TraktOFF
Odhajajoči predsednik Združenih držav Amerike Joe Biden je uradno blokiral ponudbo japonskega železarskega podjetja Nippon Steel, da kupi ameriško železarsko podjetje U.S. Steel. Odbor za tuje investicije kapitala znotraj Združenih držav je v svoji zadnji evalvaciji transakcije ugotovil, da bi prodaja železarskega podjetja lahko zmanjšala ameriški proizvod železa kot tudi ogrozila nacionalno varnost. Podjetji sta se zavezali, da bosta proti ameriški vladi sprožili sodni postopek, saj trdita, da vlada med obravnavo nakupa ni upoštevala ustreznih postopkov.
Zmagoslavni, a razveljavljeni kandidat na romunskih predsedniških volitvah, fašist Călin Georgescu, je naznanil, da bo sodbo romunskega ustavnega sodišča, da prvi krog predsedniških volitev razveljavi ter odredi celotno ponovitev predsedniških volitev, izpodbijal na Evropskem sodišču za človekove pravice. Georgescu je v prvem krogu predsedniških volitev v Romuniji 24. novembra nepričakovano zmagal. Romunsko ustavno sodišče pozneje razveljavilo izid volitev, sklicujoč se na trditve romunske obveščevalne službe, da so bile v volitve vpletene tuje sile.
Ekvadorski predsednik države Daniel Noboa je za začasno podpredsednico imenoval trenutno ministrico za urbanizem Sariho Moya. Moya bo funkcijo opravljala do 22. januarja ali do prihoda nekdanje podpredsednice Veronice Abad, ki je sočasno veleposlanica v Izraelu in Turčiji. Abad je zavrnila ukaz Noboe, naj zamenja veleposlaništvo zaradi varnostne situacije, beri: genocida v Gazi. Ekvadorsko ministrstvo za delo je Abad novembra suspendiralo in jo obtožilo resne disciplinarne kršitve, a je sodišče njen suspenz razveljavilo.
Srbski kmetje društva Naše mleko – Mačva so danes pred policijsko postajo v Bogatiću na severozahodu Srbije protestirali zoper krivične kazenske prijave svojih petih kolegov. Konec prejšnjega tedna so z društvom za spas i opstanak stočara Zapadne Srbije organizirali protest v Badovinci zaradi neizpolnjenih zahtev po spremembah v kmetijstvu, zdaj zahtevajo odstavitev trenutnega ministra za kmetijstvo Aleksandra Martinovića in premierja Miloša Vučevića. Protest so zatrli policisti in kazensko ovadili pet protestnikov zaradi »nevarnega ravnanja z nevarnimi sredstvi« med protestom. Protestniki so namreč s svojimi traktorji zaprli cesto pred Pavlovićevim mostom.
Tožilstvo entitete Federacija Bosne in Hercegovine je vložilo obtožnico zoper nekdanje vojake in častnike bosanske vojske zaradi domnevno zagrešenih vojnih zločinov nad pridržanci srbske narodnosti med letoma 1992 in 1995. Obtoženi so v vojni več kot 100 Srbov z območij naselij Hrasnica, Butmir in Sôkolović Kolonija nezakonito zaprli v koncentracijska taborišča in centre za pridržanje. Zapornike so v vojna območja pošiljali opravljati prisilna dela, kjer so utrpeli hujše poškodbe, nekateri med njimi so tudi umrli, bodisi zaradi smrtonosnih ran ali zaradi nasilja stražarjev.
Medtem ko se francoski, nemški in britanski politiki mudijo po Siriji, genocidna izraelska vojska bombardira zahodni del sirske prestolnice Damask, zavzela pa je nadzor nad jezom Al Mantara, ki se nahaja na Golanski planoti, zdaj na novo priključeni Izraelu. Poleg tega sionisti nadaljujejo obstreljevanje mesta Alep in njegovih predmestij.
