne nagrade, med drugim novinarsko nagrado Društva novinarjev Slovenije za izstopajoče novinarske dosežke v letu 2017 in priznanje Muzeja novejše zgodovine za strip "Življenje v času koronavirusa".

 

Center za kreativnost ob 17:00: Video posvetovalnica: Koronavirus in ustvarjalci št. 9

Društvo Asociacija v sodelovanju s Centrom za kreativnost pri Muzeju za arhitekturo in oblikovanje vabi k udeležbi video posvetovalnice z Juretom Novakom.

26. novembra je bil v Državnem zboru sprejet šesti paket pomoči za omilitev in odpravo posledic COVID-19. Ukrepe, ki zadevajo KKI, bomo obrazložili v novi video posvetovalnici.

POVEZAVA: Video bo objavljen na Facebooku Asociacije https://www.facebook.com/drustvoasociacija/

PREDAVATELJ: Jure Novak je avtor, režiser in performer. S (kulturnimi) politikami se ukvarja vsaj že desetletje, med drugim kot kolumnist, podpredsednik Društva gledaliških režiserjev, član komisij in dialoških skupin na Ministrstvu za kulturo in v okviru društva Asociacija.

 

Vodnikova domačija ob 18:00: Achille Mbembe: Kritika črnskega uma

V letošnjem letu se Serija pogovorov in predavanj o afriški literaturi seli na področje teorije. Posvečamo se avtorjem, ki so pomembno zaznamovali afriško postkolonialno miselnost in s tem tudi afriško literaturo.

Po dogodkih, na katerih smo osvetlili miselnost Frantza Fanona, se bomo tokrat posvetili kamerunskemu teoretiku Achillu Mbembeju in njegovi knjigi Kritika črnskega uma (ZRC SAZU, 2019), ki se »spoprime z idejo drugosti in razlike, ki sta postali ključen vzvod za učinkovitejše upravičevanje razmerij nadvlade in izkoriščanja, ki so dosegla vrhunec s trgovino s sužnji, kolonizacijo, suženjstvom in z apartheidom; to je pogled, ki ga primerja z »delirijem« in ki je v nedavni evropski zgodovini pripeljal do številnih katastrof. Mbembe trdi, da Evropa izpričuje mišljenje, ki je zakoreninjeno v kolonializmu in ki si ne more zamisliti sveta kot so-pripadanja. Temeljna Mbembejevih teza, da »Evropa ni več težišče sveta« po njegovem tako prinaša »nove možnosti za kritično misel«.

O knjigi se bomo pogovarjali z dr. Nino Cvar.

Pogovor bo potekal v živo v torek, 8. decembra ob 18. uri, preko platforme Zoom in na FB profilu domačije. Vabimo tudi k vprašanjem.

 

DISKOlektiv ob 18:00: Tik do Shuma z Xixanom Xoxo

Ples

Za natačen kraj in uro srečanja se dogovorimo v skladu z našimi željami in potrebami ter ukrepi v zvezi z epidemijo. Že čakamo na vaš poziv na discollective@upri.se ali 040226981.
Tikdo vabi plesno predstavo Xixana Xoxe Shum, da se dotikata s svojima koreografskima postavkama. Koreografsko postavko Shuma ali predlog si lahko preberete na strani Shuma, o koreografskem predlogu Tikdoja pa tule.

Zna biti precej pestro ob dotikanju teh dveh predstav, saj sta tako dotik (kot oder) in kinestetični (gibalni) šum nekaj nam manj dostopnega. Zato si bomo vzeli čas. Šli korak za korakom. Umirili čute, da potem lahko poljubno divjamo po planjavah dotikanja predstav in plešemo ter se igramo.

Tik do Shuma je del niza predstav dotika, kjer Tikdo povabi drugo umetniško delo v dotik, seveda v okviru enačbe dotik=oder.

Igra in DISKOreografija: DISKOlektiv in Xixan Xoxa
Ples: Soigralci, Xixan Xoxa, DISKOlektiv
Produkcija: International Dance Terrorist Organization
DISKOprodukcija: Svet

Brez vstopnine

 

SNG Nova Gorica ob 19:00: Biljana Srbljanović, Kobilice ali Moj oče igra loto

Skakavci ili Moj otac igra loto

"Tragična komedija o izgubljenih iluzijah"
Predstava traja dve uri in pol

Kaj je sreča in kako jo doseči? Kaj je smrt in ali se ji je mogoče izogniti? Kako se soočiti s svojo starostjo in starostjo bližnjih? Kaj je mladost? Kaj je smisel in namen družine?

