Novice z RŠ: Vse najboljše Radio Študent!
Spoštovane poslušalke in poslušalci!
Če ste utrujene in utrujeni od neskončnih pomladnih praznovanj – najprej velika noč in obvezno vstajanje, potem dan upora proti okupatorju (praznovanje je obvezno) nato pa še kresovanje in prvi (ter drugi) maj, ko se vsak zavedni Slovenec zagotovo odpravi na obvezno poležavanje na Hrvaško ‒ imamo za vas slabe novice.
Praznikov še ni konec!
Ta teden bomo najverjetneje dobili novega papeža (lepo vabljeni, da se jutri, v torek, 6. 5., pridružite APR, ki bo od 23. ure pa globoko v noč pred začetkom konklava pretresal take in drugačne govorice). Tudi 9. maja se bo dogajalo: predsednik vlade dr. Robert Golob bo v dvorani Stožice plesal na viže Orkestra Slovenske vojske ob 80. obletnici konca druge svetovne vojne …
In to sploh še ni vse!
9. maja bo na svobodni in avtonomni Metelkovi praznoval 56. let vaš Radio Študent!
Da praznujete z nami, ne potrebujete ne vabila ne vložnega lista, pa tudi krsta, spovedi, obhajila in birme vam ni treba izkazati, da bi bili pripuščeni k slavljenju, tudi ni važno, na kateri strani so bili vaši predniki (in čigavi sploh ste). Naše praznovanje je tako univerzalno, da se mu pravzaprav sploh ni mogoče izogniti. Praznovati z Radiem Študent je neizbežno!
Tokratni novičnik je tako posvečen prihajajočemu praznovanju ‒ kakor na Radiu Študent za vsako uho rožca raste, tako bo tudi v AKC Metelkova mesto, v etru in še kje za vsakogar … no, nekaj, pač.
Na novičnik Radia Študent, ki ga razpošiljamo enkrat do dvakrat mesečno, se lahko prijavite na tej povezavi.
Osnovni redosled in navodilo:
8. maj, Cirkulacija 2, 20.00‒22.00, RADART # 16, Naključna radijska štiharica
9. maj, AKC Metelkova mesto, 16.00‒21.00 tRŠnica
9. maj, AKC Meteklova mesto, 21.00‒??? glaŠbeni pRogram
Več informacij lahko poiščete na naši spletni strani, ali se na milost in nemilost prepustite Metinim algoritmom (ja, seveda obstajata tudi Facebook dogodka). Še najbolje pa bo, če berete naprej.
Kot smo že obveščali, nas je pravzaprav ‒ pri teh letih to niti ni tako nenavadno ‒ volja do grandioznega praznovanja malce
zapustila, radi bi se malce sprostili, poklepetali in se ne preveč obremenjevali s postrežbo gostom. Zato bo praznovanje odprla tRŠnica, skupek bolj ali manj koristnih in neobveznih pripetljajev, ki se bodo razmestili po Metelkovi ‒ da boste že čez dan lahko naredili »en krog« okoli stolpa in nazaj do miz pred Gromko ali pa se pač zasedeli na kakšnem robniku, kofetkali in kaj prigriznili ... Ker pa smo že v tistih letih, ko je treba prijetno združiti s koristnim, si bo mogoče tudi prirezati lase, natisniti majico in popraviti kolo. Vse skupaj bo glasbeno opremilo in spremilo snidenje Kafeta sa šlagom, Tetkinih radosti in Nedeljske Šlagerice. Nekaj besed sta zapisali avtorici oddaje Kafe sa Šlagom, Ines Midžan in Klara Otorepec.
Dan je lep,
O baš je lep taj dan
U ritmu tom već igra sve, ee, oo!
I ti si tu, i ja ostajem tu ...
Leta 1967 je mlada Nada Knežević, kot številne takratne jugoslovanske pevke in pevci popularne glasbe, priredila tujo uspešnico za domače občinstvo. Izbrala si je pesem Black is black španske zasedbe Los Bravos, iz katere je nastal šlager Crn je dan bez muzike. Leto kasneje je nadebudna mladež študentsko revolucijo prestavila v jugoslovanski okvir in še eno leto kasneje je, kot pravi legenda, v kleti osmega bloka študentskega naselja v Rožni dolini nastal Radio Študent. Tukaj pa se vzporednice z Zahodom tudi končajo.
Kajti, tako kot se je Nada kasneje oddaljevala od preizkušenih pop receptov in namesto tega razvijala svoj avtentični glasbeni izraz – danes jo poznamo kot prvo damo jugoslovanskega jazza –, je tudi Radio Študent skozi čas postajal to, kar je še danes – ne zahodni, ne jugoslovanski, niti ne slovenski, temveč čisto svoj unikum, ki je že več kot polovico stoletja platforma za številne avtorske izraze in premisleke o sodobni družbi v najširšem pomenu te besede. Kot tak med drugim nudi prostor tudi šlagerjem* in drugim oblikam nekdanje jugoslovanske (popularne) glasbe, ki jo je najprej v eter predvajala oddaja Nedeljska šlagerica, danes pa Kafe sa šlagom v navezi s Tetkinimi radostmi.
