8. 11. 2023 – 16.30

Neskončni maraton

1. GLASBA

 

Channel Zero / 20.00 / Level 32: schntzl (BE) + Tachyon

schntzl je belgijski duo, ki je svoje raziskovanje zvočnosti in različnih jazzovskih obratov na pop glasbo z letošnjim albumom Holiday privedel do skrajnosti. Na albumu se Casper Van De Velde in Hendrik Lasure (samooklicana Spužija belgijskega jazza) spremenita v mini orkester, ki bruha miniaturne kolaže samplov, povezane s pomočjo izurjenega čuta za jazzovsko kompozicijo. Vrtoglavo praskanje po glavi ob zvokih midija evforičnih devetdesetih.

Koncert bo z live setom uvedel letošnji klubski maratonec Tachyon, ki s svojevrstnim aphexovskiom IDM-om ustvarja pravljice, ki bi jih svojim otrokom za lahko noč lahko brala umetna inteligenca. Sodeč po soundtrackih starih arkadnih igric, bi tako lahko zvenela tudi glasba Level Up strička.

7€

 

Prulček / 20.00 / Kopač-Koren-Homan-Štemberger Quartet

Trije slovenski virtuozi vas bodo osvojili s svojim sodobnim jazzovskim groovom in pustili nepozaben vtis.

Na prihajajočem koncertu bo zazvenela sveža in neposredna glasba, ki bo predstavljena skozi sodobne jazz melodije in znane standarde. Nov band, ki še ni nastopal v live izvedbah, a poln talenta in zanosa, bo občinstvu predstavil te melodije.

Glasbeniki, ki stojijo za tem projektom, so pridobivali svoje znanje na uglednih akademijah od Nizozemske do Finske in Avstrije. Skupaj bodo raziskovali in ustvarjali unikatno atmosfero, v kateri se bo prepletala glasbena dediščina z novimi kompozicijami.

Popoln dogodek za Ljubljansko jazz družbo, prijatelje glasbenikov in vse, ki cenijo dobro glasbo v pristni in intimni atmosferi Prulčkovega prostora! Pridružite se nam na večeru, ko bo jazz znova oživel v novi, neizprosno iskreni in sveži obliki. To je zgodba za vse, ki cenijo pristnost in iskreno umetnost.

 

 

 

2. TEATER IN RAZPRAVA

 

Klub Mladinsko / 19.30 / Ljubezen v času vojne okupacije

Mednarodno pravo je zaradi vnovičnega izraelskega napada na Gazo stopilo v središče naših pogovorov in življenj. Četudi se zdijo oddaljena in abstraktna, pravna načela in določila zagotavljajo, da lahko ljudje preživimo, se svobodno zaljubljamo, skupaj gradimo življenje, se odločimo, kje si želimo živeti in kje šolati otroke. Kristina Božič se bo z dr. Vasilko Sancin, predstojnica Inštituta za mednarodno pravo in mednarodne odnose na Pravni fakulteti UL in članico Svetovalnega odbora Sveta Združenih narodov za človekove pravice pogovarjala, kako življenja palestinskih beguncev in begunk že 75 let zaznamujejo protipravni vzporedni pravni sistemi, ki jih je vzpostavila izraelska država. Kaj pomenijo pravni izrazi, kot so apartheid, naseljenski kolonializem, etnično čiščenje, depalestinizacija in. sistem totalnega zapora na prostem? Kako s pomočjo mednarodnega prava preseči 56 let trajajočo vojaško okupacijo in doseči pravičnost, enakopravnost in svobodo za vse ljudi med Sredozemskim morjem in reko Jordan?

Vstop prost.

