Kje si rektOFF?
Tožilstvo BiH je za predsednika enitete Republike Srbske Milorada Dodika zahtevalo do pet let zapora in deset let prepovedi političnega delovanja. Dodik je leta 2023 potrdil in v uradnem listu objavil dva zakona, s katerima so v entiteti prenehali izvajati odločitve visokega predstavnika mednarodne skupnosti v BiH Christiana Schmidta in ustavnega sodišča. Schmidt je nato oba zakona razveljavil in uvedel spremembe kazenskega zakonika, po katerih so kršitve ustavne ureditve države opredeljene kot kazniva dejanja. Tožilstvo je za krivega spoznalo tudi Miloša Lukića, direktorja uradnega lista, ter zanj predlagalo odstavitev s funkcije. Vodstvo Republike Srbske je v primeru dokončne obsodbe Dodika zagrozilo z odhodom z vseh institucij na ravni države, Dodika pa je podprl tudi srbski predsednik Aleksandar Vučić.
Protestniška skupina Slobodan univerzitet, del akademske skupnosti, študenti v blokadi in drugi podporniki študentskih protestov so se v sredo zbrali pred rektoratom Univerze v Novem Sadu in skupaj začeli protestno akcijo »iskanje rektorja« Dejana Madića. S to akcijo želijo opozoriti na krizo v delovanju univerze in pozvati rektorja Madića, naj nemudoma razpiše sejo sveta. Več o seji in kaj bi morali na njej obravnavati, pove Nevena Jevtić s Filozofske fakultete v Novem Sadu.
Več o iskanju rektorja v Novem Sadu ob 14.30, v izrednem OFFsajdu.
Protesti se nadaljujejo tudi po drugih krajih v Srbiji. Študentje Tehniške fakultete Mihajlo Pupin iz Zrenjanina so začeli protestni pohod proti Vršcu, da bi podprli shod, predviden za nedeljo, 23. februarja, v tem mestu. Slogan akcije je »Iz Banata, iz inata«, pot, ki jo bodo prehodili, pa je dolga skoraj 100 kilometrov. Delavci beograjskega mestnega prometa so v srbski prestolnici prav tako organizirali že drugi protestni shod na Trgu republike. Zahtevajo izpolnitev svojih štirih zahtev, na katere mestne oblasti že 14 dni ne odgovarjajo. Od mestne občine zahtevajo izstop iz javno-zasebnega partnerstva, ki bi ukinil trolejbuse in jih nadomestil z električnimi avtobusi zasebnega prevoznika Strela, da vodstvo mesta zagotovi, da bo trolejbusni objekt Dorćol ostal v njihovi uporabi in da ne bo odstopljen v uporabo tretjim osebam. Zahtevajo nujen razpis za nakup novih sodobnih trolejbusov, da bi v celoti obnovili vozni park mestnega prevoznika, ter pregled upravičenosti in zakonitosti obstoječih pogodb o javno-zasebnem partnerstvu, ki so odvzele številne mestne linije. Na shodu so se jim pridružili tudi številni študenti.
Francoski premier Francois Bayrou je včeraj preživel novo glasovanje o nezaupnici. Nezaupnico je vložila francoska Socialistična stranka, saj meni, da Bayrou in njegova vlada odkrito sodelujeta s skrajno desnico v Franciji. Nezaupnico je podprlo 181 poslancev, za potrditev bi potrebovali najmanj 289 glasov. Bayrou je prav tako vpleten v preiskavo francoskega državnega tožilstva, ki je lani začelo preiskavo nasilja, spolnih napadov in posilstev v internatu Notre-Dame-de-Betharram, potem ko je prejelo več kot sto pritožb žrtev. Bayrou je v preiskavo vpleten, ker je med letoma 1993 in 1997, ko so se napadi še dogajali, zasedal mesto ministra za izobraževanje.
