Vodnik po menstruaciji
V današnjem osmomarčevskem popoldnevu recenziramo delo Red Moon Gang – An inclusive guide to periods, ki je izšla pri založbi Prestel v preteklem letu. Iz naslova je razvidno, da bo govora o menstruaciji, delo pa je podaljšek avtoričinega blogerskega dela. Tara Costello je namreč upraviteljica družbenih omrežij in blogerka, sicer pa tudi učiteljica spolne vzgoje z akreditacijo v Veliki Britaniji.
Že na začetku dela se malce učbeniško sprehodimo čez že pozabljene pojme menstrualnega ciklusa in hormonskih sprememb: ovulacijski ciklus, folikularna faza, folikli, stimulirajoči hormon, ovulacija, progesteron, lutealna faza, maternični ciklus, menstruacija, proliferativna faza, sekretorna faza. Za lažje razumevanje kratke opise dopolnijo ilustracije Mary Purdie. Poleg preprostih grafov spreminjanja hormonskega stanja najdemo vmes tudi bolj okrasne ilustracije, zgradbi maternice in vulve pa sta žal stisnjeni na četrt strani. Glede na tematiko dela bi avtorici informativnim ilustracijam lahko namenili več prostora, sploh ker so v nadaljevanju poglavja domiselno ločena z različnimi odtenki menstrualnega izcedka.
Ponovitev osnovnošolskega znanja o reprodukciji človeka sovpada z namenom dela, ki je predvsem izobraževalni. Sprehodimo se čez ginekološke bolezni, ki lahko prizadenejo reproduktivne organe: sindromom policističnih jajčnikov, fibrioidi, torej nekancerogeni benigni tumorji na maternici. Delo navaja tudi menoragijo oziroma dolgotrajne menstruacije in dismenorejo oziroma boleče menstrualne krvavitve. Uspemo izvedeti tudi razlikovanje med endometriozo in adenomiozo, pri prvi gre za rast endoemtriju podobnega tkiva izven maternice, pri adenomiozi pa za vnetje maternične stene zaradi prodora endometrijskega tkiva v maternico. Izpostavljeno je težavno razlikovanje med obema boleznima, v preteklosti pa je bila diagnoza mogoča le z odstranitvijo maternice. Kljub temu da gre za bolezenska stanja, pa se z njimi spopademo na neboleč način – z ilustracijami, kratko navedbo simptomov, priporočili zdravnic ali zdravnikov.
Kar približa bolezenska stanja bralstvu, pa so izkušnje oseb z omenjenimi okoliščinami. Tako izvemo, kako izgleda običajna menstruacija osebe z adenomiozo, da lahko traja leta, da oseba z menagorijo ugotovi, da je njen menstrualni tok neobičajno močen, in da menstruacija pri nekaterih osebah s sindromom policističnih jajčnikov pride še z vrsto drugih telesnih sprememb. Tematike menstruacije so tako približane preko izkušenj oseb z njo, avtorica pa brez zadržkov deli svoja spopadanja z menstrualnim ciklusom, kontracepcijskimi tabletkami in stigmami.
Omenjena pričevanja gradijo varen prostor, kjer poistovetenje ali le seznanjanje z izkušnjami drugih nudita razmislek o lastnih doživljanjih menstruacije. Praznujmo, da lahko danes o menstruaciji spregovorimo pogosteje. Ker ravno primerjalne izkušnje z drugimi osebami prinesejo uvid, da je boleča menstruacija morda bolezensko stanje. Veliko izpovedi še vedno omenja, da njihove boleče menstruacije med ginekologi in ginekologinjami niso bile sprejete ter vzete resno, stereotip, da mora biti menstruacija boleča, je še vedno prisoten. Z deljenjem izkušenj in odkritim pogovorom pa gradimo zavest, da menstruacija ni nič slabega. Postalo je običajno, da se do skupnega stranišča sprehodiš z vložkom v roki.
