Hold'em
1. GLASBA ALI TEMU PODOBNO
Cukrarna / 20.00 / HASTA ELLENBOGEN & ALBERTO NOVELLO & RAPHAEL VANOLI (Festival Sound Explicit 2023)
RAPHAEL VANOLI (1990) je francosko-nemški kitarist, ki se požvižga na utečene konvencije igranja na kitaro. Skladatelj s prebivališčem v Amsterdamu ustvarja harmonične zvoke s subtilnimi tehnikami igranja, od lahkotnega dotikanja do pihanja na strune svojega instrumenta. Njegov pristop k igranju je fizičen; zvoke ustvarja s svojim telesom, pri čemer zvoka ne oblikuje le s kožo, mišicami in prsti, temveč tudi s pihanjem in obraznimi dlakami. S tem spodkopava običajen odnos med igralcem in instrumentom. Leta 2019 se je za eno leto umaknil v star francoski samostan, kjer je raziskoval nove načine igranja električne kitare. Rezultat je njegov prvi solo album Bibrax, ki je izšel pri založbi Clean Feed/Shhpuma.
SHASTA ELLENBOGEN (1988) je odraščala v Kanadi, od leta 2011 pa živi v Berlinu. Je violistka, violinistka, skladateljica, aranžerka, dirigentka in ustanoviteljica serije Classical Sundays, ki je od leta 2017 s tedenskimi razprodanimi koncerti po vsem Berlinu v svet klasične glasbe vpeljala na tisoče novih ljudi. Njeno delo se vrti okoli vzpostavljanja sodobne tradicije klasične glasbe, tako s povezovanjem te glasbe z družbo zunaj koncertnih dvoran kot z omogočanjem glasbenikom več prostora za odprtost in ranljivost pri njihovih nastopih. Njene skladbe se osredotočajo na ustvarjanje univerzalnega glasbenega jezika s pomočjo uporabe podob iz tarot kart in drugih starodavnih vedeževalskih praks.
ALBERTO NOVELLO (1977) je italijanski nuklearni fizik, skladatelj in profesor multimedije in glasbene informatike na fakulteti v Padovi. Njegovi dve glavni področji delovanja, znanost in glasba, sta združeni v projektu JesterN, pri katerem Novello uporablja sistem modularnih sintetizatorjev in laser. Ta dva inštrumenta sta povezana v analogno avdiovizualno celoto, pri čemer zvok analognih sintetizatorjev določa obliko in gibanje laserja. Za dosego tega cilja tudi modificira in ponovno osmisli ostanke naše analogne preteklosti, kot so stare igralniške konzole, osciloskopi in analogni video mikserji. Ta pristop mu omogoča neskončno resolucijo, žive barve, fluidni tok žarkov in odsotnost omejitve hitrosti sličic na sekundo. Njegovo delo je bilo med drugim predstavljeno tudi v: Centre Pompidou Paris, beneški Biennale, New York Computer Music Festival, Dom Moskva, Soul International Music Festival.
Vstopnina: 12 EUR / dnevna; 20 EUR / festivalska
Hostel Celica / 20.00 / Sozvočja sveta: Duo Harmelogic
Tolkalsko klavirski duet predstavlja razburljivo in hkrati popolnoma logično zlitje ritmike, harmonije in spevnih melodij, ki so nastale pod navdihom tradicionalne glasbe Balkana in klasične glasbe.
Glasbenika prihajata iz različnih glasbenih sredin, z različnimi izkušnjami in znanjem, kar v svoji glasbi tudi združujeta in poudarjata. V njunem igranju se na določenih mestih pojavijo tudi elementi modernejših popularnih glasbenih zvrsti kot so jazz, hip-hop, blues in latin. Stil, ki ga razvijata že več let je privedel do zdaj še neslišane interakcije med tolkali in klavirjem, ki je izražen tudi kot imitacija tolkal in starodavnih strunskih instrumentov. Harmelogic je preplet vzhodne in zahodne tradicionalne glasbe v moderni preobleki.
Vstop prost.
2. GLEDALIŠČE
Muzej sodobne umetnosti Zagreb / 17.00 / Nedoločljivo vprašanje
Začetna ideja projekta Sergeja Gorana Pristaša sega v leto 2006 in je objavljena v 100. številki Maske z naslovom Prekinitev mita. Temelji na rekonstrukciji treh množičnih zborovanj v Zagrebu za časa nekdanje Jugoslavije: prihoda partizanov v Zagreb (1945), študentskih protestov (1968) in slovesa od Titovih posmrtnih ostankov (1980).
Instalacija reflektira te spontano nastale kolektive, katerih delovanje je bilo docela nepredvidljivo. Ker tudi danes živimo v negotovih časih, s pomočjo gledalk_cev poskušamo aktivirati pomen skupnosti in zaimka »mi«.
Dvorišče Mladinskega / 19.00 / Predstavitev 68. sezone in druženje
Našo 68. sezono smo poimenovale_i Sezona ljubezni in teh stvari. Ljubezen, ta zagonetni pojem, ki se že od pamtiveka krčevito upira našim prizadevanjem, da bi ga doumele_i brez pomoči metafor, bomo poskušale_i uprizoriti kot moralni imperativ – kaj imperativ, bodimo raje patetično ambiciozne_i: kot gonilno silo upora v svetu, ki mu v njegovi potrošniški blaznosti niti ni več treba zatirati teles, saj vedno bolj učinkovito nadzoruje naše duše. Sezona o tem, kakšne so naše ljubezni, in o tem, kaj v njih najbolj ljubimo.
3. KINO
Dvorana Kinodvora / 16.50 / Oppenheimer
»Bogovi so kaznovali Prometeja, ker je ljudem prinesel ogenj.« Christopher Nolan (Tenet, Dunkirk, Izvor) prinaša epsko zgodbo o J. Robertu Oppenheimerju, ki ga pogosto označujejo za očeta atomske bombe. Nolanov scenarij je nastal po knjigi American Prometheus: The Triumph and Tragedy of J. Robert Oppenheimer, za katero sta Kai Bird in Martin J. Sherwin prejela Pulitzerjevo nagrado. Eden najtežje pričakovanih filmov tega poletja!
Mala dvorana Kinodvora / 19.30 / Ljubezen, nemške marke in smrt
V zgodnjih šestdesetih letih je Zvezna republika Nemčija iz Anatolije in drugih delov Turčije novačila tako imenovane gostujoče delavce. Te je od vsega začetka spremljala tudi glasba – košček dóma v tuji deželi. Z leti so se v Nemčiji razvile samostojne glasbene smeri, ki v matični državi v takšni obliki niso obstajale.
ZADNJIČ
Dvorana Kinodvora / 20.30 / Anatomija padca
Uspešna nemška pisateljica Sandra, njen francoski mož Samuel in njun slabovidni enajstletni sin Daniel živijo odmaknjeno življenje v odročnem kraju v francoskih Alpah. Nekega dne pa Samuela najdejo mrtvega v snegu pod njihovo hišo … Je skočil? Padel? Ali pa ga je ubila žena?
Dvorana Silvana Furlana / 20.00 / Iz kinotečnega laboratorija
Mešano na žaru, zato urno prečekiri link.
Dodaj komentar
Komentiraj