10. 7. 2023 – 16.00

Študentski obvestilnik

Audio file

Prvega julija je začela veljati novela zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja. Ta predstavlja odziv na aktualno situacijo pomanjkanja strokovnih delavcev in poenostavlja nekatere postopke z namenom lažjega zaposlovanja. Vrtci in šole bodo lahko z novelo za določen čas dveh let zaposlili osebo z izpolnjenimi pogoji stopnje in smeri izobrazbe, a brez opravljenega strokovnega izpita. Oseba bi po tem, ko opravi strokovni izpit, sklenila pogodbo za nedoločen čas. Z novelo lahko šole zaposlijo tudi strokovnjakinje in strokovnjake brez pedagoške, pedagoško-andragoške ali specialne pedagoške izobrazbe. Ti se lahko v šoli zaposlijo za določen čas treh let, a se pri tem morajo v enem letu vpisati na določen študijski program za pridobitev ustrezne izobrazbe. Če jo v času zaposlitve za določen čas uspejo pridobiti, sledi podpis pogodbe za nedoločen čas.

V Mestni občini Ljubljana načrtujejo združitev vseh triindvajsetih javnih vrtcev zaradi optimizacije poslovanja. Proces združitve, ki se bo odvil do začetka leta 2025, vodi februarja letos oblikovana strokovna skupina, ki jo sestavljajo ljubljanska podžupana, glavni tajnik Sindikata za vzgojo in izobraževanje ter tri ravnateljice vrtcev. S preoblikovanjem organizacijske strukture vrtcev bi prenesli administrativne dejavnosti, podporne službe, finance, javna naročila, računovodstvo ter pravno in kadrovsko službo v en center, načrtovan v novi enoti Vrtca Galjevica, ki jo bodo začeli graditi prihodnje leto. V procesu združevanja naj do odpuščanj ne bi prišlo, z oblikovanjem novih strateških podpornih služb – pravne službe, službe za mednarodno sodelovanje in sektorja za kadrovski menedžment pa bi pridobili dodatnih 14 delovnih mest. Po besedah vodje strokovne skupine, ravnateljice vrtca Galjevica, imajo tri možne poti reorganizacije, dokončne rešitve pa še ne. Združevanju vrtcev pa nasprotuje Skupnost vrtcev Slovenije, ki meni, da bi pri tako velikem zavodu, ki bi združeval 23 vrtcev, 770 oddelkov in več kot 13.000 otrok, v ospredje stopil upravni vidik vodenja, organizacija dela in materialno stanje vrtca. Poudarili so pomen ravnatelja kot pedagoškega vodje in dodali, da bi v novoorganiziranem vrtcu ravnatelji opravljali funkcijo vodij organizacijskih enot, ne pa tudi nalog poslovodenja, kar pomeni odvzem nekaterih funkcij in s tem avtonomije.

V Koordinaciji samostojnih raziskovalnih inštitutov Slovenije, krajše KOsRIS, nasprotujejo vladnemu predlogu vrednotenja delovnih mest strokovnih sodelavk in sodelavcev v Kolektivni pogodbi za raziskovalno dejavnost. Kot so izpostavili v sporočilu za javnost prejšnji ponedeljek, je analiza plač, ki jo je pripravilo Ministrstvo za javno upravo, pokazala na podvrednotena delovna mesta in nesorazmerja z drugimi plačnimi skupinami v javnem sektorju. To kaže, da so plače zaposlenih v plačni skupini H2, ki vključuje strokovne sodelavke in sodelavce, ter zaposlenih v plačni skupini J, ki zajema strokovne, administrativne in ostale strokovno-tehnične sodelavke in sodelavce, najmanj sledile dvigu plač v javnem sektorju. Zaradi plačnih nesorazmerij v KOsRIS opozarjajo, da vladni predlog dviga za en plačni razred ni sprejemljiv. Predlog po njihovem mnenju tudi ogroža izvajanje raziskovalne dejavnosti, saj povečuje možnost, da zaradi nizkih plač raziskovalne inštitute zapustijo kadri, ki so jih težko pridobili. V KOsRIS za skupino J zahtevajo dvig plač za štiri plačne razrede, tako kot je predlagan za skupino H, in tudi vključitev dodatnih delovnih mest v plačno skupino H2. Če vlada njihovih predlogov ne bo realizirala, napovedujejo uporabo vseh sredstev delavskega pritiska, med drugim tudi prekinitev dela jeseni.

 

Če še ne dopustujete in si želite glasbenega večera, se lahko v četrtek, 13. julija, ob 18.00 udeležite finalnega izbora letošnje Bitke bandov. Dogodek, ki ga organizira Študentska organizacija Univerze v Ljubljani, bo potekal v Aula Cafe na Kardeljevi ploščadi.

Prejšnji petek je v Plakatni galeriji TAM-TAM potekala otvoritev razstave Letterform Explorers, ki tematizira aktualne raziskovalno-eksperimentalno naravnane tipografske prakse na področju oblikovanja črkovnih vrst. Razstava je produkt mednarodne petdnevne delavnice, na kateri je sodelovalo 11 študentk in študentov oblikovanja vizualnih komunikacij Akademije za likovno umetnost in oblikovanje ter 9 študentk in študentov programa Študij dizajna Fakultete za arhitekturo v Zagrebu. Ti so na delavnici eksperimentirali in razvijali orodja ter izhodišča, ki presegajo konvencionalno tipografsko oblikotvorje. Kako so si zamislili drugačne črkovne oblike in tvorjenje alfabetov, si lahko ogledate do 3. avgusta.