V preteklosti so se šlagerji pogosto znašli v nemilosti pri glasbenih urednikih, a se jim niso nikoli v celoti odpovedali. Zaprli so jih v fonoteko in nastala je t. i. DREK sekcija, tako da se na Radiu Študent danes kljub »zgodovinski cenzuri« lahko pohvalimo z bogato in raznoliko zbirko jugo popa, etna, rocka, funka, jazza, diska, new wava, ... Cenzure danes ni več, šlagerji pa tudi niso več omejeni samo na tisti en zgodnjepopoldanski termin ob nedeljah. In vendar – ko se jugo glasba iz dotičnega kotička fonoteke znajde v etru, njen namen ni, da bi s tem popravila preteklo krivico ali zgolj zbujala nekritično nostalgijo. Ne, tu je zato, da nas v teh crnih časih spomni na zgodovinske okoliščine njenega nastanka: na skupnost, ki se je odločila podpreti željo po avtorskem izražanju, ker je prepoznala vrednost produkcije lastne kulture – glasbene, intelektualne, politične. In ker je takih skupnosti vse manj, mora Radio Študent še naprej ostati tu.
(Zaradi šlagerjev, seveda.)
*Pojma šlager ne uporabljava v muzikološkem, ampak popularnokulturnem smislu, zato ne označuje žanra, ampak, enostavno, banger.
Crn je dan bez muzike te
Baš je crno sve ...
Gde si ti, ne odlazi sad
Još nam ritma daj!
Ob kavici, šlagerjih in vsem ostalem boste lahko prisluhnili štrenanjem naših špikerjev, ki bodo kakšno žaltavo razdrli, se pridružili izmenjevalnici ali pa se pridružili navijačem na robu košarkarskega igrišča, kjer se bodo za prvi pokal Nejca Marcena udarile udeleženke in udeleženci street basket turnirja.
»Deveti maj 1945. Smrt fašizma.
Deveti maj 1969. Smrt tišine.
Deveti maj – rojstni dan najboljšega med nami.
Nejc Marcen – Zikra – vedno z nami!«
Turnir se bo pričel okrog 16. ure, finale bo okrog 20.03.
Vse do petka v etru naše drage špikerke in špikerji pripravljajo poseben praznični program. Vse jutranjce bodo zavzeli veteranski glasovi, vse popoldneve bodo razpredali naše najbolj vrle ropotulje (sem ter tja se jim bodo pridružile tudi druge radijske sodelavke in glasbene opremljevalke). V petek se bomo oglašali naravnost z Metelkove ‒ če boste postavali naokoli, se vam prav lahko zgodi, da se znajdete pred mikrofonom in v razglašenem zborčku kislo (že petič) prepevate »vse najboljše zate«. Če boste vsled tega raje ostali v varnem domačem zapečku: prižgite Radio!
Darila in šopke hvaležno odklanjamo ‒ vedno pa nas lahko podprete z donacijo. Pošlji STUDENT5 na 1919 ali obišči siri.radiostudent.si
No, do 21. se vam bo pa vseeno uspelo spraviti do Metelkove, kajne? Zakaj? Ja, zaradi koncertov!
Nastopili bodo:
Hexenbrutal (SI), noisecore duo iz Beltinec ‒ z novim, čisto novim albumom!