Komu je knjiga pravzaprav namenjena? Ne glede na površinsko seznanitev s pestrim naborom pojmov iz reproduktivnega zdravja in avtoričinim nagovarjanjem bralke z »listen up, kids!« delo ni namenjeno najstnicam – nekatere teme so namreč pičle z razlago. Ko je denimo govora o raziskovanju spolnosti med menstruacijo, manjka kakšno poglavje o varni spolnosti, da bi bilo v celoti primerna za odraščajočo osebo. Delo je torej targetirana starejšim najstnikom in mladim odraslim, tudi že prej omenjene izkušnje posameznic in posameznikov se obdobja odraščanja ne dotikajo zares. Vsekakor pa je smiselno, da po delu posežejo tudi osebe, ki izkušenj s cikličnimi krvavitvami nimajo.
To delo je prvo, kjer lahko o menstruaciji beremo brez spolno zaznamovanih izrazov, s čimer avtorica nagovarja predvsem transspolne in nebinarne osebe. Pa vendar, avtorica svojo bralko, bralca glede na prej podano splošno vsebino preceni – predpostavi namreč, da so izrazi, kot so cisspolnost, transspolnost in nebinarnost, dodobra poznani. Razen pojasnil cisspolnosti v oklepajih in pol strani predlogov z bolj vključujočimi izrazi tej temi na veliko žalost ne nameni prostora. Izredno vključujoči vodnik o menstruaciji le ni tako vključujoč, kot pravi naslov. Iz pisane mavrice spola in spolnih identitet so interspolne osebe popolnoma izvzete. Inkluzivnost pa taka, med vsemi teorijami spola in identitet ter biološkimi predpostavkami je danes pač težko navigirati. Pojmi in kratice, ki jih avtorica uvaja, bi se lahko glede na izobraževalni namen dela v obliki priročnega slovarčka znašli kje na zadnjih straneh.
Kamen spotike današnjega dela pa je zagotovo, da avtorica ne navede lastnega raziskovalnega dela. Večkrat se sklicuje na članke v Guaridanu in sponzorirane znanstvene študije. Čaka nas nemalo dela, če bi si zaželele dodatnega branja. Avtoričino nestrokovnost razberemo tudi, ko hkrati referira sponzorirane znanstvene študije, že na naslednji strani pa omenja potrebo po bazičnih študijah, ki bi bile bolj vključujoče in ne toliko usmerjene v trg. Pristop, ki se ga avtorica poslužuje v delu, bi bil tako primernejši za blog zapis kot pa fizično izdano knjigo. Tam bi bili omenjeni viri morda vsaj polinkani.
Na koncu dela nas pričaka seznam podjetij, ki ponujajo menstrualne pripomočke: vložke, tampone, vložke za ponovno uporabo, menstrualne skodelice in menstrualne skodelice za enkratno uporabo. Avtorica pa doda še seznam aplikacij, s katerimi lahko spremljamo svoj menstrualni ciklus. Tako delo služi kot še ena objava na družbenih omrežjih, kjer je večina vsebin namenjena oglaševanju in prodaji. Med omenjenimi seznami se znajdeta še seznama knjig in spletnih strani, kar bo razveselilo osebe, ki delujejo v izobraževalnem sektorju, in bralke ter bralce, željne znanja.
Osrednja težava dela je torej, da se vseh obravnavanih tematik dotakne površinsko, do veliko informacij pa bi prišle s par kliki na spletu in branjem spletnih forumov. Delo je danes očitno dokaj preprosto izdati, če le imaš sledilstvo, ki je tvojo vsebino pripravljeno kupiti. Delo je sicer primerno izhodišče za nadaljnje pogovore o naših menstruacijah, raba zaimkov pa v pogovoru o menstruaciji nagovori do sedaj izključene osebe. Za delo naj torej poprimejo tiste, ki si želijo spolne vzgoje, pa je nikoli niso bile deležne, vsaj za osvežitev znanja in normalizacijo lastnega izkustva z menstruacijo.
8. marec brez menstrualnih krvavitev bo na protestu praznovala Klara.
Dodaj komentar
Komentiraj