Je ChatGPT moderni Prešeren?
Skokovit razvoj umetne inteligence otežuje ocenjevanje avtorstva besedil. Toda mnogi verjamejo, da umetna inteligenca, četudi bi dosegla raven človeške inteligence, ne bo zmogla ustvariti poezije, primerljive človeški. Ta se namreč zanaša na ustvarjalnost in domišlijo posameznika, da doseže čustveno prvino in pomensko globino. Znanstvena skupina z Univerze v Pittsburghu je naredila raziskavo o poeziji, napisani z umetno inteligenco. Želela je preveriti, ali je res, da se taka poezija ne more primerjati s človeško. Objavljena je bila v reviji *Nature Scientific Reports.
Da bi preverili naše dojemanje poezije, ki jo je napisala umetna inteligenca, so opravili dvodelni eksperiment. V prvem delu raziskave so zbrali 1634 ljudi. Pomebno je omeniti, da se udeleženci in udeleženke raziskave v svojem vsakdanjem življenju ne ukvarjajo s poezijo. Vsem so naključno dodelili enega izmed velikih imen poezije, kot so Sylvia Plath, William Shakespeare in Emily Dickinson. Udeleženci so v branje prejeli deset pesmi. Pet izmed njih so bila dela določenega pesnika ali pesnice, ostalih pet pesmi pa so napisali z umetno inteligenco v stilu določenega pesnika in pesnice. Uporabili so ChatGPT, verzijo 3.5. Po branju vsake pesmi so udeleženci in udeleženke zapisali, kdo mislijo, da je avtor — umetna inteligenca ali človek.
V drugem delu raziskave je 696 ljudi bralo istih deset pesmi, naključno izbranih izmed tistih, ki so bile uporabljene v prvi raziskavi. Udeležence in udeleženke raziskave so razdelili v tri skupine in jim povedali, da so bile pesmi napisane s pomočjo umetne inteligence, da jih je napisal človek ali pa jim o avtorstvu niso povedali nič. V resnici so vsem pokazali pet pesmi napisanih s človeško in pet z umetno inteligenco. Po branju so udeleženci in udeleženke ocenili štirinajst lastnosti pesmi na lestvici od ena do sedem. Ocenjevali so vrednote, kot so lepota, duhovitost, izvirnost, splošna kakovost in globina pesmi.
Iz rezultatov prvega dela raziskave, kjer udeleženci in udeleženke niso imeli podatkov o avtorstvu pesmi, je razvidno, da ljudje niso bili zmožni ločiti pesmi, ki jih je napisal človek, od pesmi, napisanih s ChatGPT-jem. Poleg tega so povprečno ocenili ChatGPT pesmi kot boljše od človeških. Kljub temu pa je iz rezultatov drugega dela raziskave razvidno, da so ljudje pesmi, za katere je bilo rečeno, da so napisane z umetno inteligenco, sistematsko ocenjevali slabše.
Iz raziskave je razvidno, da se fenomen bolj človeški kot človek pojavlja tudi pri poeziji, ne samo pri obdelavi podatkov, kjer je umetna inteligenca dosegla oziroma celo presegla raven človeka.
ZbritOFF je pripravila vajenka Živa, ne ChatGPT.
*Znanstveni članek je bil objavljen v reviji Scientific Reports, ki je sicer del portfelja revij Nature.
Komentarji
Manjši popravek: raziskava je bila objavljena v reviji Scientific reports, ki pa res spada v skupino revij založnika Nature Portfolio.
Komentiraj