Bitka na Trgu Slavija
V soboto je v Beogradu na Trgu Slavija potekal protest, na katerem so protestniki in študenti v blokadi razglasili nelegitimnost oblasti in zahtevali predčasne volitve. Po oceni arhiva javnih shodov je bilo na protestu v soboto 110 tisoč ljudi, po oceni ministrstva za notranje zadeve pa 36 tisoč. Študenti so oblasti postavili ultimat, naj do devete zvečer razpiše predčasne volitve, a je namesto tega po koncu protesta oziroma po izteku roka vlada nad protestnike poslala policijo in žandarmerijo. Zaradi policijskega nasilja in aretacij študentov pred in med protestom so v nedeljo protestniki blokirali ceste in križišča v več mestih po državi, med drugim v Beogradu, Nišu in Novem Sadu. Blokade so trajale do danes zjutraj, protestniki pa napovedujejo njihovo nadaljevanje ob osemnajstih. V Zemunu so protestniki blokado ponovno vzpostavili ob desetih dopoldne pri kmetijski fakulteti. Shod komentira novinar časnika Vreme - Nedim Sejdinović.
Izjava
Sogovornik ocenjuje, da je bil tokratni protest, ki se je odvil na Vidovdan, ko Srbija sicer praznuje poraz v Bitki na Kosovskem polju, bolj nacionalistično obarvan.
Izjava
Ker se oblast predsednika Aleksandra Vučića do postavljenega roka ni odločila za razpis predčasnih volitev, so študenti na shodu napovedali državljansko nepokorščino. Kaj v okviru državljanske nepokorščine načrtujejo in kako uspešni bi lahko bili, predstavi Sejdinović.
Izjava
Protesti po zrušitvi nadstreška na železniški postaji v Novem Sadu so bili do sedaj, vsaj s strani študentov v blokadi, večinoma mirni. Kljub temu je po uradnem koncu shoda v soboto ob desetih zvečer prišlo do spopada med protestniki in policijo, ki je med drugim uporabila solzivec in šok granate. Glede na poročilo notranjega ministra Ivice Dačića je bilo v soboto poškodovanih 48 policistov in 22 protestnikov. S shoda je policija odpeljala 77 ljudi, od katerih je nato pridržala 38. Proti 35 ljudem je minister napovedal kazenske ovadbe, proti 26 pa da bo vložena zahteva za uvedbo prekrškovnega postopka. Policisti so prizorišče zapustili okrog enih ponoči. Vlada in policija za spopad krivita protestnike, oni pa obtožujejo podpornike vladajoče Srbske napredne stranke. Ti so sočasno organizirali kontraprotest in so protestnike po trditvah študentov prvi napadli z metanjem steklenic in kamenja. Kdo je dejansko vrgel prvi kamen, je težko ugotoviti.
Izjava
Poleg aretiranih na protestu je policija glede na sporočilo beograjskega javnega tožilstva med tednom aretirala osem študentov, ki jih sumi priprave dejanj proti ustavnemu redu in varnosti Srbije ter pozivanja k nasilni spremembi ustavnega reda. Kot pojasnjuje sogovornik, so aretirani domnevni neformalni voditelji blokad na posameznih fakultetah, aretacije pa služijo zastraševanju.
Izjava
Sogovornik nadaljuje, da se oblasti s policijo in Srbsko varnostno-obveščevalno službo BIA poslužujejo vseh represivnih sredstev, da bi zatrle več mesecev trajajoči upor.
Izjava
Kot omenjeno, v solidarnosti z aretiranimi študenti v več mestih po državi od nedelje potekajo blokade cest in križišč. Potem ko je Vučić že v petek zavrnil razpis predčasnih volitev, je poleg blokad pričakovati tudi državljansko nepokorščino. V začetku protestnega gibanja novembra lani študenti niso želeli neposredno zahtevati menjave oblasti, da bi ostali neodvisni od parlamentarne opozicije. Izredne parlamentarne volitve so naposled začeli zahtevati v začetku maja in zahtevo ponovili še na sobotnem protestu. Zahteva po izrednih volitvah je nepričakovana tudi zato, ker jih je Vučić v preteklosti sam razpisoval, da je z njimi potrjeval svojo legitimnost po političnih krizah. Sogovornik pojasni, da je sprememba zahtev posledica politizacije prej apatičnega prebivalstva, zaradi česar zmaga Srbske napredne stranke na parlamentarnih in Vučićeva na morebitnih predsedniških ni več zagotovljena.
Izjava
Sobotni protest in hitra ter množična solidarnostna akcija zaradi aretacij med protestom in pred njim kažeta na to, da se je razmerje moči med oblastjo predsednika Vučića in študentskim gibanjem v sedmih mesecih prevesilo na stran študentov. Oblast se je ob tem začela posluževati vse ostrejših in obupanih ukrepov.
Dodaj komentar
Komentiraj