 

Veliki oder SNG Drama / 19.30 / Antigona

Antigona Dominika Smoleta velja za najpomembnejšo slovensko dramo, ki od nastanka pa vse do zdajšnjih časov ni izgubila poetične moči in miselne veljave. Ko ob teh dejstvih znova preverjamo tudi moč njenih odrskih podob in uprizoritvenih potencialov, ugotavljamo, da nam aktualnosti, ki je ultimativna zahteva naše zdajšnjosti, v njej ne bo treba dolgo iskati ali ji je celo dopisovati, saj aktualnost kar kriči iz Smoletovih dvoumnih verzov. Tudi danes je svet, ki je v vseh svojih razsežnostih samo še Kreontov svet, poln trupel, ki čakajo milost groba in terjajo mnoga pojasnila. Če sta Eteokles in Polinejk še umirala za svoje in morda tudi naše skupne ideale, pa v današnjih bratomornih vojnah ljudje umirajo samo še za eno, Kreontovo korist. Na bojnih poljih, v masovnih grobnicah in na dnu morja leži toliko trupel, toliko Antigoninih bratov in sester, da jih nikoli ne bo mogla vseh pokopati. To je tista groza, ki zdaj govori iz Smoletovih verzov, tista trpkost, ki nenehno duši upanje.

Priredil Janez Pipan.

 

Veliki oder MGL / 19.30 / Lunapark

Ljiljana se zaveda, da se način življenja in vrednote, ki so ji blizu, počasi izgubljajo. Krčevito si prizadeva, da bi razumela ta novi svet in se mu prilagodila. Komaj lovi sapo ob vsej tej poplavi informacij, hlastanju po več in bolje, vse bolj pragmatičnem razmišljanju in nezadržnem razvoju tehnologij. Avtorica slika sodobno družbo, zazira pa se tudi nekoliko v prihodnost in se sprašuje, v kolikšni meri nam bo lahko umetna inteligenca zapolnjevala praznino, ki se naseljuje v nas. Kljub trudu Ljiljana spoznava, da je zmeraj korak zadaj. Na drugi strani pa spremljamo življenje Ljiljanine hčere in njenih vrstnikov, ki se v tem tako modernem in naprednem svetu sicer drugače, a nič manj mukotrpno spopadajo z neusmiljenim tempom in vse večjo odtujenostjo. V tem ponorelem svetu iščejo smisel, se poganjajo za srečo, sklepajo kompromise in si prizadevajo izboriti svoj prostor pod soncem.

 

Mala scena MGL / 20.00 / Shakespeare

Shakespeare je monodramski projekt Stevena Berkoffa, angleškega igralca, scenarista, dramatika, režiserja in enega od pionirjev gledališča »u fris«. Monoprojekt je nekakšna mešanica predavanja, komedije in mojstrskih interpretacij znamenitih monologov Shakespearovih zlobnežev.

 

PTL / 20.00 / MN Dance Company: DO LUNE IN NAZAJ

Človeško domišljijo so od nekdaj vznemirjale ideje o življenju izven tukaj in zdaj, izven tega sveta. Kako preseči samega sebe, omejitve človeškega telesa in uma, omejitve našega planeta. Kaj nam prinaša prihodnost, je negotovo, gotovo pa je, da bo človek vztrajal na svoji poti širjenja zavedanja in spoznavanja sveta ter odkrival svetove, ki so mu bili doslej neznani.

 

Klub Tiffany / 17.00 / Jezikanje [FOKUSNA SKUPINA]

Novotvorimo jezikovne rešitve za trans* osebe. Za svoj prostor v slovarjih.

Trans* osebe v slovenščini bolj šotorimo kot bivamo. Za dostojnejše izražanje o sebi je nujna kodifikacija, prvi korak k temu pa je zbiranje! Poganjajo kali novih oblik slovenščine, s katerimi si zagotavljamo svojo vidnost in obstoj. Kaj deluje, in kaj ne? Kaj so govorice o naših skokih čez podčrtaj? Da preformuliramo:

Fokusna skupina bo začela z udomačevanjem jezika. Vse_i, vse_ in vse*, ki uporabljate nove oblike za izraz svojega spola, dobrodošle_i. Opravljajmo in upravljajmo materinščino, podražimo slovenščino, jezikajmo o jezikanju o nas.

V Tiffany in na spletu.

