31. 1. 2025 – 15.00

OFF ob treh

Audio file
Vir: 總統府, flickr, obrezano, Creative Commons
Vir: khamenei.ir (Creative Commons)
Audio file
29. 11. 2024 – 17.00
Umik izraelske vojske iz Libanona in umik Hezbolaha za reko Litani

Izraelska agresorska vojska je ponoči napadla dolino Beka v južnem Libanonu ob meji s Sirijo. V mestu Janta je v bombardiranju ubila dva in ranila deset ljudi. Izraelska vojska je zatrdila, da so napadli podzemno infrastrukturo protisionističnega gibanja Hezbolah, namenjeno proizvajanju, shranjevanju in tihotapljenju orožja. Izraelska vojska bi se morala skladno s premirjem s Hezbolahom iz Libanona umakniti do 27. januarja, vendar tega ni storila in na dogovorjen dan umika ubila 24 ljudi. Uradni izgovor za nadaljevanje okupacije je, da libanonska državna vojska ni sposobna vzpostaviti nadzora ob južni meji Libanona po izraelskem umiku.

Izraelska okupatorska vojska je v begunskem taborišču v Dženinu na Zahodnem bregu ubila dva Palestinca, s čimer se je skupno število ubitih Palestincev v racijah, ki so jih okupatorski vojaki v Dženinu začeli pred dvema tednoma, povzpelo na 19. Okupatorska vojska je vdrla v več mest in vasi na Zahodnem bregu, kjer je streljala na civiliste in jih obmetavala s solzivcem. Pri tem je ubila vsaj enega Palestinca in jih več ranila. V Gazi je izraelska mornarica ubila ribiča ob obali pri begunskem taborišču Nusejrat, ki ga izraelska vojska dlje časa obstreljuje kljub prekinitvi ognja.

Vir: Hojusaram, Flickr, Creative Commons
Audio file
10. 1. 2025 – 17.00
Ali kako aretirati predsednika

Vršilec dolžnosti predsednika Južne Koreje, Choe Sangmok, je drugič uporabil veto proti zakonu o ustanovitvi posebne preiskovalne komisije proti suspendiranemu predsedniku Yun Seokyeolu zaradi poskusa državnega udara oziroma vstaje z razglasitvijo vojnega stanja v začetku decembra. Revidiran zakon je parlament drugič izglasoval pred dvema tednoma. Po Choejevih besedah posebna komisija ni potrebna, ker je Yun že aretiran in ga preiskuje preiskovalni štab pod vodstvom Urada za preiskovanje korupcije visokih funkcionarjev. Poleg tega nadomestnega predsednika moti, da se o vsebini zakona ne strinjata obe največji stranki, to sta Yunova Stranka ljudska moč in opozicijska Demokratska stranka, v kateri so zakon pripravili in ki ima v parlamentu večino. Demokrati so iz zakona o posebni preiskovalni komisiji odstranili obtožbo izzivanja vojne s Severno Korejo, vendar so dodali člen, ki komisiji omogoča, da sproži dodatne preiskave ob novih sumih, kar v Stranki ljudske moči označujejo za preohlapno in zahtevajo izrecno omejitev pristojnosti komisije na preiskavo vojnega stanja.

Poslanci spodnjega doma nemškega parlamenta so potrdili zakon, ki podeljuje možnost porodniškega dopusta ženkam v primeru spontanega splava po 13. tednu nosečnosti. Zakon mora potrditi še zgornji dom parlamenta, v veljavo pa bi stopil junija. Porodniški dopust v Nemčiji pripada ženskam šest tednov pred predvidenim rojstom in osem tednov po rojstvu otroka. Po trenutni ureditvi porodniški dopust ne pripada ženskam po spontanem splavu pred 24. tednom nosečnosti. V tem primeru morajo zaprositi za bolniški dopust.

Nemški parlament bo danes glasoval še o zakonu o omejitvi priseljevanja. Zakon je predlagala konservativna Krščansko demokratska unija, podporo pa so mu napovedali poslanci Alternative za Nemčijo. Poslanska skupina liberalne Svobodne demokratske stranke je pozvala k odložitvi glasovanja, saj pričakujejo, da se bodo lahko dogovorili z Zelenimi in Socialdemokrati, s čimer bi se izognili temu, da bi za sprejem protimigrantskega zakona, všečnega Alternativi za Nemčijo, potrebovali glasove nacističnih alternativcev. Spodnji dom parlamenta je v sredo z glasovi krščanskih demokratov, liberalcev in alternativcev že sprejel nezavezujočo resolucijo o zavračanju prosilcev za azil na nemških mejah.

