26. 9. 2023 – 16.30

BrZak

    1. GLASBA ALI TEMU PODOBNO

 

Hostel Celica / 20.00 / Sozvočja sveta: BorZak

 

Raznolik kolektiv glasbenikov pod taktirko Bora Zakonjška, tokrat imenovanem Borzak, razvija kolaž različnih glasbenih stilov.

Od kubanskih ritmov in melodike, do vpliva balkanskega melosa, zasedba razvija zvok in stil, ki je nekaj netipičnega za slovensko glasbeno sceno.V tej glasbi ne boste slišali klišejskih fraz in »catchy« ritmov. Glasbeniki razvijajo zgodbo, ki pušča odprte konce.Glasba temelji na raznolikih kompozicijah in jo močno zaznamuje improvizacija.

Vstop prost.

 

Klub CD / 20.00 / Lakiko

 

Lana Kostić aka Lakiko, violončelo, glas, elektronika.

Lakiko se je ljubljanskemu občinstvu predstavila že na Jazz festivalu 2020, vendar je njen koncert v Parku Sveta Evrope prekinil dež in na njeno vrnitev v Ljubljano smo morali počakati kar dobra tri leta. V tem času se je na njeni uspešni poti zgodilo marsikaj, predvsem je izdala svoj prvenec What To Do, How To Live? in nastopala na številnih evropskih glasbenih prizoriščih kot solistka ali kot članica komornih orkestrov.

V Sarajevu rojena in v Luzernu živeča doktorica glasbe (kompozicija, teorija in klasično petje) je prava posebnost na evropskem glasbenem prizorišču z unikatnim združevanjem igranja na violončelo in uporabe glasu. Njena glasba je raznovrstna, z vplivi Orienta, sodobne klasike in popa, ki se zlivajo v skorajda skrivnostne predstave osebnih sporočil umetnice. Ta se dotikajo tem, kot so obstoj nomadov, nočne more, arhaična preteklost in distopična prihodnost.

12€

 

Prulček / 20.00 / Franolić Mureškič Gabrić Jovanović Quartet

 

Doživite čarobni glasbeni večer z Draženom Franolićem, Ninom Mureškičem in Emilom Gabrićem, kjer se prepletajo različne glasbene zvrsti, med njimi arabska, turška, indijska, jazz in balkanska glasba.

Njihov performans je kreativna konverzacija, ki ustvarja dinamično in melodično potovanje skozi fuzijo arabske lutnje (oud), viole in različnih akustičnih tolkal, vključno s kalharti, bongosi, tar, udu, tikva in rig. Ta tolkala so skrbno izbrana, da ustrezajo razpoloženju vsake skladbe. Dražen Franolić, Nino Mureškič, Emil Gabrić in Marko Jovanović v to glasbeno doživetje vnašajo sodoben zvok, navdahnjen z jazzom.

Pričakujte nepozabno izkušnjo, ki vas bo popeljala v svet miru in lepote. Pridružite se nam na tem glasbenem potovanju in se prepustite čarobnosti njunih zvokov.

Zasedba:

  • Dražen Franolić - oud
  • Nino Mureškič - tolkala
  • Emil Gabrić - viola
  • Marko Jovanović - harmonik

Vstop prost.

 

Stolp Škrlovec, Kranj / 20.00 / Xiu Xiu

 

Xiu Xiu je ameriška eksperimentalna rock skupina, ki jo je leta 2002 ustanovil pevec in tekstopisec Jamie Stewart. Trenutno zasedbo sestavljajo multiinštrumentalisti Stewart (edini stalni član od ustanovitve), Angela Seo (vokal, klaviature) in tolkalist David Kendrick. Ime skupine izvira iz filma Xiu Xiu: The Sent Down Girl, ki je po besedah Stewarta vplival na zvok njihove glasbe. Xiu Xiu je marca letos izdal uničujoče grozljiv, kakofoničen album z naslovom Ignore Grief, ki je izšel pri založbi Polyvinyl.

15€ - na voljo na olaii.com + na bencinskih servisih OMV, v trafikah 3 DVA in Kavarni Layer.

 

Kontejnr, Postojna / 21.00 / Hyacinth, Decultivate

Hyacinth (hardcore punk) - Czech Republic

Decultivate (hardcore punk) - Czech Republic

Češki hardkor napad!

Decultivate se vračajo po 4 letih in so še zmjrm odlični, Hyacinth pa smo na letošnjem Fluff Festu prevjrli, kot bi naš najmlajši član reku "GA SEKA".

 

 

 

    2. GLEDALIŠČE

 

Veliki oder SNG Drama / 19.30 / Antigona

Smoletova. Priredil Janez Pipan.

 

Mala drama SNG Drama / 20.00 / Otroci

Drama, ki preizprašuje globoke moralne in etične dileme v času krize in katastrofe.

 

Mali oder LGL / 17.00 / Galop

Predstava govori o dečku, ki živi na kmetiji blizu mesta. Poleg drugih domačih živali imajo na kmetiji tudi mladega konja. Nekega dne gre deček z družino na sejem in tam nepričakovano vidi konjske dirke. Zmagovalec za nagrado prejme velik svetleč pokal! V dečku se zbudi neustavljiva želja po zmagi. Da bi lahko nekega dne tudi sam nad glavo dvignil takšen pokal, začne s svojim konjem vztrajno trenirati. Uprizoritev tematizira pomen prijateljstva v nasprotju z neustavljivo željo po zmagi. Koliko je vredno žrtvovati, da bi dosegli svoj cilj?

