Britoff srednjega razreda
Ameriški senat je z 51 glasovi proti 49 izglasoval znižanje davkov za najbogatejše. Proti je glasovalo vseh 48 demokratov v senatu in republikanec Bob Corker. Znižanje bo v naslednjih desetih letih dodalo 1.4 triljona dolarjev h državnemu dolgu ZDA, ki trenutno šteje dobrih 20 triljonov dolarjev. Po zagotovilih republikacev se bo primankljaj poplačal z dvigom gospodarske rasti. Predlog zakona bi stopnjo davka od dohodkov pravnih oseb zmanjšal iz 35 na 20 odstotkov. Dohodki iz tujine podjetij, ki imajo sedež v ZDA bi bili v veliki meri oproščeni davka. Za najbogatejše se davčna stopnja pri plačevanju dohodnine po predlogu niža iz 39.6% na 38.5%. 23 odstotno davčno olajšavo pa dobijo tudi lastniki manjših podjetij in finančnih ter nepremičninskih skupin.
Stopnja davka na dohodke pravnih oseb se bo v Izraelu ta mesec znižala iz 24% na 23%, je pa finančni minister Moshe Kahlon izjavil, da bodo morali stopnjo še prilagoditi, da preprečijo selitev izraelskih podjetij v ZDA. So pa v Izraelu potekali tudi protesti proti korupciji v vladi in premierju Benjamin Netanjahuju, ki je trenutno pod kriminalno preiskavo. Bremenita ga obtožba prejemanja daril od bogatih poslovnežev in pogajanja z lastnikom časopisa, ki bi lepše pisal o njemu v zameno za omejevanje konkurenčnega časnika. V Tel Avivu se je zbralo približno 20 000 ljudi, povod pa je bil osnutek zakona, ki bi prepovedal policiji objavo svojih ugotovitev in bo po vsej verjetnosti naslednji teden potrjen.
V več italijanskih mestih je na tisoče ljudi protestiralo proti predvidenemu dvigu upokojitvene starosti iz približno 66.5 let na 67 let, kar italijanska vlada načrtuje za začetek leta 2019. Sindikalno združenje CGIL, ki je pozvalo h protestom, že napoveduje nove. Iz dviga upokojitvene starosti bo po pritiskih sindikatov izvzetih 15 poklicev, kot so babice, čistilci, vozniki tovornjakov ipd., a samo za tiste, ki jih bodo v desetletju pred upokojitvijo opravljali vsaj 7 let. Po zatrjevanju italijanskega premierja Paolo Gentilonija, bo v pokojninski blagajni za 140 miljard evrov manjka, če se upokojitvene starosti ne zviša. Italija porabi več kot 16 odstotkov BDPja za državne pokojnine, kar jo uvršča na drugo mesto med evropskimi državami.
Dodaj komentar
Komentiraj