Vročih 15
Na zasebni mariborski univerzi Alma Mater Europea, akreditirani od marca letos, bodo z začetkom jeseni uvedli tri nove študijske programe. Prvi bo namenjen področju psihoterapije, drugi kibernetski varnosti v posebnih poslovnih in javnih sistemih, tretji pa avtizmu. Študij psihoterapevtske propedevtike, ki ga nudijo tudi na drugih zasebnih univerzah, na primer na Univerzi Sigmunda Freuda, bo trajal dva semestra in študentkam in študentom nudil osnovna znanja za izobraževanje v psihoterapiji ali psihosocialnem svetovanju. Program bodo izvajali visokošolski učitelji in raziskovalci s specializacijami na področjih psihoterapije, psihologije, psihiatrije in podobnih disciplin. V sklopu programa bodo študentke in študenti sodelovali tudi na skupinskih terapijah, v sklopu katerih bodo spoznavali motivacijo in svojo primernost za opravljanje vloge psihoterapevta. Z uvedbo študija kibernetske varnosti želijo spodbuditi usposobljenost in pripravljenost na soočanje s kibernetskimi grožnjami v organizacijah.
Cilj podiplomskega študija s področja avtizma je po besedah Vladimirja Trajkovskega, ki je kot strokovnjak omenjenega področja zaposlen na univerzi, da študentke in študenti, citiramo: »postanejo kompetentni strokovnjaki in osvojijo metode za diagnosticiranje in zdravljenje motenj avtističnega spektra, kar prispeva k izboljšanju življenja pacientov in njihovih družin«. Konec citata. Usposabljanje za delo z ljudmi s posebnimi potrebami sicer na javnih pedagoških fakultetah poteka v smeri inkluzivne pedagogike, zato ne programi ne predmeti niso poimenovani po specifičnih motnjah, ki so opredeljene po spornih, zastarelih definicijah. Na Almi Mater Europea se sicer cene šolnin na visokošolskih strokovnih študijskih programih gibljejo od 2.500 evrov za študij arhivistike do 4.300 evrov za študij fizioterapije.
Vlada je v prejšnjem tednu v načrt razvojnih programov za obdobje od 2024 do 2027 uvrstila projekt ureditve univerzalne dostopnosti Gimnazije Poljane, dodatna sredstva pa bo v načrtu pridobil Center za varnejši internet. Na Gimnaziji Poljane bodo z investicijo izboljšali dostopnost za gibalno ovirane z gradnjo zunanjega dvigala, postavitvijo dvižne ploščadi in preureditvijo sanitarij v pritličju in drugem nadstropju. Vrednost investicije znaša slabih 650 tisoč evrov, financiralo jo bo po večini ministrstvo za vzgojo in izobraževanje, zavod pa bo prispeval 120 tisoč evrov lastnih sredstev. Namen projekta Center za varnejši internet je ozaveščanje mladih o nevarnostih na spletu, digitalno opismenjevanje mladih, omogoča pa tudi, da osebe anonimno prijavijo primere spolnih zlorab otrok na spletu. Skupna vrednost projekta je 710 tisoč evrov, sofinancirata pa ga ministrstvo za digitalno preobrazbo in Evropska komisija.
V stranki NSi so se odločili, da bodo zajahali val medijskega poročanja o nedavnih primerih medvrstniškega nasilja in prejšnjo sredo v državni zbor vložili predlog novele Zakona o osnovni šoli. V obrazložitvi predloga so poudarili predvsem primere medvrstniškega nasilja, kjer so bili povzročitelji mladostniki iz romskih skupnosti, kot primer pa najprej navedli dogodek na Osnovni šoli Velika Dolina. V obrazložitvi ni nobenega razmisleka o vzrokih medvrstniškega nasilja, le fokus na ukrepih ob pojavu nasilja, poleg očitne diskriminatorne obravnave romske skupnosti. Poudarili so, da pristojne institucije nimajo pristojnosti za ukrepanje v takšnih primerih, zato z novelo predlagajo, da lahko v primeru težjih kršitev ravnatelj določi, da se učenec začasno izobražuje na daljavo, začasno vključi v vzgojni program za socializacijo ali začasno izključi. Tudi določitev trajanja vzgojnega ukrepa bi bila v pristojnosti ravnatelja.
