Študentski obvestilnik
Spoštovane poslušalke in poslušalci, s tem tednom začenjamo z razširjeno obliko študentskega obvestilnika, ki je nadomestil oddajo Akademskih 15. Novičke s področja vzgoje in izobraževanja ter študentskega življenja bodo odslej na programu občasno po OFF-u.
V soboto, 14. januarja, lahko podprete protestni shod pomočnic in pomočnikov vzgojiteljic in vzgojiteljev, ki ga organizirajo v Sindikatu vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije, krajše SVIZ. Pet minut pred dvanajsto uro, na Prešernovem trgu v Ljubljani, bodo zaposlene v vrtcih predstavile svoje pogoje dela in zahteve. Še vedno pa je odprta tudi peticija Inštituta 8. marec, ki si tako kot SVIZ prizadeva za izboljšanje položaja in višjo plačo pomočnic vzgojiteljic predšolskih otrok.
Višje plače si želijo tudi mladi raziskovalci in asistenti. Aktiv mladih raziskovalcev in asistentov SVIZ zagovarja nujnost dviga osnovne plače mladih raziskovalcev in asistentov na vsaj 35. plačni razred oziroma s 1. aprilom letos na 36. plačni razred. Po besedah aktiva gre za eno izmed najbolj ranljivih in izkoriščanih skupin zaposlenih, kar vpliva na to, da se za aktivno raziskovalno delo na različnih raziskovalnih področjih odloča vse manjše število mladih raziskovalcev. Predlog ministrstva, ki bi pomenil izenačitev plačnih razredov mladih raziskovalcev in asistentov, je tako le prvi korak in nujni minimalni popravek, ki bi omilil hud pritisk na omenjeni skupini zaposlenih.
Odprt je tradicionalni študentski literarni natečaj Rdeča nit. Vsi s statusom študentke oziroma študenta lahko svoja literarna besedila do 1. marca 2023 pošljete na elektronski naslov @email. Besedila so lahko kratka proza, poezija ali dramatika, dolžina pa naj ne presega 30 tisoč znakov s presledki. Zmagovalni prispevki bodo predstavljeni na slavnostnem zaključnem dogodku, na katerem bodo organizatorji zmagovalcem podelili zanimive nagrade. Več informacij je dostopnih na Facebook strani dogodka.
Oddelek za filozofijo na Filozofski fakulteti v Mariboru prireja nagradni natečaj za dijakinje in dijake iz pisanja filozofskega eseja. Prispevki na temo »Filozofski premisleki podnebnih sprememb: kakšna bo naša prihodnost?« naj tematizirajo etične, epistemološke, znanstvene in druge vidike vpliva podnebnih sprememb na človeka, naravo, družbo in svet. Zadnji rok za oddajo eseja v dolžini od 1000 do 2000 besed je 26. februar, več informacij pa najdete na spletni strani zofijini.net.
Gibanje za pravice Palestincev in Amnesty International Slovenije vabita na dogodek "Izraelski apartheid proti Palestincem: krut sistem prevlade in zločini proti človeštvu". Na pogovoru o izraelskem apartheidu in raziskavi Amnesty International bosta sodelovali govorki Nada Pretnar in Metka Naglič. Dogodek se bo odvil v sredo, 11. januarja, ob 18. uri v Pritličju.
V listi Fodem s Fakultete za družbene vede v anketi zbirajo odzive na dvig maksimalne cene študentskih bonov. Z rezultati ankete želijo nasloviti morebitne socialno škodljive učinke te spremembe. Anketa je dostopna na Facebook strani liste Fodem.
Na Resorju za socialo in zdravje Študentske organizacije Univerze v Ljubljani so pripravili anketo za ugotavljanje smiselnosti zagotavljanja brezplačnih menstrualnih pripomočkov na članicah Univerze v Ljubljani. Z anketo želijo ugotoviti, kolikšna je potreba po zagotavljanju brezplačnih menstrualnih pripomočkov in kako si jih na posameznih fakultetah želijo zagotoviti. Anketa je dostopna na Facebook strani ŠOU.
Religiološka sekcija Slovenskega sociološkega društva in Oddelek za sociologijo na Filozofski fakulteti v Ljubljani vabita na okroglo mizo z naslovom Ekofeminizmi med teorijo in prakso. Na okrogli mizi, kjer bodo sodelovale antropologinja Marija Mojca Terčelj, feministična teologinja Nadja Furlan Štante ter filmska kritičarka in prevajalka Petra Meterc, bodo v ospredju novi izzivi ekofeminizmov, predvsem, kakšni so ekofeministični odzivi na stanje stvari na terenu in tako imenovane direktne akcije. Pogovor bo potekal v četrtek, 12. januarja, ob 14. uri v predavalnici 15 na Filozofski fakulteti UL.
