Žvižgi za boljšo prihodnost

Oddaja
9. 5. 2016 - 17.00

V tokratni epizodi oddaje bomo pozornost posvetili dogajanju okoli sojenja dvema žvižgačema in novinarju v aferi Luxleaks, v drugem delu oddaje pa bomo obravnavali mehanizme in programska orodja, ki se jih potencialni živižgač v svojem delu lahko posluži, da anonimno posreduje tajne dokumente novinarju ali nevladni organizaciji. 

Dobra dva tedna nazaj, natančneje 26. aprila, se je začelo sojenje trem glavnim akterjem, katerim gre zasluga za razkritje dokumentov, ki pričajo o uslužnosti države Luksemburg do 340 podjetij, da jim zagotovi posebne davčne ugodnosti. Na sodno klop sta tako sedla  Antoine Deltour in Raphael Halet, nekdanja uslužbenca multinacionalke PricewaterhouseCoopers, ki je proti njima sprožila pravdni postopek utemeljen z obtožbo kraje zaupnih dokumentov. 

Poleg obeh nekdanjih uslužbencev je podjetje, ki širom sveta nudi finančne storitve, začelo hkrati tudi postopek proti novinarju Eduardu Perrinu, s katerim je Deltour vstopil v stik. Toženi novinar je uporabil gradivo, ki ga je pridobil, v oddaji na francoski nacionalni televiziji. Kakšni dokumenti so bili razkriti, kakšna je pravna varnost žvižgačev in kako je žvižgaštvo urejeno v že obstoječih evropskih direktivah v oddaji Maruša Babnik iz inštituta Ekvilib in Martin Pigeon iz Corporate Europe Observatory.

Medijske in posledično javne pozornosti so deležne večinoma afere globalnih razsežnosti, ki po možnosti vključujejo še najvidnejše politične obraze. Medijski pozornosti in obči solidarnosti sledi določena mera zaščite, ki pa je razkritja manj spektakularnih razsežnosti niso deležna. Zagotovljena anonimnost vira je takih primerih glavni porok zaščite za potencialnega žvižgača. Skupina italijanskih programerjev pod okriljem zavoda Hermes, središče za transparenost in digitalne človekove pravice, je razvila odprtokodno programsko orodje Globaleaks, ki omogoča razkrivalcu dokumentov potrebno anonimnost s tem, da omogoči neposredno izmenjavo informacij anonimnega vira z novinarjem ali organizacijo, ki bo objavila sporno dokumentacijo. Kakšne so omejitve obstoječih mehanizmov razkrivanja tajnosti in kaj v dinamiko razkrivanja spornih dokumentov prinaša Globaleaks v oddaji razjasni Marco Calamari iz zavoda Hermes.

Aktualno-politične oznake: 

facebook twitter rss

Prikaži Komentarje

Komentiraj

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • [[nid:123]] - Insert a node content
  • Samodejen prelom odstavkov in vrstic.
  • Spletni in e-mail naslovi bodo samodejno pretvorjeni v povezavo.

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.