16. 9. 2024 – 16.00

15 uspešnih študentskih protestov

Audio file
Vir: SJP Pōneke

Novo študijsko leto se hitro približuje, s tem pa tudi eno leto od začetka genocida v Gazi. Najmanj, kar lahko akademski svet trenutno naredi, je upoštevanje zahtev BDS – boycott, divest, sanction. Torej akademski bojkot, prekinitev finančnih tokov v Izrael in sankcije. Vseeno pa so to po skoraj enem letu genocida naredile le redke univerze. Nova na seznamu je Univerza VictoriaWellingtonu oziroma Te Herenga Waka, ki je prejšnji teden prekinila poslovanje z izraelskimi obveznicami. Univerza oziroma bolj natančno univerzitetni sklad je zadolžen za investiranje donacij, ki jih univerza prejme, iz česar univerza financira različne projekte in štipendije.

Audio file
13. 5. 2024 – 17.00
Zamolčano sodelovanje UL z izraelsko univerzo Technion

Prekinitev finančnih tokov v Izrael se jasno ni zgodila sama od sebe. Skupina študentk za pravico v Palestini Pōneke že od lani izvaja različne protestne akcije in izobraževanja, nazadnje je bila pred nekaj tedni izvedena protestna akcija na rektoratu, ki naj bi bila uspešna. Več pove Nabilah, članica skupine Pōneke.

 

IZJAVA

 

Ker prekinitev finančnih tokov v Izrael pokrije le enega od možnih načinov za nevpletenost v genocid, je pomembno, da študentske zahteve ne ostanejo samo pri tem. Študentke za pravico v Palestini Pōneke se zavedajo siceršnje majhnosti svoje zmage, vendar jo vseeno vidijo kot pokazatelj moči študentstva, ki počasi raste.

 

IZJAVA

 

V prihodnosti nameravajo še naprej pritiskati, da bi dosegle akademski bojkot in morebitne druge primere prekinitve sodelovanja.

 

OECD je prejšnji teden objavila poročilo Pogled na izobraževanje oziroma Education at glance. Poročilo ponuja pregled človeških in finančnih virov, ki jih države OECD [ó é ce de] vlagajo v svoje izobraževanje. V več delih so predstavljeni različni vidiki izobraževanja; vpliv učenja, dostopnost izobraževanja, organizacija šol in učno okolje ter drugi. Poročilo kaže na splošno izboljšanje na področju zaposlitve mladih. V primerjavi z letom 2016 je delež mladih, starih od 18 do 24 let, ki niso zaposleni ali v procesu izobraževanja, padel s 16 na 14 odstotkov. Prav tako se zvišuje delež posameznic s končano sekundarno izobrazbo. Raziskovalke izboljšanje pripisujejo temu, da mladi v procesu izobraževanja ostajajo dlje, hkrati pa opozarjajo, da več višje izobraženih mladih ne pomeni nujno boljše kvalitete izobraževanja. Mednarodni pokazatelj uspešnosti učenk v petem razredu PISA ostaja v povprečju nespremenjen ali pa se rezultati slabšajo.

Poročilo ugotavlja tudi več neenakosti znotraj izobraževanja in kasnejšega vstopa na trg dela. Ženske in deklice v povprečju dosegajo boljše rezultate od dečkov in moških ter imajo višje zaključene stopnje izobraževanja, kljub temu pa ostajajo v slabši poziciji ob iskanju zaposlitve. Tako v skupini posameznic z nedokončano višjo sekundarno izobrazbo kot pri tistih s končano terciarno izobrazbo je odstotek zaposlenih žensk nižji od odstotka zaposlenih moških. V primeru nižje končane izobrazbe je moških zaposlenih za štiri odstotke več. Pri končani terciarni izobrazbi je splošna zaposlenost relativno visoka, vendar je za devet odstotkov višja pri moških; zaposli se 85 odstotkov žensk in 94 odstotkov moških s terciarno izobrazbo. Poročilo prav tako kaže, da ženske povprečno še vedno zaslužijo manj od moških kolegov na primerljivih delovnih mestih.

Raziskovalke v poročilu prikažejo tudi, da je Slovenija glede na delež BDP, namenjenega izobraževanju od primarne do terciarne stopnje, pod povprečjem OECD. Za izobraževanje namreč nameni 4,6 odstotka BDP, medtem ko je povprečje OECD 4,9 odstotka.

 

ŠTUDENTSKI OBVESTILNIK

 

V sredo z začetkom ob 17. uri bo Akademija za gledališče, radio, film in televizijo, krajše AGRFT, gostila preddogodek letošnjega Festivala migrantskega filma. Na dogodku se bodo zvrstili trije filmi palestinsko-danskega režiserja Mahdija Fleifela, sledil pa bo pogovor z Maždom Nasralahom. Udeležbo na dogodku morate predhodno potrditi, več informacij za to lahko najdete na spletni strani AGRFT.

Inštitut za delavske študije v sredo ob 19.00 v Placu nadaljuje s ciklom predavanj Intelektualci. Tokrat bo Rade Pantić izvedel predavanje z naslovom The limits of intellectual engagement in the form of the struggle for human rights.

Študentska organizacija Iskra s Socialistrskim bralnim krožkom v nedeljo v Kopru organizira feministični protishod Za avtonomijo naših teles ob napovedanem pohodu za življenje. Protishod je namenjen jasnemu izkazovanju podpore pravici do splava in drugim reproduktivnim pravicam ter usmerjen proti tistim, ki poskušajo ustavno pravico o svobodnem odločanju o rojstvu otrok omejiti. Protishod se začne ob 10.30 na Titovem trgu.

Društvo slovenskih pisateljev v sodelovanju s tujimi univerzami v sklopu Erasmus plus projekta »Eseji brez meja« razpisuje delavnico eseja. Predvideno bo do konca leta potekala ob ponedeljkih popoldne v prostorih Društva slovenskih pisateljev. Priporočeni tematiki za delavnico sta okolje in prostor, dobrodošle pa so tudi druge družbeno pomembne tematike. Vse zainteresirane morajo za prijavo na delavnico do prvega oktobra pripraviti besedilo ali zasnovo besedila, ki bo podlaga za delo na delavnici. Več informacij o delavnici in poteku prijave je dostopnih na spletni strani Društva slovenskih pisateljev.

Javni štipendijski, razvojni, invalidski in preživninski sklad je objavil razpis za pridobitev kadrovske štipendije za študentke socialnega dela. Prijavijo se lahko študentke, ki bodo v študijskem letu 2024/25 obiskovale tretji ali četrti letnik prve stopnje ali prvi letnik druge stopnje za pridobitev izobrazbe socialna delavka. Višina štipendije znaša 350 evrov mesečno, vloge pa lahko študentke oddajo do porabe sredstev oziroma najkasneje do 31. julija 2025. Več informacij je dostopnih na spletni strani sklada.

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.