Vsi skupaj v en OFF
Romunska vlada je sporočila, da bo prvi krog novih predsedniških volitev potekal 4. maja, drugi krog pa dva tedna kasneje, torej 18. maja. Ustavno sodišče je vladi razpis novega datuma volitev naložilo po tem, ko je v začetku decembra razveljavilo izid prvega kroga novembrskih volitev, na katerih je zmagal skrajno desni kandidat Călin Georgescu. Sodišče, ki je rezultate prvega kroga po ponovnem štetju sprva potrdilo, je nato izid razveljavilo zaradi domnevnega tujega vmešavanja. Georgescu se je doma neuspešno pritožil na odločitev sodišča in se v iskanju pravice obrnil na Evropsko sodišče za človekove pravice. Koalicijske stranke so napovedale izbiro skupnega kandidata, saj želijo s tem preprečiti zmago skrajne desnice. Trenutni favorit za skupnega kandidata je Crin Antonescu, nekdanji vodja laburistov.
Turška vojska je v bližini jeza Tišrin v provinci Alep v zračnih napadih ubila več kurdskih civilistov, ki so protestirali proti turški prisotnosti v severnih delih Sirije. Poleg tega je bombardirala tudi podeželje v bližini jeza. Po besedah turškega ministrstva za obrambo bodo z napadi na regijo nadaljevali, dokler »teroristične« organizacije ne odložijo orožja. Pri neokolonialnih težnjah kakopak prednjači okupatorska tvorba Izrael, katere vojska je napadla mesto Bani Hajan v južnem delu Libanona. V ločenem napadu v Libanonu so sionisti z tankovsko artilerijo sestrelili hišo župana mesta Bint Džbejl.
Ostajamo v Libanonu, kjer je parlament v drugem krogu za predsednika države izvolil načelnika generalštaba libanonske vojske Džuzefa Auna. Zanj je glasovalo 99 od skupno 128 poslancev. Le nekaj ur pred tem si je Džuzef Aun v prvem krogu glasovanja zagotovil 71 glasov. Za takojšnjo izvolitev bi potreboval dvotretjinsko večino oziroma 86 glasov, po drugem krogu pa je potreboval le navadno večino oziroma 65 glasov. Libanon sicer predsednika ni imel vse od oktobra 2022, ko je se je mandat iztekel Mišajlu Aunu. V Libanonu v skladu z dogovorom predsedniški položaj zaseda maronitski kristjan, premierski položaj pripadnik sunitov, funkcijo predsednika parlamenta pa pripadnik šiitov.
Mozambiški opozicijski kandidat Venâncio Mondlane se je vrnil v državo iz prostovoljnega izgnanstva. Ob vrnitvi je naznanil, da bo še intenzivneje kljuboval odločitvi ustavnega sodišča, ki je potrdilo zmago Daniela Chapa, kandidata iz vladajoče stranke Frelimo na oktobrskih predsedniških volitvah. Stranka Frelimo je v Mozambiku na oblasti od leta 1975, ko se je država znebila kolonizatorske oblasti. Mondlane odločitvi sodišča nasprotuje, saj trdi, da je vladajoča stranka uporabljala ilegalne taktike za zmago na volitvah, kot je ponarejanje glasov. Že pred samimi volitvami so v Mozambiku po celotni državi potekali protesti. Spomnimo, da so se protesti začeli, ko je v javnost prišla novica, da so Mondlanejevega odvetnika umorili. Po razglasu, da je Chapo s kar 77 odstotki glasov zmagovalec volitev, pa so se protesti še ojačali. Med protestniki in policijo je prišlo do večjih obračunov, v katerih je po sedanjih podatkih umrlo vsaj 300 ljudi.
V N'Djaméni, glavnem mestu Čada, so varnostne sile preprečile poskus vdora oboroženih borcev v predsedniški kompleks. V spopadu med varnostniki in oboroženo skupino, po navedbah predstavnika varnostnih sil je šlo za Boko Haram, je umrlo 19 ljudi. Skupina je napad izvedla v času, ko se na uradnem obisku mudi kitajski zunanji minister Wang Yi. Nekaj ur pred streljanjem se je ta sestal s čadskim predsednikom Mahamatom Idrissom Débyjem in drugimi visokimi uradniki. Napad je skupina borcev izvedla manj kot dva tedna po splošnih volitvah, ki jih je vlada razglasila za ključni korak k odpravi vojaške oblasti.
Primož Dolenc z današnjim dnem prevzema začasno vodenje Banke Slovenije. Pred tem je zasedal mesto namestnika guvernerja in viceguvernerja banke. Dolenc je vodenje prevzel že leta 2018, ko je mandat guvernerja predčasno končal Boštjan Jazbec. Tokrat bo kot namestnik deloval po koncu šestletnega mandata Boštjana Vasleta. Kandidata za guvernerja državnemu zboru sicer predlaga predsednik države. Nataša Pirc Musar je kot prvega kandidata izbrala nekdanjega premierja in finančnega ministra Antona Ropa, ki ga poslanci nato niso potrdili. Novega kandidata bo predsednica iskala na podlagi poziva, kot je to storila v prvem poskusu. Po pisanju Slovenske tiskovne agencije je neuradna kandidatka za mesto guvernerke Petra Senkovič iz Evropske centralne banke.
Ministrstvo za pravosodje je v javno razpravo vložilo predlog novega zakona o obravnavanju mladoletnikov zaradi kaznivih dejanj. Ministrstvo pripombe nanj zbira do sredine februarja. Zakon predlaga zagotavljanje pogojev za čim zgodnejšo obravnavo potreb in težav mladostnika v postopku, kar bi mu omogočilo hitrejšo reintegracijo v okolje in preprečilo ponavljanje kaznivih dejanj. Poleg tega predlaga, da bi bili postopki proti mladoletnikom obravnavani kot prednostni, tožilec pa bo moral od centra za mladostnike prejeti individualno oceno mladostnika še pred sprejetjem odločitve o nadaljnjem postopku. V primerih, ko bi otrok, mlajši od 14 let, storil hujše protipravno dejanje z znaki kaznivega dejanja, bo center pripravil še predlog programa obravnave mladostnika za postopek pred družinskim sodiščem. Predlog omogoča začasno namestitev mladoletnikov v strokovne domove ali prevzgojne centre, kjer bi delo temeljilo na programu obravnave skupine strokovnjakov in ne več na vzgojnem programu.
Minister za okolje, prostor in energijo Bojan Kumer je napovedal, da bo vlada prihodnji teden v državnem zboru predlagala razrešitev treh članov sveta Agencije za energijo, ki še niso odstopili. K odstopu je vlada pozvala vse člane sveta in direktorico Duško Godina. Minister Kumer meni, da je nov sistem izračuna omrežnine s petimi bloki in dvema tarifnima sezonama nepravičen do odjemalcev, ki so prešli na čistejše vire energije in predlaga delno ali celotno oprostitev stroškov za najdražji časovni blok v visoki sezoni. Minister Kumer kritizira agencijo, da ni upoštevala predlogov ministrstva.
Premier Golob je zaradi novega obračuna omrežnine v sporu z Agencijo za energijo, ki jo je pozval, naj do včerajšnjega dne uvede stari sistem. Na agenciji trdijo, da gre za politične pritiske na regulativni organ, na Ministrstvu za okolje, prostor in energijo pa očitke zavračajo.
OFF so pripravili Žan, Pia Zala, David, Tim in Tia, izjavo je prispeval Matej.
Dodaj komentar
Komentiraj