 

 

 

3. KINO

 

Dvorana Kinodvora / 13.00 / Jesensko listje

V helsinškem karaoke-baru se po naključju srečata Ansa in Holappa. Iskrica preskoči, toda življenje vedno najde način, da postavi ovire na pot tistim, ki iščejo srečo …

Kaurismäkijev »četrti del trilogije o proletariatu« je nežna tragikomedija o dveh osamljenih dušah, ki iščeta ljubezen v času ekonomske neenakosti, vojne in negotovosti.

 

Dvorana Kinodvora / 16.00 / Trenque Lauquen, 1. del

Laura je na univerzi zaposlena botaničarka, ki se posveča razvrščanju rastlin iz domačega okolja. Ko nekega dne skrivnostno izgine, se dva moška odločita, da jo bosta poiskala. Njun razlog? Ljubezen. Rafael je njen dolgoletni partner, ki želi, da bi prenovljena hiša v Buenos Airesu postala njun skupni dom. Ezekijel pa je Laurin voznik in zaupnik še iz časov, ko je živela v Treque Lauquenu. V prvih šestih poglavjih spremljamo začetek njunega iskanja in razkrivanje identitete učiteljice, ki je imela v šestdesetih letih prejšnjega stoletja strastno afero z veleposestnikom. Prav erotična ljubezenska pisma, ki jih je Laura našla v knjižnici, so namreč zanetila razmerje med njo in Ezekijelom …

Dvodelna zgodba o izginuli argentinski botaničarki, ki jo iščeta moška njenega življenja, je večplastno prepletena s skrivnostnimi dogodki iz preteklosti in večnim vprašanjem, katero pot mora človek prehoditi, da najde samega sebe.

 

Mala dvorana Kinodvora / 17.40 / Pero

Film Damjana Kozoleta o življenju, karieri in strahovih Petra Musevskega (1965–2020). Poklon velikemu slovenskemu igralcu.

 

Dvorana Kinodvora / 18.40 / Adamant

Adamant je edinstven dnevni center na obrežju Sene, ki mu zaradi krize francoskega zdravstvenega sistema grozi zaprtje. Odraslim, ki trpijo za duševnimi motnjami, ponuja prostor, kjer se lahko svobodno izražajo, družijo in vključujejo v segmente vsakodnevnega življenja. Tu so glasbeniki, umetniki, filozofi in rokodelci, ki sicer živijo v svojem svetu. Svojevrsten filmski portret z dokumentiranjem osebnih izpovedi in prikazom dela ekipe strokovnih delavcev, ki se borijo proti dehumanizaciji psihiatrije, odstira svet drugačnosti in nagovarja k ohranjanju človečnosti.

Vpogled v življenje obiskovalcev pariškega dnevnega pribežališča za odrasle z duševnimi motnjami je kljub zahtevni tematiki prepojen s humorjem, igrivostjo in iskreno toplino, ki gledalca sooča s sprejemanjem drugačnosti.

 

Mala dvorana Kinodvora / 20.00 / Telo

Režiserka Petra Seliškar je dve desetletji spremljala bližnjo prijateljico Urško, ki se bori z redkimi avtoimunskimi boleznimi. Urška, nekoč manekenka, zdaj profesionalna pianistka, se sooča z nevsakdanjimi izzivi, pri tem pa nikoli ne izgubi svojega neuklonljivega duha. Film združuje intimne pogovore, osebne arhive in impresionistične podobe, da bi se poglobil v skrivnosti človeškega telesa ter razkril moč umetnosti in prijateljstva.

Intimni dokumentarec raziskuje izjemno življenje in zapleteni notranji svet ženske, ki je dvajset let preživela na robu med življenjem in smrtjo. Zgodba o vztrajnosti in sprejemanju, o bolezni in zdravju, o povezanosti telesa in duha.

 

Dvorana Kinodvora / 21.00 / Štirje mali odrasli

Juulia je uspešna poslanka, navidez srečno poročena s pastorjem Matiasom. Ko izve, da ima njen mož že več let ljubezensko afero z Enni, se ji najprej sesuje svet, nato pa se, v želji, da bi rešila zakon, odloči, da moževo ljubimko povabi v njun dom. Medtem ko je Enni presenečena in hvaležna za Juulijino odprtost ter je pripravljena zaživeti v neobičajnem trojčku, je Matias precej bolj zaskrbljen, saj se boji, kako bodo takšno vezo sprejeli njegovi konservativni starši. Hkrati pa ima težave z dejstvom, da lahko sedaj tudi Juulia svobodno izbira druge partnerje, med njimi tudi mladega in privlačnega Misko.