Z izstopom Stranke centra je razpadla dvostrankarska vladajoča koalicija na Norveškem. Protekcionistična agrarna Stranka centra je sodelovanje z Laburistično stranko premierja Jonasa Gahra Støreja prekinila zaradi nestrinjanja glede uvedbe treh direktiv Evropske unije glede obnovljive energije. Po besedah voditelja finančnega ministra in voditelja centristov Trygveja Slagsvolda Veduma direktive posegajo v norveško suverenost. Norveška ni članica Evropske unije, vendar mora kot članica Evropskega gospodarskega prostora upoštevati relevantno zakonodajo Unije.

Audio file
11. 11. 2016 – 17.00
o ponovni izvolitvi Daniela Ortege

Nikaragovski parlament je potrdil ustavno reformo, ki povečuje pristojnosti predsednika Daniela Ortege in njegove žene Rosario Murillo. Predsedniški mandat je z reformo podaljšan s petih na šest let. Ortegova žena Murillo, ki je do sedaj zasedala podpredsedniški položaj, je z reformo napredovala v sopredsednico. Sopredsedniškemu paru ustavna reforma podeljuje moč – kot to imenuje reformirana ustava – koordiniranja zakonodajne in sodne veje oblasti ter volilnih komisij.

Audio file
15. 11. 2023 – 16.00
Zakaj se tudi aktualna vlada z ukrepi za zavarovanje meje politično igra, odstavlja ali postavlja s Policijo?

Državni zbor je sprejel vmesno poročilo parlamentarne preiskovalne komisije pod vodstvom Aleša Rezarja iz Gibanja Svoboda o vmešavanju vlade v delo policije. Vmesno poročilo razbremenjuje premierja Roberta Goloba obtožb vplivanja na datum aretacije dveh ruskih vohunov, kar mu je očital nekdanji vršilec dolžnosti generalnega direktorja policije, Boštjan Lindav. Za potrditev poročila je glasovalo 35 poslancev Svobode, pet poslancev Socialdemokratov in štirje poslanci Levice. Proti so poleg poslancev Slovenske demokratske stranke in Nove Slovenije glasovali še Miha Kordiš iz Levice in samostojna poslanca Dejan Kaloh in Mojca Šetinc Pašek. Poleg tega so poslanci potrdili štiri predlagane sklepe preiskovalne komisije, za kar je glasovalo 34 poslancev Svobode, trije poslanci Socialdemokratov in en poslanec Nove Slovenije. Po prvem sklepu so premier Robert Golob, direktor Sove Joško Kadivnik, šef Nacionalnega preiskovalnega urada Darko Muženič in zunanja ministrica Tanja Fajon pri razbitju vohunske mreže, kazenskem pregonu ruskih ilegalcev in z izgonom ruskega diplomata ravnali zakonito in odgovorno. Po drugem sklepu sta Lindav in nekdanja notranja ministrica Tatjana Bobnar z neresničnimi in neutemeljenimi trditvami želela oslabiti zaupanje javnosti v funkcionarje in obveščevalce. Tretji in četrti sklep tako pozivata Državni zbor, naj preiskovalni komisiji naloži vložitev kazenske ovadbe proti Lindavu zaradi krive izpovedbe in proti Bobnar sproži postopek za odvzem dostopa do tajnih podatkov.

Svet stranke Demokrati Anžeta Logarja je za podpredsednico stranke izbral nekdanjo poslanko Slovenske demokratske stranke Evo Irgl. Za predsednika sveta stranke je imenoval nekdanjega državnega sekretarja na ministrstvu za zdravje, Tadeja Ostrca. Demokrati so pri predsednici Državnega zbora že vložili vlogo za ustanovitev poslanske skupine, potem ko je včeraj iz Gibanja Svoboda k njim prestopil poslanec Tine Novak.

Na tretji dan leta Huangdijevega 4723 ste zadnjič poslušali OFF ob treh po stari programski shemi. Naslednji teden boste poročila na Radiu Študent lahko spremljali ob dveh popoldne. Uredništvo ob tej priložnosti daje politikom na znanje, da se morajo po novem zavoljo publicitete izvoljevati, odstopati, sprejemati zakone, izvajati državne udare, izvajati genocid, uvajati represivne ukrepe, preganjati migrante in se atentirati vsaj eno uro prej kot po dosedanjem urniku. 

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.