Vodja avstrijske liberalne stranke Neos, Beate Meinl-Reisinger, je sporočil, da se stranka umika od koalicijskih pogajanj z ljudsko stranko, znano pod kratico ÖVP, ter socialdemokrati SPÖ. Na parlamentarnih volitvah 29. septembra so desničarski svobodnjaki FPÖ osvojili največje število glasov. Nobena druga stranka, ki se je uvrstila v parlament, ni želela sodelovati z njimi. Avstrijski predsednik Alexander Van der Bellen je zato v nasprotju z dosedanjo prakso mandat za sestavo vlade podelil kanclerju Karlu Nehammerju, čigar ÖVP je zasedla drugo mesto. Dvostrankarska koalicija med ÖVP in SPÖ ima zdaj 92 mest v parlamentu, kar jim daje en sedež več, kot je potrebno za oblikovanje večine.
Južnokorejski preiskovalci so preklicali poskus aretacije suspendiranega predsednika države Yun Seokyeola. Med aretacijo so se pred predsedniško palačo zbrali podporniki suspendiranega predsednika, ki so ovirali postopek. Čeprav je preiskovalcem uspelo priti mimo protestnikov in varnostnih barikad, so se zataknili pri predsednikovi varnostni ekipi, ki je po uradni dolžnosti še vedno varovala Yuna. Spomnimo, da je Yun pred dobrim mesecem dni razglasil vojno stanje, ki ga je parlament sicer odpravil v nekaj urah. Poslanci so nato s potrditvijo druge nezaupnice Yuna odstavili.
V Boliviji je sodniške mandate nastopilo 19 sodnikov najvišjih sodišč in njihovih namestnikov, izvoljenih na delnih sodniških volitvah sredi decembra. Gre za sedem sodnikov vrhovnega sodišča, štiri člane ustavnega sodišča, pet sodnikov kmetijsko-prostorskega sodišča in tri člane sodnega sveta. Sedem sodnikov iz prejšnjih sestav, dva na vrhovnem in pet na ustavnem sodišču, si je mandat ponovno podaljšalo, saj je volilna komisija zaradi nepravilnih prijav v njihovih okrajih konec novembra volitve odpovedala. V Boliviji velja volilna obveznost, volitev pa se je dejansko udeležilo okrog 80 odstotkov volilnih obveznikov. Veljavnih glasovnic je bilo nekaj več kot 60 odstotkov. To je prvič od začetka izvajanja sodniških volitev leta 2011, da je bilo več kot polovica glasov veljavnih. Pred sodniškimi volitvami lahko kandidati po volilni zakonodaji promovirajo samo svoje strokovne kvalifikacije, politične stranke pa ne smejo sodelovati v kampanji. Kljub temu so poslanci in člani strank na družbenih omrežjih delili navodila volivcem, za koga naj glasujejo. V največji opozicijski stranki Državljanska skupnost so razširili seznam kandidatov, ki so po njihovi oceni povezani z vladno stranko Gibanje za socializem, z navodilom volivcem, naj ne glasujejo zanje. Predstavniki arcističnega in evističnega krila de facto razpadlega Gibanja za socializem so delili podobna navodila, predvsem proti glasovanju za kandidate, ki so jih povezali z nasprotnim krilom.
Sodeč po teh neuradnih volilnih priporočilih na družbenih omrežjih so največ mandatov osvojili sodniki, ki jih preferira opozicija, sledijo pa jim kandidati, zaželjeni pri podpornikih predsednika Luisa Arceja. Glede nekaterih kandidatov volilna priporočila sicer niso enotna, kdo je čigav. Nekdanji predsednik Evo Morales in sedanji predsednik Luis Arce sta v sporu glede vodstva stranke Gibanje za socializem in kandidature na letošnjih predsedniških volitvah, v katerem vlogo igra tudi sodstvo. Novembra je ustavno sodišče odločilo, da se ustavna omejitev dveh predsedniških mandatov nanaša na skupno število, ne pa na število zaporednih mandatov, kot je trdil Morales, ki mu je s to odločitvijo ponovno kandidiranje onemogočeno.
OFF je pripravila vajenka Ajla, pomagal je David.
Dodaj komentar
Komentiraj