Zbrucz (SI), mariborski screamo plaz
Grunt (SI), nomadska glasbena tvorba na presečišču etna in rocka
Popular Music (AU), teatralni pop duo iz Melbourna
Pa zakaj bi hodil ven za neke neznane bende, si morda mislite? Kako je nastal glaŠbeni pRogram, mi je opisala njegova snovateljica Sara Šabjan. »Glavna vodila pri sestavljanju lajnapa so bila, da damo priložnost artistom, ki so izdali kaj novega oziroma sploh še niso nastopili pri nas, pa seveda da so dobro vpeti v duh ereševske drznosti,« je povedala. »RŠ je mogoče star, nikoli pa noče biti ukalupljen,« nadaljuje, »Ta lajnap je namenjen raziskovanju, to je naš pobeg v manj znane stvari, ki pa zato niso nič manj hude ali plesne.«
Kako pa se človek sploh loti načrtovanja nečesa takega, kot je lajnap? »Sodelovanje z glasbeno redakcijo je zelo pomembno,« pravi Sara. Informacije, poznanstva, zanimanja sodelavk, ki opazijo nove izide, vedo, kdo je na turneji, je osnova za izoblikovanje seznama potencialnih bendov: »Seveda pa moraš tudi viseti na mejling listah in govoriti z ljudmi, ki bukirajo turneje.« Vedno je treba biti pozoren na ravnotežje, nadaljuje, v mislih moraš imeti slovenske bende, tuje bende, nove izdaje, žanrsko raznolikost, različna občinstva in njihova pričakovanja ter okuse, med novim in že uveljavljenim. »V vsakem primeru pa je moj cilj, da dam priliko manj znanim izvajalcem, ki imajo potencial ‒ poiščem še ušes, ki bi jih rada slišala.«
S takim lovljenjem ravnotežja se počasi izoblikuje nabor želja ‒ in potem je treba zavrteti telefone in upati, da se ti želje izidejo. Tokrat smo to srečo imeli. »Veliko stvari pričakujem z navdušenjem ‒ zato je tudi program zasnovan tako, da se lahko ljudje premikajo med kluboma in slišijo čim več artistov. Težko bi mi bilo izpostavit samo en bend. Hexenbrutal vseeno izdaja novo ploščo, napovedala sta masivnejši zvok. Popular music je premierno v Sloveniji, težko si sploh predstavljam, kako bo videti njun nastop ‒ pričakujem, da bo performativno zelo zanimivo. Tudi Alameda je pri nas prvič in bo nedvomno nekaj posebnega: ne vidiš vsak dan benda, ki dela analogno plesno glasbo. Za Zbrucz, ki so lani pustili pečat na sceni, sploh med mlajšimi poslušalci, pa sem excited ravno zato, ker jih dobro poznam in bo zame to nekako bolj domače, nekakšna skupinska terapija.«
Saro sem ‒ ekskluzivno ‒ povprašal tudi po usmeritvah. Kdo naj gre kam? »Jugonostalgiki naj gredo iz prve v Channel Zero, na Grunt. Ljubitelji eksperimenta in noisa ter glasnosti naj zavijejo do Gromke na Hexenbrutal. Če ravno zdaj ne marate »bojsov«, definitivno ne zamudite Popular music. Za katarzo in sprostitev, če res rabite, da se nekdo dere namesto vas in hkrati z vami ‒ Zbrucz. Če pa ste bolj naklonjeni jasnim strukturam in raziskovanju plesne forme, je za vas Alameda.«
Za puriste bo po Alamedi CH0 zavzel tehno, za bolj fluidne pa v Gromki igrivejše muzike: »... priredba Power dancers me je prepričala. To bi morali biti novodobni evrodance večeri ‒ hyperpop, ki sreča slovensko popevko. Na nekem tehno večeru dandanes ne moreš računati na veliko presenečenj ‒ na drugi strani imaš zato nekaj nostalgičnega v spoju z nečim novim ... Druge vrste pobeg za obiskovalke,« razmišlja Sara. Po koncertih bodo vrtele:
Kathron (SI), DJ-ka
nobena (SI), DJ-ka in producentka
Prince Lucija (SI), DJ-ka in producentka
msn gf (SI), DJ-ka in producentka
»Glede na trenutno družbeno-politično klimo, se mi zdi, da je umetnost, ki se ustvarja skozi glasbo, ena takih simpl stvari, ki lahko človeku dajo možnost, da se ali sprosti, ali da prostor svoji jezi in frustraciji, ali pa da najde v glasbi tolažnika, da se ne počuti tako sam v svojih težavah, vezanih na zunanji svet ... ki je pač beden.«
- Sara Šabjan
NOVA IZDAJA ZARŠ: HEXENBRUTAL IV
9. maja zasedbe Hexenbrutal ne bo moč zgolj uzreti, pač pa boste v popolnosti lahko tudi doživeli novo, četrto izdajo
Hexenbrutal IV, ki izide točno na 56. rojstni dan Radia Študent pri hišni založbi. Kolmanko in Koren sta osem novih skladb z albuma opisala kot nekoliko zrelejše kompozicije, ki se od prejšnjega materiala razlikujejo po tem, da so daljše, kompleksnejše, manj igrive, predvsem pa po zvoku težje in masivnejše.
Po vsem tem nam (in vam) ne preostane nič drugega kot praznovati rojstni dan Radia Študent!
Še na mnoga leta!
Tudi tokratni novičnik sem pripravil Vid Bešter.
Pisma bralcev, kritike, pripombe, kakopak pa tudi pohvale sprejemamo na: @email.
Po želji jih tudi objavimo.
Foto: Izak Kermc, Maja Poljanc, RŠ, Mario Županov, Aleš Rosa, Edin Sulijć, Jakub Szymczak, Popular Music, Kathron, Mesto žensk, Kafe sa šlagom, Nedeljska šlagerica, Tetkine radosti, Hexenbrutal, Zbrucz, Grunt
Lektura: Aleš Belšak
Dodaj komentar
Komentiraj