5. 11. 2015 – 7.05

Socialno učenje in orientacija

Audio file

Skupina znanstvenikov s Švedske je z nizom laboratorijskih poskusov pokazala, da se hrošči govnači na svoji poti orientirajo tudi glede na valovno dolžino svetlobe. Opazovali so predstavnika z latinskim imenom Scarabaeus lamarcki, ki je vrsta dnevnih hroščev iz družine skarabejev.

Orientacija skarabejev je v primerjavi z drugimi žuželkami relativno preprosta. Pridejo na kupček gnoja, iz njega izoblikujejo primerno veliko kroglico in na njej zaplešejo orientacijski ples. Nato začnejo kroglico čim hitreje porivati v ravni smeri proti cilju, s čimer zmanjšajo možnost, da bi jim gnoj ukradel kdo od drugih hroščev. Za ohranjanje svoje ravne poti se orientirajo po različnih nebesnih znakih - od položaja Sonca, Lune, polarizirane svetlobe, vzorca jakosti svetlobe in celo glede na Mlečno cesto.

V novi raziskavi pa se je pokazalo, da skarabeji za svojo orientacijo uporabljajo tudi kontrast, ki nastane med dolgo in kratko valovno dolžino svetlobe na nebu. Intenzivnost svetlobe v zelenem barvnem spektru je večja v smeri sonca, medtem ko je intenzivnost ultravijolične svetlobe večja na nasprotni strani neba, torej nasproti sonca. Ta način orientacije uporabljajo predvsem, kadar je sonce prekrito z oblaki. Na podlagi nove raziskave lahko torej zaključimo, da so skarabeji upravičeno egipčanski simbol sonca, saj poznajo njegovo lokacijo tudi na deževen dan.

 

Iznajdljivost in mišljenje vran vedno znova presenečata. Skupina raziskovalcev je odkrila, da vrsta Corvus moneduloides ne samo da zna uporabljati orodje, pač pa se od drugih pripadnikov jate tudi uči, kar je osnovni pogoj za napredek v skupnosti. Dinamike znotraj socialnih mrež živali, ki pomembno pričajo o bioloških procesih, kot je prenos informacij, so težko izmerljive. V omenjeni raziskavi pa so uporabili novo tehnologijo manjših sledilnih oddajnikov, s katerimi so 19 dni spremljali odnose v populaciji vran v Novi Kaledoniji.

Rezultati kažejo, da se skupnosti vranjih družin prav zaradi sposobnosti socialnega učenja hitro prilagajajo na spremembe v okolju. Znotraj skupine je prenos znanja pogost, medtem ko je med skupinami zelo redek. Tovrstna dinamika prehajanja informacij pomaga pri ohranjanju materialnih dobrin znotraj skupnosti, torej če skupina pozna poseben način iskanja hrane, bo imela večje možnosti za preživetje. Zaključimo lahko, da vrana vrani res ne izkljuje oči, če le ni pripadnica drugega klana.



Z vranami in hrošči se je navsezgodaj pogovarjala Urša.

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.