The greatest ŠOUmen
V Socialnem inkubatorju Študentski kampus se je v četrtek, 28. novembra, izvalila prva redna seja Študentskega zbora Študentske organizacije Univerze v Ljubljani, krajše ŠOU. Poslanke in poslanci so izvolili nove člane predsedstva in drugega predstavnika ŠOU v Študentski organizaciji Slovenije.
S soglasno sprejetim proceduralnim sklepom so poslanci snemalni ekipi Radia Študent in drugim medijem dovolili snemanje zvoka seje. Poslanka opozicijskega poslanskega kluba Glas Mila Sredojević je ponovno vložila proceduralni sklep, s katerim bi študentski zbor medijem dovolil tudi video snemanje seje. Pred glasovanjem o proceduralnem sklepu je predsednik študentskega zbora Oskar Škulj le-tega komentiral.
Koalicijski poslanci so proceduralni sklep Sredojević zavrnili, vendar nam je Škulj po seji zatrdil, da se bo zavzemal za spremembo aktov na način, da bo snemanje omogočeno vsem medijem.
Pri prvi točki, potrditvi zapisnika konstitutivne seje, se je k besedi zglasila Maša Cvetežar, poslanka kluba Glas. Izpostavila je nekatere pomanjkljivosti v zapisniku konstitutivne seje in Škulja pozvala še, da naj vabila na seje, sploh tiste z bolj obsežnim gradivom, pošilja prej. Vabilo in gradivo so poslanci namreč prejeli v ponedeljek zvečer, kljub temu, da se je Škulj na konstitutivni seji zavezal, da bo poslance o sejah obveščal prej kot v zapovedanih treh delovnih dneh.
Pri drugi točki so se poslanci seznanili s programi kandidatov za predsednika in predsedstva ŠOU ter kandidata za drugega predstavnika ŠOU v predsedstvu ŠOS. Predstavitve je otvoril Klemen Petek, ki se za mesto predsednika ŠOU poteguje že tretjič, ponovno brez protikandidata.
Na mesto vodje resorja za študijsko problematiko je ponovno kandidiral študent Ekonomske fakultete Matej Svetina, ki je v sklopu resorja organizator shoda v podporo legalizacije marihuane, Marihuana Marša. Prav tako je Tjaž Črnčec, študent Pravne fakultete, ponovno kandidiral za vodjo resorja za socialo in zdravstvo.
Videli smo tudi nekaj novih obrazov. Za vodjo resorja za mednarodno sodelovanje je kandidiral Klemen Kvartuh, študent Fakultete za šport. Matija Kolman, študent Fakultete za socialno delo, pa se je potegoval za mesto vodje resorja za informiranje in razvoj. Kolman je na volitvah 9. oktobra sicer neuspešno kandidiral za mesto poslanca v študentskem zboru na povezani listi Za FSD. Za vodjo resorja za obštudijske dejavnosti je kandidiral Luka Matul, ki je bil v preteklosti aktiven v Študentski organizaciji Univerze na Primorskem, v času svojega študija na primorski Fakulteti za vede o zdravju pa je sodeloval tudi v resorju za obštudijske dejavnosti in resorju za mednarodno sodelovanje ŠOU. Matul je sicer trenutno novopečeni študent ekonomije na Šolskem centru za pošto in telekomunikacije.
Zadnji se je predstavil Fazli Gashi, ki se je ponovno potegoval za mesto drugega predstavnika ŠOU v predsedstvu Študentske organizacije Slovenije.
Po predstavitvah kandidatov se je k besedi prijavilo 11 poslank in poslancev. Opozicijski poslanec Jakob Spindler je Klemna Petka vprašal, kako gleda na rezultate in ali namerava zaradi revizije spremeniti kaj v svojem bodočem delovanju.
Na vprašanje Maše Cvetežar, ali podpira omejitev mandata predsednika ŠOU, se je Petek odzval tako:
Nasprotoval je tudi digitalizaciji volitev v študentski zbor in študentske organizacije visokošolskih zavodov, argument pa podprl z dejstvom, da so imele na Fakulteti za družbene vede digitalne volitve v študentski svet nižjo volilno udeležbo kot volitve v ŠOU.
Cvetežar je Petka vprašala tudi, ali se bo zavzemal za neposredno politično udeležbo študentstva v pomembne odločitve ŠOU, in sicer preko znižanja kvoruma za referendum, saj je trenutni kvorum za referendumsko vprašanje veliko višji od povprečne volilne udeležbe.
Pred letom 2014 je ŠOU lahko študentski referendum razpisal na pobudo ene tretjine poslancev, predsedstva ŠOU ali na pobudo vsaj 500 študentov članic ŠOU. Trenutno je kvorum za razpis naknadnega referenduma podpora 3 odstotkov študentk na vsaki fakulteti članici ŠOU. Kvorum za razpis statutarnega referenduma, s katerim bi se lahko odločalo o spremembi statuta ali finančnega načrta ŠOU, pa je 6 odstotkov študentk na vsaki fakulteti članici. Prag za razpis referenduma od leta 2014 še ni bil dosežen.
Petek je odgovoril, da znižanja praga za razpis študentskega referenduma ne podpira. Meni, da je dovoljšen odraz demokratičnosti delovanja ŠOU raznolikost mnenj v zasedbi Študentskega zbora.
Poslanka kluba Glas, Maša Cvetežar, je Fazlija Gashija, kandidata za predstavnika v ŠOS, vprašala, ali se namerava zavzemati za odpravo prekarne narave študentskega dela. Gashi:
Cvetežar je svoje vprašanje ponovila.
Luka Maretić je Matijo Kolmana, kandidata za vodjo resorja za informiranje in razvoj, vprašal, ali namerava na resorju promovirati samoorganizirane študentske menze, kot je to na 16. redni seji zbora obljubil njegov predhodnik, Tilen Klinc.
Po zaključku drugega kroga vprašanj je 41 prisotnih poslank in poslancev glasovalo o izvolitvi kandidatov. Vsi so bili na svoje pozicije izvoljeni z dvotretjinsko večino. Predsednik ŠOU in predsedstvo z 29 glasovi, Fazli Gashi na mesto predstavnika v ŠOS pa s 27 glasovi.
Pod točko razno je Luka Maretić izpostavil, da predsednica Študentske organizacije Fakultete za socialno delo nima dostopa do financ ŠO FSD, saj kot tuja državljanka nima digitalnega potrdila – Sigence. V repliki je Petek povedal, da podporo fakultetnim študentskim organizacijam po prenehanju delovanja resorja za ŠOVZ trenutno nudi Finančno računovodska služba ŠOU, ter svetoval, da se na Fakulteti za socialno delo obrnejo nanje. Dodal je še, da si lahko Sigenco, po sicer nekoliko daljšem postopku, ustvarijo tudi tuji študentje, saj sta za registracijo potrebna le EMŠO in davčna številka.
Poslance in novo izvoljeno predsedstvo je nagovoril tudi Matic Jelen, podpredsednik Študentskega zbora, in se predstavil kot vodja zdaj uradno formirane poslanske skupine Povezani. Uradno se je oblikovala tudi opozicijska skupina Glas, Škulj pa je že na začetku seje pozval, naj se čim prej v poslanske klube povežejo še ostali poslanci, da lahko pričnejo z vsebinskim delom na kolegiju predsednika ter oblikujejo organe in delovna telesa ŠOU.
Sejo smo spremljale Nika, Lučka in vajenka Manica.
Komentarji
mona ta nova sezona šz dolgcajt af kdaj se bojo že pretepla ta koalicija in leva opozicija
Komentiraj