sestavljanka za vrane
Novokaledonska vrana, povesem črna ptica, ki prebiva na majhnem otočju med Avstralijo ter Novo Zelandijo, že vrsto let navdušuje znanstvenike in znanstvenice s svojo iznajdljivostjo pri izdelavi in uporabi orodja. Ta vrsta ptic je najbolj znana po svoji sposobnosti izdelovanja kljukastih orodij, ki ji omogoča, da iz luknjic izbeza različne žuželke.
Raziskava, objavljena v spletni reviji Scientific Reports, pa je pokazala, da so osebki te vrste vran sposobni tudi izdelovanja orodij iz več delov, ki sami po sebi nimajo koristi. Tovrstna inovativnost je bila do sedaj opažena le pri šimpanzih in seveda pri nas - ljudeh.
Omenjena raziskava je plod sodelovanja znanstvenikov in znanstvenic z nemškega Inštituta Maxa Plancka ter Univerze v Oxfordu. Ti so za osem vran, vključenih v eksperiment, sestavili zaporedje različnih preizkusov. Vsem preizkusom je bil skupen cilj, in sicer izriniti košček hrane z ene strani prozorne škatle na drugo stran, kjer je bil ta dostopen vrani. Odprtina, preko katere je bilo hrano v škatli mogoče doseči, pa je bila dovolj velika le za tanko paličico.
V prvi fazi preizkusa so bile testnim osebkom na voljo paličice, ki so bile dovolj dolge, da so vrane z njihovo uporabo dosegle hrano in jo spravile iz škatle. V sledečih fazah pa so bile posamezne paličice prekratke, da bi ptice z njimi dosegle hrano, vendar pa so bile oblikovane ter postavljene tako, da jih je bilo mogoče sestaviti po več skupaj.
Prvo nalogo, ki je vključevala paličice zadostne dolžine, je uspešno opravilo vseh osem osebkov, kar za novokaledonske vrane ni nič nenavadnega. Rezultati sledečih nalog pa so bolj presenetljivi, saj je štirim vranam uspelo sestaviti dve paličici v eno daljšo in z njo doseči hrano. Eni izmed njih pa je ta naloga uspela tudi s kombinacijo treh ter štirih paličic. Vrane, ki so uspešno opravile svojo nalogo, so to storile v manj kot šestih minutah ter brez kakršnekoli pomoči ali demonstracije raziskovalcev in raziskovalk, ki so nadzirali eksperiment.
Rezultati te raziskave predstavljajo nov primer sposobnosti, ki jih imajo novokaledonske vrane za reševanje kompleksnih vedenjskih nalog in s tem še bolj utrjujejo status visoke kognitivne razvitosti te vrste.
Spretnosti vran je sestavljal Gregor.
Dodaj komentar
Komentiraj