Senčna predstava.

 

 

    3. KINO

 

Dvorana Kinodvora / 16.00 / Najsrečnejši človek na svetu

Asja, štiridesetletna Sarajevčanka, se udeleži srečanja za samske v nekdaj uglednem jugoslovanskem hotelu. Dvorane so poimenovane po švicarskih mestih, toda smer, v katero se dogajanje razvije, je daleč od nevtralnosti. Asja spozna bankirja Zorana, a izkaže se, da se njuni poti nista križali povsem naključno …

Najnovejše delo makedonske filmske prevratnice Teone Strugar Mitevske pod komičnim površjem prizorišča hitrih zmenkov in z ironijo prežetim naslovom skriva pronicljivo, presunljivo študijo bosansko-hercegovske družbe, v kateri so tri desetletja pozneje posledice vojne veliko bolj prisotne, kot se zdi na prvi pogled.

 

Dvorana Kinodvora / 18.15 / Pretekla življenja

Otroška prijatelja Nora in Hae Sung sta se prisiljena ločiti, ko njena družina emigrira iz Južne Koreje. Dve desetletji pozneje zdaj odrasla pisateljica živi v New Yorku s svojim ameriškim možem Arthurjem, Hae Sung pa sklene, da jo bo za nekaj dni obiskal …

Film, ki ga je navdihnilo režiserkino resnično življenje, svojo pripoved lahkotno, nežno in prefinjeno spleta do nepričakovano silovitega čustvenega vrhunca.

 

Mala dvorana Kinodvora / 19.30 / Izginjanje

Stari oče Andrine Mračnikar je leta 1920 tako kot velik del slovenskega prebivalstva južne Koroške glasoval za to, da bi pokrajina ostala v Republiki Avstriji. To dejanje samoodločanja in demokracije bi lahko pomenilo izhodišče za sožitje v raznolikosti, kot je bilo slovenski manjšini tudi obljubljeno z zakonom. Namesto tega so koroški Slovenci danes na različne načine diskriminirani, slovenskega jezika pa v javnih prostorih že dolgo ni več slišati. Kako bo s tem čez trideset let, se sprašuje režiserka. Ali bo takrat sploh še kdo govoril slovensko? Kaj ti koristi jezik, če ga ne moreš z nikomer več govoriti? Kaj vse umira skupaj z jezikom? Spomin? Lastna zgodovina?

Filmska ustvarjalka Andrina Mračnikar se poda v svojo južnokoroško domovino, da bi raziskala, zakaj slovenski jezik in slovenska kultura čedalje bolj izginjata iz vsakdanjega življenja. 

 

Dvorana Kinodvora / 20.30 / Anatomija padca

Uspešna nemška pisateljica Sandra, njen francoski mož Samuel in njun slabovidni enajstletni sin Daniel živijo odmaknjeno življenje v odročnem kraju v francoskih Alpah. Nekega dne pa Samuela najdejo mrtvega v snegu pod njihovo hišo … Je skočil? Padel? Ali pa ga je ubila žena?

Justine Triet (Sibyl) v razburljivi sodni drami secira razpad zakonske zveze.

 

Dvorana Silvana Furlana / 18.00 / Med dvema kinematografijama

 

Delo, ki presega kategorizacijo: film je izvirni filmski esej, ki odkriva še nikoli videno arhivsko gradivo o Stanu Brakhageu in Andreju Tarkovskem, pa tudi antologija kratkih filmov, ki predstavlja nova sodelovanja z avtorji in avtoricami, kot so vizionarski eksperimentalni filmski ustvarjalec Bruce Baillie, direktorica fotografije pri filmu Jeanne Dielman Babette Mangolte, skladatelj in sodelavec Béle Tarra Mihály Vig ter pionir sintetizatorske glasbe Patrick Gleeson. S filmom se režiser in arhivist Ross Lipman sprehodi po ovinkasti poti med klasičnim svetovnim filmom in ameriško avantgardo. S tem navdušujočim, a težko umestljivim delom se avtor ozira nazaj na življenje v kinu in na izmuzljivo ločnico med dvema različnima filmskima kulturama.

 

Dvorana Silvana Furlana / 20.00 / Nefilm

Leta 1964 se je Samuel Beckett podal na eno najbolj nenavadnih pustolovščin v filmski zgodovini: z genijem nemega filma Busterjem Keatonom sta ustvarila kratki avantgardni film brez naslova. Beckett je bil tik pred vrhuncem svoje slave, pet let preden je prejel Nobelovo nagrado, Keaton pa je bil v zatonu in ni dočakal Beckettove kanonizacije. Sodelovala sta z režiserjem Alanom Schneiderjem, z uporniškim založnikom Barneyjem Rossetom in z oskarjem nagrajenim direktorjem fotografije Borisom Kaufmanom. Film je bil desetletja predmet polemik in je požel tako hvalo kot kritike. A eklektični nabor sodelavcev je le ena stran zgodbe – ta sega vse do rojstva samega filma in priča tudi o razumevanju človeške zavesti. Nefilm je celovečerec o produkciji filma in njenih filozofskih implikacijah, predstavlja pa tudi redke arhivske elemente, kot so izrezani neuporabljeni prizori ali še nikoli slišani zvočni posnetki produkcijskih sestankov.

 

Avtorji del

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.