BritOFF provokativne prepovedi
Predstavniki Sudanskega prehodnega sveta in opozicije, združene v organizacijo Declaration of Freedom and Changes Forces, so sklenili načelni dogovor o vzpostavitvi skupnega sveta, ki bi državi vladal do izvedbe predsedniških volitev. Dogovor predstavlja prvi korak v zbliževanju stališč, saj se strani še nista poenotili o porazdelitvi zastopanosti: vojska predlaga 10-članski svet, v katerem bi imeli sedem svojih predstavnikov in civilna družba tri, predlog opozicije pa predvideva 15-članski svet s sedmimi vojaškimi in osmimi civilnimi predstavniki. Medtem je Sadik al-Mahdi, nekdanji premier in predsednik opozicijske stranke Umma, podprl zahtevo protestnikov po včlanitvi Sudana v Mednarodno kazensko sodišče, poznano pod kratico ICC. To zahteva izročitev odstavljenega predsednika Omarja al-Baširja, za katerim so leta 2009 izdali nalog za aretacijo zaradi obtožb o genocidu med vojno v Darfurju.
Na tržaškem polmaratonu vendarle ne bodo tekli le Evropejci. Po razkritju, da se bodo polmaratona v Trstu, ki bo potekal 5. maja, lahko udeležili le tekači z državljanstvom evropskih držav, so organizatorji odločitev preklicali in k sodelovanju povabili tudi atlete iz drugod, večinoma športnike iz afriških držav. Prvotna diskriminatorna prepoved, ki je bržčas temeljila na rasističnih vzgibih, naj bi bila tako le provokacija, s katero so želeli sprožiti razpravo o etiki v športu in opozoriti na izkoriščanje športnikov, ki ga izvajajo njihovi menedžerji. Sodeč po odzivih, javnost očitno še ni dojemljiva za tovrstne subverzivne poteze v boju za enakopravnost v športu.
V Jelšanah v Občini Ilirska Bistrica je potekal shod proti postavitvi sprejemno-registracijskega centra za migrante, ki bi ga država na območju mejnega prehoda Jelšane zgradila v primeru povečanega števila migrantov. Okoli 400 protestnikov, med katerimi so bili predstavniki civilnih iniciativ z Bele krajine, Metlike, Velenja, Škofij, Gorenjske in Štajerske, je nagovoril župan Ilirske Bistrice in član Socialnih demokratov Emil Rojc, ki je med drugim dejal: "Domačini smo navajeni, da mejo prestopamo na mejnem prehodu z dokumenti, in to zahtevamo tudi od vseh ostalih." Poleg negodovanja o onesnaževanju narave, vlomih, poškodovanju lastnine ter občutka ogroženosti in strahu so protestniki zahtevali še okrepitev varovanja meje - po potrebi bi angažirali tudi vojsko in enote Evropske agencije za mejno in obalno stražo Frontex. Na protestu je bilo sicer moč opaziti tudi nekatere politične obraze protimigrantske retorike, denimo poslanca SDS Branka Grimsa in predsednika Domovinske lige Bernarda Brščiča, udeležili pa so se ga tudi člani gibanja Generacija identitete.
Dodaj komentar
Komentiraj