22. 11. 2023 – 16.30

a1

1. GLASBA IN POEZIJA

 

Klub Tiffany / 19.00 / Kviropisje II.

Odprti smo za vse literarne zvrsti kvir oziroma LGBTQ+ izraza: poezija, proza, dramatika, scenaristika, tudi glasbena besedila, esejistika, dnevništvo itd. Tokrat so osebe, ki se prijavijo, zaradi daljšega branja tuje gostje izjemoma naprošene, da se na odru držijo okvira treh minut (namesto 7). Prijavite se lahko na: @email. Na voljo bodo za nakup tudi knjige beročih, poleg tega pa se bo izvedla še nagradna igra za 2 ZASTONJ IZVODA Suzanine najnovejše kratkoprozne zbirke Škarje! Lepo vas vabimo, da se nam pridružite (kot bralke_ci ali poslušalke_ci) in pred ali po dogodku tudi poklepetate o vsaki besedi, ki vas premakne, z avtoricami_ji, ki so se do zdaj odzvale_i na vabilo in potrdile_i udeležbo:

Eva Baltasar (z romanom Permafrost, ki je v prevodu izšel pri Sodobnosti),

Sara Fabjan (s pesniško zbirko Zaroletano, ki je izšla pri LUD Literaturi),

Ela Potočnik,

Iva Jevtić (s pesniško zbirko Milost, ki je izšla pri KUD AAC Zrakogled),

Tanja Matijašević,

Suzana Tratnik (s kratkoprozno zbirko Škarje, ki je izšla pri ŠKUC-u).

 

Prulček / 20.00 / Mountain Mist

 

Skupina, kjer se srečujejo jazz, neo-soul in klasična glasba, vabi v svoj svet avtorskih kompozicij in unikatnih aranžmajev jazz standardov.

V hladnih odtenkih večera se razlega glasba, ki prepleta jazz, neo-soul in klasične tone. To je zvočna pokrajina, ki jo ustvarja Trio Mountain Mist. Aljoša Kavčič in Tijan Grašič, študenta ljubljanske glasbene akademije, ter Jernej Vidnšnurer, ki zaključuje magisterij v Grazu, iščejo edinstven zvok in vas vabijo v svoj glasbeni svet.

Energija, ki povezuje te mlade glasbenike, se izraža skozi ritme in melodije, ki sproščajo in prevzemajo. Vsaka nota je del zgodbe, vsak akord pa del harmonije, ki je tako raznolika, a hkrati sledi isti rdeči niti. Avtorske kompozicije in aranžmaji jazz standardov se prelivajo v simfonijo občutij, kjer se energičnost in umirjenost srečata v nežnem objemu.

 

 

 

2. TEATER

 

Velika dvorana Španskih borcev / 20.00 / VENTILATOR #3

Stvar interpretacije

V tretjem v seriji izvedbenih dogodkov, naslovljenem Stvar interpretacije se Kristina Aleksova in Anita Wach z Lukom Piletičom posvečata interpretaciji giba.

Ventilator #3 se navezuje na konceptualni okvir geneze - pripovedovanje z zapletenimi genealogijami in kronologijami, podkrepljenimi z zgodbami in anekdotami. V preteklosti umetnost pripovedovanja zgodb ni le potrjevala pomena posameznih skupnosti, temveč je imela tudi ključno vlogo pri usklajevanju in združevanju različnih frakcij v družbi.

Ali lahko združitev jezika in giba na podoben način utira pot sprave in premosti razkorak med gledalci in plesalci?

Dogodek, kjer se gibalna sedanjost povezuje z rojstvom mita brez razlikovanja med fikcijo in dejstvi.

Posvetitev pomladi Igorja Stravinskega, ki je bila v preteklosti obravnavana kot kontroverzno delo, je nastala v času velikega znanstvenega, umetniškega in intelektualnega napredka. V glasbenem in izvedbenem smislu predstavlja enega od obratov v gledališki umetnosti, koreografi pa jo še danes obravnavajo na zelo različne načine. Kristina Aleksova in Anita Wach v seriji Ventilator tematsko razčlenjujeta delo. 

 

PTL / 17.00 / LOV-SREČE-LOV-SREČE-LOV

Gibalna predstava raziskuje odnosnost med telesom in emocijami, pri čemer se osredotoča na dojemanje individualne in kolektivne sreče ter njuno reprezentacijo in izkušnjo v fizičnem telesu.

 

Cirkulacija2 / 20.00 / Rdeče niti

Rdeče niti #Cirkulacija 2 je tretja izdaja projekta Rdeče niti, ki ga od leta 2018 razvija Translacia | Traslación, platforma za produkcijo, razstavljanje in raziskovanje umetnosti performansa, ki jo ustvarjata umetnika Tatiana Kocmur in Francisco Tomsich. Rdeče niti je model umetniškega raziskovanja performativne umetnosti, ki se osredotoča na recepcijo performativnih umetniških del s strani oseb, ki so bile prisotne v kraju in času, v katerem je bilo določeno delo ustvarjeno. Pri tej izdaji Rdečih niti se bo Translacija | Traslación osredotočila na zgodovino performativne umetnosti in performativnega v in v produkciji Cirkulacije 2 ter na njihov pomen v zgodovinskem kontekstu dejavnosti tega multidisciplinarnega združenja umetnikov. Primer teh rdečih niti ponazarja iskanje možnega (ali namišljenega) "prvega performansa" v Cirkulaciji 2 in kako ustanovitelji skupine gradijo zgodbe o njem, v dialogu z umetniškim delom Ksenije Čerče, ki dokumentira kolektivno akcijo Cirkulacije 2 v galeriji Alkatraz (Ljubljana) leta 2010.

