Da te nije, SDA*
Zaprite oči. Sprostite se. Kaj vidite? Ničesar. Tako se počuti Stranka demokratske akcije Bosne in Hercegovine pod vodstvom Bakira Izetbegovića brez političnega obvladovanja kantona Sarajevo.
Po lokalnih volitvah pretekli konec tedna, ko so prebivalci Bosne in Hercegovine izbirali svoje predstavnike na najnižji ravni – v občinah – je jasno, da stranka izgublja moč. Še krvoločnejši udarec je bil odstop premiera kantona Sarajevo Maria Nenadića, torej predsednika srednje ravni politične oblasti v Bosni in Hercegovini. Ta sicer ni član Stranke demokratske akcije, temveč Stranke za boljšo prihodnost, ki je februarja letos s koalicijsko pogodbo, po dobrem letu delovanja prejšnje vlade, SDA ponovno vrnila v vladno palačo.
Z Nenadićevim odstopom je postalo jasno, da bo kantonalno vlado sestavljal strankarski četverec, kot se ljubkovalno imenuje koalicija stranke Narod in pravica, Naše stranke, Socialdemokratske stranke ter neodvisnih poslancev. Tak razplet je sicer četverec, pa tudi Nenadić sam, napovedoval že pred mesecem dni, vendar je premier z odstopom za vsak primer počakal do rezultatov lokalnih volitev in odstopil le pet dni pred napovedanim glasovanjem o nezaupnici v kantonalni skupščini. Odstopljena koalicija Stranke za boljšo prihodnost, Stranke demokratske akcije in Demokratske fronte namreč nima več večine, to je 18 poslancev v skupščini, in bi bilo njeno delo oteženo. A tudi takrat, ko je vlada kantona Sarajevo še imela večino in njena opozicija še ni prevzela številnih funkcij na lokalni ravni, ni delovala dobro, je prepričan novinar in književnik Ahmed Burić.
Žarko Papić iz Iniciative za boljše in bolj humano vključevanje nadaljuje, da je slabo delo vlade pogojeno s političnimi mahinacijami ob vzpostavitvi vlade februarja letos.
Da ne bo ostalo le pri označevanju februarske zamenjave vlade za mahinacijo, Burić opiše postopek.
Burić nadaljuje, da dosedanjemu premierju kantona Sarajeva Mariu Nenadiću preprosto ni preostalo drugega, kot da odstopi.
Četverec je sicer ideološko precej heterogen, a Papić meni, da mu je tako na volitvah kot ob skorajšnjem prevzemu kantonalne vlade v Sarajevu podporo javnosti omogočilo skupno nasprotovanje politikam ustaljenih največjih nacionalističnih strank – predvsem bošnjaške SDA in srbske Zveze neodvisnih socialdemokratov.
Kljub svežemu vetriču v kantonalni politiki pa ureditev razmer v Sarajevu ni samoumevna. Papič opiše nevarnosti, ki pretijo bodoči vladni koaliciji.
Poleg ideoloških nasprotij in reševanja zdravstvene krize ob epidemiji čaka bodočo sarajevsko vlado ogromno dela predvsem na področju transparentnosti javnih financ.
Burić verjame, da tako rezultati lokalnih volitev kot zamenjava vlade v prestolniškem kantonu – če nič drugega – kažejo na spremembe politične krajine in da lahko govorimo o možnosti zatona poglavitnih nacionalnih strank v Bosni in Hercegovini.
Tudi Papić vidi v zamenjavi kantonalne vlade v Sarajevu oster prelom v razvoju politike samostojne Bosne in Hercegovine, celo močnejši od konca vladavine Mila Đukanovića v Črni gori.
Selam alejkum, vlada kantona Sarajevo. Alejkum e selam, nova vlada kantona Sarajevo. Merhaba.
Dodaj komentar
Komentiraj