Center za raziskovanje in spodbujanje nadarjenosti na Pedagoški fakulteti Univerze v Ljubljani vabi študentke in študente Pedagoške fakultete k sodelovanju v raziskavi na temo analize študijskih strategij med študenti prvostopenjskih študijskih programov. V zameno za neplačano dodatno študijsko delo, ki ga boste opravljali ob rednih obveznostih, vam ponujajo: dodatna znanja, strategije s področja raziskovanja, kakovostno mentorstvo in možnost za predstavitev raziskovalnega dela. Za nameček pa boste lahko študentje – seveda tisti, ki si lahko privoščite v prostem času biti neplačani raziskovalci –, kandidirali za Prešernovo nagrado Univerze v Ljubljani.
Če vas skrbi izpitno obdobje, nedostopna študentska prehrana in druge težave ljubljanske študentarije, se lahko na Študentskem kampusu v torek, 17. januarja, ob 19. 15. osvobodite stresa, izgorelosti in strahu. Na brezplačnem predavanju, ki ga bo vodil Andrej Pešec, politolog, celostni psiholog, pedagog, trener in strokovnjak za odnose, leadership ter osebni razvoj, boste izvedeli, kako premagati strah, tesnobo, tremo in skrbi, ter z osvojenim znanjem zaživeli v svoji optimalni verziji.
--
Akademskih 15
Vlada in Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture, krajše Sviz, sta dosegla dogovor o dvigu plač pomočnic vzgojiteljic. Plače se bodo zvišale za štiri plačne razrede, kar bi predvidoma pomenilo dvanajst- do trinajstodstoten dvig. Kljub temu pa izhodiščne plače še vedno ne bodo dosegle minimalne plače, kar je bila naslovna zahteva peticije Inštituta osmi marec, Nihče ne sme imeti nižje plače od minimalne! Dogovor mora potrditi še vlada, v tem primeru bo sobotni shod Sviz najverjetneje odpovedan.
Na ministrstvu za delo pripravljajo zakonodajo, ki bo dvignila višino subvencije za študentske bone, in napovedujejo poostren nadzor nad kakovostjo ponudbe. Zaradi novoletnega zvišanja maksimalne cene študentskega obroka s sedem na devet evrov in povišanja subvencije za študentske bone z 2,86 na 3,5 evra se je minister za delo Luka Mesec sestal s predsednico Študentske organizacije Slovenije Marike Grubar. Sprejela sta sklep o pripravi novele Zakona o subvencioniranju študentske prehrane, ki bi višino subvencije v dveh korakih dvignila za vsaj en evro, torej sorazmerno z dvigom stroška prehrane za študente. Večina ponudnikov je doplačilo za študentske bone s 4,18 evra povišala na 5,5 evra. Subvencija se bo prvega marca zaradi uskladitve z inflacijo dvignila za 35 centov, po redni uskladitvi pa bodo v noveli določili še višji znesek subvencije, ki bo znašal najmanj štiri evre in pol. Država je lansko leto za študentske bone namenila 12 milijonov evrov, letos bi se ta vsota ob enakem koriščenju bonov povišala za tretjino.
Včeraj sta Glavni odbor Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije, krajše SVIZ in vlada potrdila dogovor o zvišanju plač pomočnikov vzgojiteljev, mladih raziskovalcev in asistentov ter umestitvi naziva višji svetnik. Plače pomočnikov vzgojiteljev se bodo tako dvignile iz izhodiščnega 22. v 26. plačni razred, kasneje pa še za dva plačna razreda. Kot smo že poročali v študentskem obvestilniku, se obeta tudi dvig plače mladih raziskovalcev in asistentov na vsaj 35. plačni razred oziroma s 1. aprilom letos na 36. plačni razred. Opredeljena pa sta še uvrstitev delovnega mesta strokovnih delavcev z nazivom višji svetnik in delovnega mesta asistent.
Napovedanega jutrišnjega protestnega shoda zato ne bo, a v SVIZ-u opozarjajo, da pogajanj še ni konec. Vlada ima čas, da do 23. januarja odpravi plačna nesorazmerja še pri visokošolskih, osnovnošolskih in srednješolskih učiteljih, vzgojiteljih in predvsem pri delovnih mestih v skupini J. Če protipredloga ne bo ponudila, bo SVIZ 25. januarja ob 14. uri pred parlamentom izvedel protestni shod vseh zaposlenih v vzgoji in izobraževanju. Skladno z dvigom minimalne plače se z januarjem zvišuje tudi minimalna urna postavka za študentsko in dijaško delo. Ta bo po novem znašala 6,92 evra bruto oziroma 5,85 evra neto.
Dodaj komentar
Komentiraj