Srbi v blokadi
Skoraj dva meseca po nesreči, ki se je zgodila v Novem Sadu, kjer je v zrušitvi betonskega nadstreška na železniški postaji umrlo 15 ljudi, je v Beogradu potekal vsesplošni protest, ki so ga sicer vodili študentje. Protestniki med drugim zahtevajo odstop srbskega premierja Miloša Vučevića in novosadskega župana Milana Đurića ter prevzem odgovornosti vpletenih v zločin. Protest se je začel s shodi, ki so se pričeli na različnih beograjskih fakultetah, demonstranti pa so zasedli trg Slavija, kjer so žrtvam namenili 15 minut tišine. Informacije o številčnosti množice so različne, notranje ministrstvo je ocenilo, da se je protesta udeležilo med 28 in 29 tisoč ljudi. Arhiv javnih zborovanj je podal oceno, da je bilo protestnikov več kot sto tisoč. Potek protesta predstavi dopisnik aktualnopolitične redakcije iz Srbije Peter Žiberna.
Pred začetkom protesta je policija aretirala dva aktivista iz sicer okoljskega gibanja Ne damo Jadar, ki se bori proti izkopavanju litija. Z izjemo aretacij je protest potekal mirno, pove Žiberna.
Beograjski protest je zadnji v nizu študentskih demonstracij, ki potekajo po zrušitvi betonskega nadstreška. V začetku novembra je v Novem Sadu potekal protest, ki se ga je udeležilo več tisoč ljudi. Protestniki so v vhod mestne hiše zlili gnojnico, vanjo so metali rdečo barvo, bakle in petarde, zaradi česar je v zgradbi zagorelo. Po zrušitvi nadstreška je odstopil takratni minister za gradbeništvo, promet in infrastrukturo Goran Vesić, premier Vučević je takrat dejal, da to ne bo edini odstop. Odstopila je tudi direktorica podjetja Infrastrukture železnice Srbije Jelena Tanasković. Novosadski župan Đurić, čigar odstop zahtevajo študentje, je v začetku decembra prestal glasovanje o nezaupnici. Proti nezaupnici je glasovalo 48 mestnih svetnikov, 25 svetnikov jo je podprlo. Med glasovanjem so pred mestnim svetom potekali protesti. Razloge za organizacijo protesta v Beogradu pojasni Milica iz skupine Študentje v blokadi.
Konec novembra so študentje Fakultete dramskih umetnosti organizirali 15 minut tišine za umrle v tragediji, v okviru zborovanja so zaprli Ulico umetnosti. Med shodom je študente napadla skupina, zaradi česar je ena izmed študentk pristala na urgenci. Nekaj dni kasneje so študentje izglasovali zasedbo fakultete, pri tem jih je podprlo tudi njeno vodstvo. V začetku decembra je fakultetni dekanat vložil kazensko ovadbo zoper neznane nasilneže, teden zatem je zadevo prevzelo višje državno tožilstvo. Z zasedbo dramske fakultete se je začel niz okupacij fakultet, ki se še nadaljuje. Trenutno je študentom uspeli zasesti več kot 80 fakultet univerz v Beogradu, Novem Sadu, Nišu in Kragujevcu.
Zveza sindikatov izobraževalnih delavcev Srbije, Izobraževalni sindikat Srbije, GSPRS Neodvisnost in Sindikat srbskih delavcev v izobraževanju so v tem tednu začeli stavko. Napovedali so jo prejšnji teden v znak podpore študentom. Odziv vodstev fakultet predstavi Milica.
Zasedbe filozofske fakultete se je udeležil Žiberna, ki pove, da zasedba poteka mirno in uživa visoko podporo med ljudmi, ki so študentom prinesli hrano in opremo.
Študentje so oblikovali štiri zahteve: objavo vse dokumentacije o gradnji betonskega nadstreška, opustitev obtožb zoper protestnike, ki so sodelovali v mirnem protestu, in začetek kazenskega postopka proti nasilnežem, ki so napadli študente dramske fakultete.
Četrta zahteva je zvišanje proračuna fakultetam za 20 odstotkov.
Študentom so se tako na zasedbah kot protestih pridružili tudi dijaki, ki so zasedli več gimnazij. Srbska vlada je, da bi ohranila pedagoški proces, sprejela sklep o predčasnem začetku počitnic. Te se bodo za učence in dijake osnovnih in srednjih šol začele jutri. Več Žiberna.
Študentski protesti so v Srbiji potekali že po parlamentarnih volitvah, a so kljub množični mobilizaciji takrat zamrli. Protestnikom je tokrat uspela še množičnejša mobilizacija kot takrat, na ulicah pa so se študentom pridružile tudi druge skupine prebivalstva.
Dodaj komentar
Komentiraj