To so vprašanja, s katerimi se v svojem najnovejšem delu ukvarja Biljana Srbljanović, najuspešnejša in najpomembnejša sodobna srbska dramatičarka, ki je s svojimi deli prodrla na gledališke odre po vsem svetu.

Čeprav Biljana Srbljanović velja za izrazito politično in socialno angažirano ustvarjalko, je igra Kobilice ena njenih redkih apolitičnih dram. Avtorica sama jo je opredelila kot igro "o ljudeh, ki v svetu ničesar ne spreminjajo, ki ničesar ne puščajo za seboj, ki se jih ne bodo po ničemer spominjali, ki pa so vendarle živi in so tu in ki so pravzaprav mi". Ob prepletanju različnih stilov in žanrov - od poetičnega realizma do nadrealizma, od sentimentalnosti do ironije, od lapidarnega dialoga do glasbenih in plesnih elementov - je nedvomno najznačilnejša lastnost dela brutalna neposrednost.

Brez vstopnine

 

Spletne urice Maribor #118 ob 19:05: Kako nastane Sledilnik?

Da človeška odločnost ne pozna meja, nam s svojimi projekti dokazuje ekipa projekta @COVID-19 Sledilnik. Skozi celo leto so z neumornim prostovoljnim delom postavili na noge enega vidnejših projektov na področju modeliranja in vizualizacije podatkov v regiji in širše.

Kako je delati kot prostovoljec na takšnem projektu? Kaj se dogaja s podatki v zakulisju? Kako vse skupaj poteka iz tehničnega vidika?

Na Spletnih uricah Maribor #118 se bomo o projektu pogovarjali z 2/30 produktne ekipe Sledilnik.org.

Maja Založnik si je spomladi ročno pretipkavala podatke o okužbah iz NIJZ-jevih jpegov, dokler ni ugotovila, da nekdo drug to že počne bolje od nje. Šele v drugem valu se je opogumila in ponudila svoje data janitor usluge Sledilniku in zdaj na ta račun zanemarja večino svojih ostalih obveznosti. Sicer bivša akademska demografinja, za vedno R-ovka in militantna zagovornica odprtega podatkovja in reproducible research-a. V prostem času goji čes’n zunaj občine stalnega prebivališča.

***********

Andraz Vrhovec je spomladi želel iz izvornega Google Sheeta narediti model širjenja epidemije. Kaj kmalu je ugotovil, da je podatkov premalo za resen model in namesto tega naredil spletno stran z grafom in s tem prvi zametek Sledilnikove spletne strani. Kadar ne dela za Sledilnik, se v podjetju Koofr ukvarja s sinhronizacijo uporabniških podatkov v oblak in iztrebljanjem programskih hroščev na vseh koncih.

 

Slovenska filharmonija ob 20:00: 7. Slowindova pomlad, Tobija Hudnik: Locating LiminalitiesPodrobnosti o dogodku

TOBIJA HUDNIK (SI): LOCATING.LIMINALITIES

Brina Kren – altovski saksofon

Lenart De Bock – tenorski saksofon

Oskar Longyka – violina

Pascal Jarchow – kontrabas

Tobija Hudnik – kitara, klavir, orgle

Stella Ivšek – video projekcija

stream: https://video.arnes.si/portal/asset.zul?id=tZZakFfNoxuStcIV4r4FbHAe

 

Socialistična delavska partija ob 20:00: Zakaj je pravilno biti socialist?

Govorijo:

• Molly Docherty, študentsko zasedanje Manchestra

• Elizabeth Adofo, aktivist iz Črna življenja štejejo!

• Sophia Beach, socialist in aktivist

Več o dogodku in vurtualna vstopnica: link

Kraj dogajanja: link

 

London-Seoul ob 20:00: SooJin Suh & Kit Downes

Premierno pretakanje video posnetka, ki je nastal ob prestavljenem finalu Korejskega glasbenega festivala K-Music. Korejska eksperimentalna&jazz bobnarka se spajdaši z britanskim jazzovskim pianistom ECM provenience.

Zastonj na ogled tule do 8. januarja.

 

Baza slovenskih filmov: https://bsf.si/sl

 

facebook twitter rss

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Prikaži Komentarje

Komentiraj

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • [[nid:123]] - Insert a node content
  • Samodejen prelom odstavkov in vrstic.
  • Spletni in e-mail naslovi bodo samodejno pretvorjeni v povezavo.

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.