22. 6. 2023 – 16.00

Kibernetsko varna zoffa

Audio file

Naslovna slika: Zemljevid načrtovanega kvantnega komunikacijskega omrežja, vir: SIQUID FMF

Pretekli petek so na Fakulteti za matematiko in fiziko predstavili projekt implementacije kvantnega omrežja v Sloveniji SIQUID. Namen projekta, ki ga finančno podpirajo država v okviru Načrta za okrevanje in odpornost, Evropska unija in domače podjetje Beyond Semiconductor, je zagotovitev varne izmenjave informacij na velike razdalje, torej zagotavljanje varnosti pred kibernetskimi napadi. Skupna višina sredstev, namenjenih projektu, je skoraj štiri milijone evrov in pol. O sodelovanju spregovori vodja projekta, Peter Jeglič z Instituta Jožef Stefan. 

Izjava

Nadaljuje o sodelovanju s podjetjem Beyond Semiconductor.

Izjava

Slovenija s projektom SIQUID, ki je del evropskega načrta za razvoj kvantne komunikacijske infrastrukture, vzpostavlja testno kvantno omrežje med raziskovalnimi, vladnimi in zasebnimi ustanovami. Večina današnje enkripcije podatkov namreč temelji na protokolih, ki bi bili lahko ranljivi na hipotetičen kvantni računalnik. Kvantna mehanika pa hkrati ponuja načine, kako prenesti informacije, natančneje izmenjati ključ med dvema akterjema na varen način. Več pove Peter Jeglič.

Audio file
14. 4. 2022 – 16.00
Kvantni dan 2022

Izjava

Razvoj in vpeljava kvantnih tehnologij ima vseeno nekatere omejitve.

Izjava

Vodjo projekta smo vprašali še o kadrovskih kapacitetah, potrebnih za razvoj kvantnih tehnologij. 

Izjava

Poleg omenjenega sodelovanja bo eno izmed kadrovskih okrepitev prineslo napovedano odprtje centra kvantnih tehnologij. Konec maja je odprtje najavilo podjetje Google, prihod tehnološkega velikana pa pozdravljajo tudi na ministrstvu za visoko šolstvo, znanost in inovacije. Po besedah ministrstva naj bi v centru na letni ravni izobrazili več sto inženirjev in inženirk, ki se jih bo vabilo tudi iz tujine. Na ministrstvu so se zavezali k zagotovitvi štipendij in pomočí pri pridobivanju dovoljenj za bivanje za tuje raziskovalke in raziskovalce. 

 

Pretekli teden so na srečanju Združenih narodov v Bonnu predstavniki in predstavnice držav naznanili, da bodo delegati na podnebnih konferencah morali odslej opredeliti svoje povezave s predstavniki naftne, plinske in premogovne industrije. Ob prijavi na podnebne konference bo vključeno dodano vprašanje o povezavi s predstavniki industrije. Jasna opredelitev pripadništva bo sicer veljala tudi za predstavnike vladnih in drugih organizacij. Nove smernice bodo v veljavi že za prihajajoči vrh COP28, ki bo novembra v Združenih arabskih emiratih, eni največjih svetovnih proizvajalk nafte. Za predsedujočega na konferenci je bil izbran sultan Al Žaber, direktor največjega naftnega podjetja v državi. 

Audio file
15. 12. 2022 – 10.15
Mednarodni forum o podnebnih spremembah in dosedanji podnebni dogovori

Predstavnice in predstavniki naftnih lobijev in fosilnih goriv se podnebnih konferenc udeležujejo kot delegati držav, predstavnice organizacij in trgovskih združenj ter lastnih podjetij. Uvedba vprašanja naj bi vnesla transparentnost na podnebne konference, saj okoljski aktivisti in aktivistke opozarjajo, da ti spodkopavajo prizadevanja držav za prenehanje uporabe fosilnih goriv. O potrebnosti takšne uvedbe pričata lansko srečanje v Šarm El Šejku in predlansko v Glasgowu , kjer je bilo število delegatov, povezanih z industrijo fosilnih goriv, višje kot predstavnikov posameznih držav. Nova obveza bi lahko preprečila tudi ponovitev lanskega primera, ko se je predsednik uprave britanskega naftnega podjetja BP udeležil pogovorov kot delegat Mavretanije, v kateri ima podjetje velike naložbe.

Čeprav bo v prijavi podajanje informacij o povezavah delegatov z industrijo obvezno, bodo lahko udeleženci te informacije vseeno zamolčali. Prav tako ne bo treba navesti, kdo financira potovanje na konferenco pogodbenic. Združeni narodi bodo prazne odgovore objavili na svojih seznamih udeleženk in udeležencev, tako da bomo o njih lahko sklepali sami.

ZOFFo sta pripravili Urška in Klara.

 

Avtorji del

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.