Zgodba o paru srednjih let, ki skuša svoj zakon, postavljen na preizkušnjo zaradi nezvestobe, rešiti z odprto vezo, je ganljiv, liberalen in hkrati realistično prizanesljiv potret odraslih, ki si prizadevajo obvladovati lastna čustva.

 

Dvorana Silvana Furlana Slovenske Kinoteke / 16.30 / Salvatore Giuliano

5. julija 1950 na dvorišču hiše v Castelvetranu najdejo prerešetano truplo razvpitega bandita Salvatoreja Giuliana. Domači in tuji novinarji se zgrnejo na prizorišče zločina v upanju, da bi razvozlali ozadje smrti mladeniča, ki je pri zgolj sedemindvajsetih letih postal najbolj iskan italijanski zločinec in ljudski junak. Francesco Rosi na resničnih prizoriščih in s sicilijanskimi igralci preplete dejstva in mite o banditovi smrti ter pri tem ustvari pretresljiv portret Sicilije ter zapletenih vezi med njenimi prebivalci, mafijo in državnimi uradniki.

Prelomen Rosijev film o družbenih in političnih silnicah, ki so oblikovale Sicilijo, ni ne »objektiven« dokumentarec ne fikcija, temveč preplet formalno in stilistično različnih elementov, s katerimi se režiser skuša dokopati do končne resnice.

 

Dvorana Silvana Furlana Slovenske Kinoteke / 19.00 / Roke nad mestom

V revni neapeljski četrti se nekega dne nenadoma zruši stolpnica in pod seboj pokoplje številne stanovalce. Pretreseni meščani zahtevajo, da oblasti najdejo krivca za nesrečo. Komunistični mestni svetnik De Vita sproži preiskavo in odkrije korupcijsko mrežo, v katero so vpleteni politiki in nepremičninsko podjetje. Dogajanje se osredotoči na Edoarda Nottolo, premožnega nepremičninskega posrednika, mestnega svetnika in predstavnika vladajoče stranke. Za tragično nesrečo nihče ne prevzame odgovornosti, luknje v zakonih pa poskrbijo, da se krivci spretno izmuznejo kaznim.

Surov in trezen prikaz korupcije med predstavniki oblasti v povojnem Neaplju ob primeru preiskave zrušenja stolpnice, ki razkrije, da je tragični dogodek le del širšega problema neapeljske družbe v primežu brezvestnih koristolovcev. Zlati lev v Benetkah leta 1963.

 

Dvorana Silvana Furlana Slovenske Kinoteke / 21.00 / Kitajska je blizu

 

Plemiško družino Gordini Malvezzi sestavljajo bratje in sestre Elena, Vittorio in Camillo. Matriarhinja Elena se spušča v ljubezenske afere z običajnimi moškimi, a se izogiba nadaljnjim stikom, ker se boji, da jim gre le za njen denar. Vittorio je profesor, ki si brezplodno prizadeva ustvariti politično kariero. Sedemnajstletni Camillo, razpet med svoje aristokratsko poreklo in katoliško vzgojo, najde simbolni upor v trdem maoizmu. Vittorio je zaljubljen v svojo tajnico Giovanno, ki pa se raje spusti v razmerje s Carlom, blagajnikom lokalne podružnice socialistične stranke. Carlo se želi prek Elene poročiti v bogato družino, stranka pa Vittoriu ponudi kandidaturo na lokalnih volitvah. Ko Vittorio zaradi socialistične kandidature neha podpirati Camillovo organizacijo, začne Camillo subverzivno spodkopavati bratovo kampanjo.

Satiričen pogled na boj za politično in družbeno moč. Premožni profesor političnih ved povzroči nemir v družini in med prijatelji, ko se odloči kandidirati na listi socialistične stranke.

Avtorji del

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.