Izraelska genocidna vojska je v napadu na hišo v begunskem taborišču Far’a na okupiranem Zahodnem bregu ubila tri in pridržala dva Palestinca. Poboje je izvedla ob tem, ko sionistične sile že več tednov izvajajo obsežne vojaške operacije na več območjih na severu Zahodnega brega, vključno z Dženinom in Tulkaremom ter tamkajšnjim begunskim taboriščem Nur Šams, zaradi česar je na tisoče ljudi prisiljenih zapustiti svoje domove. V torek je vojska tako v Tulkarmu uničila 16 domov, da bi izgnala vse Palestince, ki še živijo v taborišču.
Združene države Amerike so zamrznile obravnavo vlog in prošenj priseljencev iz Latinske Amerike in Ukrajine. Ameriške oblasti se ob tem sklicujejo na pomisleke o varnosti v državi in morebitne goljufije. Zamrznitev obravnave vlog se sicer nanaša na več programov, ki jih je uvedla prejšnja ameriška vlada. Gre za tri programe, v sklopu katerih je bilo v ZDA omogočeno zatočišče za 240 tisoč Ukrajincev na begu pred vojno ter začasno bivanje v državi za več kot 500 tisoč priseljencev s Kube in Haitija, iz Nikaragve, Venezuele in drugih držav Srednje in Južne Amerike. Programi so omogočali, da ZDA po pospešenem postopku sprejmejo tujce, ki so zaprosili za pravno zaščito, azil ali zeleno karto.
V Južni Koreji se je začelo sojenje predsedniku Yoon Suk Yeolu zaradi organiziranja vstaje. Obtožnica ga bremeni vodenja vstaje in zlorabe položaja, ki sta sledili njegovi razglasitvi vojnega stanja v državi decembra lani. Razglasitev vojnega stanja je trajala le nekaj ur, dokler je parlament ni odpravil. Yoona so kmalu zatem odstavili s položaja, ustavno sodišče pa je začelo postopek za njegovo razrešitev. Z začetkom obravnave na okrožnem sodišču v Seulu je Yoon postal prvi predsednik Južne Koreje, ki mu sodijo med opravljanjem funkcije.
Francija je vojaško oporišče Port-Bouet v Slonokoščeni obali danes uradno vrnila slonokoščenoobalskim oblastem. Umik francoskih sil je predsednik Slonokoščene obale Alassane Ouattara napovedal v začetku januarja. Francija je bila v svoji nekdanji koloniji prisotna že desetletja, njen odhod pa je v skladu z naraščajočim trendom v afriških državah, da zmanjšujejo svoje vojaške in politične vezi s Francijo. Konec lanskega leta sta francosko vojsko odslovili vladi Čada in Senegala. V oporišču se je nahajalo okoli tisoč francoskih vojakov, vojaška prisotnost pa je bila tam stalnica od šestdesetih let prejšnjega stoletja, ko sta državi podpisali akt o vojaški podpori po tem, ko je Slonokoščena obala pridobila neodvisnost.
Poslanec Gibanja Svoboda Teodor Uranič je vložil zasebno kazensko tožbo zaradi medijskih objav v zvezi z asfaltiranjem cest v njegovem kraju. Po poročanju N1 je Uranič kot predsednik sveta krajevne skupnosti Klek kot nujno na vrh seznama za asfaltiranja uvrstil cesto proti svoji hiši. Ključnih dokumentov za to naj ne bi pridobil. Prav tako naj bi prišlo do ponarejanja zapisnikov sej krajevne skupnosti, Uranič pa naj bi predlagal rešitve, ki niso v interesu lokalne skupnosti. V sporočilu za medije je Uranič zapisal, da je: »Pri svojih prizadevanjih trčil na osebne interese lokalnih veljakov, kar je očitno povzročilo napad name,« in dodal, da se lokalni razvoj uporablja kot »orodje za politične napade«. Zadevo je uradno začela preiskovati tudi policija.
Dodaj komentar
Komentiraj