BIA bih špijun, ali sam nesposoban
V današnjem božičnem OFFsajdu se ponovno selimo v Srbijo. V času, ko po celotni državi potekajo številni protesti in blokade fakultet zaradi politične nesposobnosti politikov, da bi prevzeli odgovornost za zrušitev nadstreška železniške postaje v Novem Sadu, srbska tajna policija raziskuje načine, s katerimi bi razdrla družbeno organiziranje. Balkanska raziskovalna mreža BIRN je namreč s pomočjo forenzičnih raziskav organizacije Amnesty International razkrila, da je srbska tajna policija, znana pod kratico BIA, nezakonito namestila vohunsko programsko opremo na telefone številnih srbskih aktivistov in drugih oseb. Za začetek izsledke prisluškovalnega škandala razloži Igor Bandović, direktor beograjskega centra varnostne politike.
BIRN je s poročanjem o nezakonitem prisluškovanju začel, potem ko je Amensty International objavil izsledke forenzične analize, v kateri so ugotovili, da je BIA v letih 2023 in 2024 brez sodnega naloga prisluškovala več kot 20 osebam, večinoma aktivistom, nevladnikom in novinarjem. Kaj je odkrila forenzična preiskava, pojasni raziskovalec kibernetske varnosti in predavatelj na Univerzi v Novi Gorici ter ustanovitelj spletnega portala Telefonček.si Matej Kovačič.
BIA je številne srbske aktiviste in novinarje, med drugim tudi Ivana Bjelića, povabila na pogovor v svoje prostore. Tam so policisti zahtevali, da osebe mobilne telefone pustijo v posebnih predalnikih oziroma žepih oblačil izven preiskovalnih celic. Medtem ko so policisti v celicah izvajali zaslišanje oziroma pogovore, so jim z izraelskim vohunskim programom Cellebrite vdrli v telefone in nanje naložili vohunsko programsko opremo NoviSpy, sprogramirano v Srbiji. Kaj točno se je zgodilo v poslopjih Bie, razloži Kovačič.
NoviSpy je srbska različica izraelske vohunske programske opreme, imenovane Pegasus, ki ga je razvilo izraelsko podjetje za kibernetsko orožje NSO Group. Namenjena je tajni in oddaljeni namestitvi programske opreme na mobilne telefone z operacijskima sistemoma iOS in Android.
Čeprav NSO Group prodaja Pegasusa kot izdelek za boj proti kriminalu in terorizmu, ga vlade po svetu rutinsko uporabljajo za nadzor novinarjev, odvetnikov, političnih disidentov in borcev za človekove pravice. Prodajo licenc Pegasusa tujim vladam mora odobriti izraelsko ministrstvo za obrambo. Kot pojasni Bandović, so srbske oblasti za nadzorovanje aktivistov in novinarjev najverjetneje pred uporabo programa NoviSpy že uporabljale izraelsko različico.
Podobnosti in razlike programa NoviSpy s Pegasusom razloži Kovačič.
Srbske in slovenske oblasti si torej delijo skupni interes. Slovenija je bila namreč v času tretje vlade Janeza Janše na seznamu strank, ki so se dobile s predstavniki NSO Group za nakup vohunskega programa Pegasus. Poleg tega so slovenske oblasti pred vrsto let skušale pridobiti vohunsko opremo, znano tudi kot policijski trojanci, od italijanske družbe Hacking Team. Ta svoje proizvode prodaja za vohunske službe v Sudanu, Egiptu, Rusiji, Saudovi Arabiji in Avstraliji. V primeru programske opreme NoviSpy raziskovalci Birna sumijo, da je Hacking Team vpleten v sam razvoj programa. Več pojasni Kovačič.
Protestno gibanje v Srbiji sicer ne pojenja. Po velikem protestnem shodu v Beogradu so študentke in študenti danes nadaljevali s protestnim pohodom do poslopja generalnega državnega tožilstva. Srbski aktivisti, ki so eni izmed glavnih organizatorjev shodov s katerimi narod izraža nezadovoljstvo nad delovanjem srbske vlade, so že dlje časa tarča nadzorovanja in kritiziranja s strani oblasti predsednika Aleksandra Vučića. Cilj tovrstnega nezakonitega prisluškovanja, kot tudi pridobivanja podatkov, je kasnejša objava pridobljenega materiala z namenom diskreditacije novinarjev, aktivistov in vseh, ki sodelujejo na protestih.
Tovrstno prisluškovanje oziroma nameščanje vohunske programske opreme je nezakonito, saj BIA za pridobivanje podatkov in vdor v zasebne telefone posameznikov nima nikakršne pravne podlage. Možnosti nadaljnjega ukrepanja aktivistov in novinarjev razloži Kovačič.
Srbske oblasti se tako z nezakonitimi manevri skušajo otresti glasnikov kritik in jih z vdori v njihovo zasebnost zgolj na podlagi nestrinjanja s trenutno oblastjo tudi diskreditirati. Pri tem se poslužujejo uporabe programske opreme, ki pod pretvezo zagotavljanja varnosti državljanov posega prav v ljudi, ki skušajo preprečiti, da bi država in njeni represivni organi posegali v varnost ljudi.
Dodaj komentar
Komentiraj