 

Plesno mesto / 21.40 / Solo Latino

Solo latino je priložnost za ženske, da spoznajo čudovit svet plesa, ritma in izražanja. Na tem tečaju bomo skupaj odkrile čarobnost latino plesov, ki združujejo zapeljive gibe, eleganco in samozavest. Spoznale bomo korake različnih latino plesov, kot so samba, chachacha, salsa, jive in jih povezale v atraktivne koreografije.

 

 

 

3. KINÓ

 

Dvorana Kinodvora / 17.30 / Srečno naključje

Fanny in Jean sta popoln zakonski par: oba sta uspešna v svojem poklicu, živita v čudovitem stanovanju v elitni pariški četrti in zdi se, da sta zaljubljena kot takrat, ko sta se prvič srečala. Nekega jesenskega dne pa Fanny na ulici naleti na Alaina, prijatelja iz srednje šole …

Woody Allen se poklanja Parizu in francoski kinematografiji v svojem prvem francosko govorečem filmu, živahni in iskrivi kriminalki o ljubezni, naključju in zločinu.

 

Dvorana Kinodvora / 19.30 / Čuden način življenja

Rančer Silva na konju prečka puščavo, ki ga ločuje od mesta Bitter Creek. Prihaja, da bi obiskal šerifa Jaka, prijatelja iz mladosti, ko sta oba delala kot najeta revolveraša. Toda po noči obujanja spominov se razkrije pravi razlog Silvovega obiska …

Pedro Almodóvar v svoji najnovejši kratkometražni »kaprici« ponudi odgovor na vprašanje iz Gore Brokeback: »Kaj pa naj bi dva moška počela skupaj na ranču?«

 

Mala dvorana Kinodvora / 20.20 / Pero

Film Damjana Kozoleta o življenju, karieri in strahovih Petra Musevskega (1965–2020). Poklon velikemu slovenskemu igralcu.

 

Dvorana Kinodvora / 20.45 / Niti besede

Berlin. Uspešna dirigentka Nina Palček se ravno pripravlja na težko pričakovani koncert Mahlerjeve Pete simfonije, ko jo iz šole obvestijo, da se je njen najstniški sin Lars poškodoval v nepojasnjenih okoliščinah. Odloči se, da bo prekinila vaje in s sinom za nekaj dni odpotovala v počitniško hišo na odmaknjenem bretanskem otoku …

Film v Berlinu živeče slovenske režiserke Hanne Slak (Rudar) je intimna drama o materi in sinu; zgodba o zaupanju in posledicah njegove izgube. Svetovna premiera v tekmovalnem programu festivala v Torontu.

 

Dvorana Silvana Furlana Slovenske Kinoteke / 17.00 / Daleč potujejo oblaki

Lauri Koponen je voznik tramvaja, ki živi v Helsinkih in izgubi zaposlitev zaradi zmanjševanja števila zaposlenih v podjetju. Tudi njegova žena Ilona, ki dela kot vodja strežbe v restavraciji Dubrovnik, izgubi službo zaradi zadolženosti restavracije pri banki. Zakonca iščeta drugo zaposlitev, toda na zavodu za zaposlovanje ni nobene ponudbe.

 

Dvorana Silvana Furlana Slovenske Kinoteke / 20.00 / Film in literatura – predavanje Roberta Kureta

V kontekstu moderne literarne teorije 20. stoletja so ruski formalisti vzpostavili poezijo kot tisto mesto, kjer je posebna pozornost namenjena pomenu zvena, življenju samega zvoka, metruma, ritma, ki teče pod ravnjo pomena in je z njim v interakciji. Kako nam formalizem lahko pomaga razumeti zvok in zvočne krajine, ki so ključne za grajenje vzdušja v filmih Davida Lyncha? Kako nam pomaga zavedati se zvoka kot tistega elementa, ki ni zgolj dopolnilo podobe, ampak za podobo in okrog nje ustvarja slutnjo nekega drugega, vzporednega prostora?

 

Dvorana Silvana Furlana Slovenske Kinoteke / 21.00 / Eraserhead

Čudaškemu fantu (Jack Nance) zaročenka iz še bolj čudne družine rodi malega monstruma, baconovsko apokaliptično bitje, katerega edini znaki življenja so pridušeni kriki in izcedki. Razočarano dekle se poskuša v navalu histerije, gnusa in sovraštva otroka znebiti, toda fantu se bitjece zasmili. Morbidna, tesnobna, komorna, fantastična in groteskna družinska drama; bržkone kar največji filmski kult vseh kultov.

Avtorji del

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.