Poleg tega so v NSi v obravnavo vložili še predlog novel Zakona o socialno varstvenih prejemkih, Zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih, Zakona o voznikih in Zakona o urejanju trga dela. Po njihovih predlogih bi se v primeru, da otrok iz neopravičljivih razlogov ne obiskuje pouka, otroški dodatek enemu od staršev tri mesece izplačeval v materialnih dobrinah namesto v denarju oziroma na podlagi naročilnice za konkretno blago, plačil posameznih računov in podobno. Poleg tega bi se otroški dodatek v primeru, da otrok ne nadaljuje z izobraževanjem v srednji šoli, znižal za 33 odstotkov. Med predloge so vključili tudi, da bi kot pogoj za opravljanje vozniškega izpita postavili opravljeno devetletko oziroma končani sedmi razred osnovne šole. Večji osip iz osnovnih šol je prepoznati ravno v romskih skupnostih, zato je jasno, da NSi s predlogi želi povečati njihovo diskriminacijo. Predlogi so sicer nadgradnja svežnja zakonov, ki jih je v državni zbor oktobra 2022 neuspešno vložila skupina županov občin jugovzhodne Slovenije in Posavja. S poseganjem na področja, ki urejajo položaj romske skupnosti, naj bi želeli zaščititi romske otroke.
Študentski obvestilnik
Če se v teh vročih dneh hladite v klimatiziranih prostorih in lahko navkljub vročini berete in pišete, opominjamo, da je še do srede, 31. julija, odprt razpis za oddajo prispevkov za Revijo Iluzija. Letošnja tema revije, ki jo izdaja Študentsko filozofsko društvo, je Kolektivni spomin in pripovedništvo. Navodila za pripravo prispevkov so dostopna na spletni strani društva.
V sredo, 7. avgusta, bo ob šestih popoldan v dvorani ŠD Tabor potekala predstavitev delovne verzije urbanistične rešitve za območje Stolpniške. Ta je rezultat delavnic Kaj bomo s Stolpniško? v sodelovanju z arhitektkami in urbanistkami, ki želijo ureditev mesta, ki je dostopno in odgovarja na potrebe in želje skupnosti, ne pa peščice bogatejših meščanov.
Če radi fotkate živali in rastline, lahko sodelujete na fotografskem natečaju Narava v Ljubljani ponoči, s katerim želijo v Mestni občini Ljubljana s fotografijami prikazati in ozaveščati o biotski raznovrstnosti mesta. Nagradi za najboljši fotografiji v živalski in rastlinski kategoriji sta doživetje ZOO Ljubljana, torej darilni bon za taborjenje, nočno vodstvo po živalskem vrtu ter fotosafari, poleg tega pa še paket 24 vstopnic za Kinodvor. Natečaj je odprt do 20. avgusta.
Do 16. avgusta je še odprt razpis za sprejem in podaljšanje bivanja v študentskih domovih ter pri zasebnikih za prihodnje študijsko leto. S prijavo ne odlašati.
V avgustu se izvajajo tedenske delavnice Novo življenje za staro pohištvo, ki jih organizirajo Mladi zmaji Bežigrad. Če vas zanimata ročno delo in recikliranje, se jim lahko pridružite ob sredah v bežigrajskem mladinskem centru in z njimi brusite, loščite, barvate in ustvarjate nove kose pohištva iz recikliranih materialov.
Do 21. avgusta si lahko v Mali galeriji BS ogledate razstavo študentk in študentov slikarstva Akademije za likovno umetnost in oblikovanje z naslovom Parkplac. Na razstavi mlada generacija slikarjev in slikark preizprašuje polje umetniške produkcije in svojo umeščenost vanj.
Dodaj komentar
Komentiraj