Od začetka julija je mogoče oddati prošnjo za sprejem in podaljšanje bivanja študentk in študentov višješolskega in visokošolskega študija v študentskih domovih in pri zasebnikih za študijsko leto 2023/2024. Prošnjo za sprejem študentka lahko odda do 1. junija 2024, na prednostno listo pa bodo prednostno uvrščene tiste, ki vlogo za sprejem oddajo do 16. avgusta 2023. Do tega datuma morajo prošnjo oddati študentke, ki bivanje podaljšujejo. Prošnje se oddaja preko elektronske vloge na spletnem portalu eVŠ. Prosilke za sprejem v študentske domove v Ljubljani opominjamo, da se bo zaradi nekajmesečnih obnovitvenih del v študentskem domu ŠD3 čakalna vrsta na začetku nekoliko počasneje praznila.

Odprt je tudi Javni razpis za dodelitev Zoisovih štipendij za posamezno raven izobraževanja za šolsko oziroma študijsko leto 2023/2024. Razpis je namenjen tistim, ki se prvič prijavljajo za dodelitev in tistim, ki v naslednjem šolskem oziroma študijskem letu prehajajo na višjo stopnjo izobraževanja. Vlagateljice morajo poleg splošnih pogojev izkazati vsaj en ustrezen izjemni dosežek in hkrati ustrezen šolski oziroma študijski uspeh. Dijakinje lahko vlogo oddajo do 8. septembra, študentke pa do 9. oktobra. Za več informacij lahko obiščete spletno stran javnega štipendijskega sklada. 

Še lahko oddate tudi vlogo za pridobitev štipendije za deficitarne poklice za šolsko leto 2023/2024. Štipendijo lahko pridobijo tisti, ki bodo prvič vpisani v prvi letnik izobraževalnega programa, vključenega v nabor poklicev, ki veljajo za deficitarne. Rok za oddajo vloge je 22. september, več informacij in nabor deficitarnih poklicev pa najdete na spletni strani štipendijskega sklada

Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani je objavila razpis za vpis v program za izpopolnjevanje Pedagoško-andragoška izobrazba za strokovne delavce v osnovnih in srednjih šolah za šolsko leto 2023/2024. V program se lahko vpišejo tisti, ki imajo univerzitetno, visoko strokovno ali višješolsko izobrazbo oziroma so zaključili prvo- ali drugostopenjski študij. Rok za prijavo je 17. september, pred tem pa bo 13. septembra na spletu potekal informativni dan. Več o programu in prijavni obrazec dobite na spletni strani Centra za pedagoško izobraževanje.

Univerza v Ljubljani je razpisala natečaj za izbor obeležja prve doktorantke na ljubljanski univerzi Ane Mayer Kansky in plakete, ki bo del nagrade za najodmevnejše doktorsko delo. Na natečaju lahko sodelujejo tako fizične kot pravne osebe, v slednjem primeru pa mora natečajnik ali natečajnica v prijavnem obrazcu določiti, kdo je avtor ali avtorica izdelka. Natečajnica ali natečajnik lahko sodeluje z enim predlogom za obeležje in enim predlogom za plaketo. Rok za prijavo je 29. september. Natečajno dokumentacijo in dodatne informacije najdete na spletni strani Univerze v Ljubljani

Organizacija Amnesty international pred začetkom naslednjega študijskega leta študentke in študente vabi, da se vpišejo v obštudijsko dejavnost Akademija Amnesty: Človekove pravice v praksi, ki jo izvajajo v sodelovanju s Fakulteto za družbene vede. Na obštudijsko dejavnost, ki bo potekala v zimskem semestru in se bo izvajala v angleščini, se lahko vpišejo študentke in študentje s celotne Univerze v Ljubljani, ki z opravljanjem pridobijo štiri kreditne točke. Več o izvedbi si lahko preberete na spletni strani organizacije.  

 

Akademskih 15

17.7.

Vlada na četrtkovi seji ni podala soglasja k imenovanju Grega Kordeža za novega direktorja Študentskega doma Ljubljana, krajše ŠDL, saj naj bi bil njegov program razvoja preveč splošen in pomanjkljiv. Kordeža je izvolil trenutni svet zavoda ŠDL na majskih volitvah, prejšnji teden pa je Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije v obravnavo vložilo Sklep o spremembah Sklepa o ustanovitvi javnega zavoda Študentski dom Ljubljana, ki v Svetu predvideva dodatna dva predstavnika, in sicer Univerze v Ljubljani in Mestne občine Ljubljana. Svet zavoda zaenkrat sestavljajo predstavnik zaposlenih, predstavnik stanovalk in stanovalcev in trije predstavniki ustanoviteljice. V obrazložitvi sklepa je navedeno, da je ljubljanska Univerza pogodbo o pridruženem članstvu ŠDL k Univerzi podpisala 8. marca letos, medtem ko soglasje k sodelovanju z ljubljansko občino ni omenjeno. Po sprejetju sklepa se Svet zavoda v novi sestavi konstituira najkasneje 2 meseca po začetku veljavnosti, šele potem pa se razpišejo ponovne volitve za direktorja. 

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.