Ponovna evikcija uporabnikov Sokolca
V novomeškem Sokolskem domu, prvem narodnem domu v Sloveniji, se že več let vrstijo številni zapleti, vezani na vprašanje upravljanja stavbe. V stavbi že približno deset let delujejo umetniki, slikarji, glasbeniki in drugi ustvarjalci, ki stavbo tudi vzdržujejo.
Včeraj so aktivni člani sokolskega doma prejeli obvestilo s strani občine. Ta jih poziva k začasni izselitvi iz Sokolskega doma zaradi prenove strehe poslopja. Kako se je vrstilo omenjeno dogajanje, pojasni umetnik, nastanjen v Sokolskem domu, Sebastian Šeramet.
Poziv za izselitev in druge intervencije s strani občine Novo mesto pa vsekakor niso nič novega, kar pojasni aktivni uporabnik, umetnik Nejc Smodiš.
Podpisana pogodba, kot pravi Smodiš, ni vezana na konkretni datum. Izdana je bila leta 2011 in naj bi ostala veljavna vse do končnega prenosa upravljavskih pravic na podjetje Zarja, d. d. Smodiš o poskusih prenove pogodbe v konkretnejši obliki in dogovorih z novim županom Gregorjem Macedonijem pojasni sledeče.
Obstoj pogodbe oziroma sklepa, ki je dostopen ob dotičnem prispevku na naši spletni strani, in nadaljnjo prenovo Sokolskega doma komentira Sara Draškovič iz mestne občine Novo mesto.
Glede našega posedovanja dokumenta oziroma sklepa, Draškoivič doda…
Nejc Smodiš nam obisk pri novemu županu, kjer so se dogovarjali o prihodnosti Sokolskega doma, opiše takole.
Uporabniki oziroma skrbniki Sokolskega doma med drugim trdijo, da jim je bilo s strani občine zagotovljeno, da zaradi prenove strehe ne bodo primorani zapustiti prostorov. Zakaj selitev in čemu tako kratek rok za selitev, pojasni Draškovič.
Ali se lahko po končani prenovi uporabniki znova nastanijo v prostorih Sokolskega doma?
Kje občina črpa sredstva za prenovo Sokolskega doma in kolikšna je celotna investicija za prenovo?
O kulturi v Novem mestu pa nadaljuje Šeremet.
Sokolski dom ostaja aktiven z vidika umetniško-ustvarjalne dejavnosti, a se v zadnjih letih srečuje z večjimi ovirami pri izvajanju javnega programa.
V Novem mestu med drugim že daljše obdobje ostaja nerešeno vprašanje mladinskega centra. Pri vprašanju prostora, namenjenega mladinskemu centru, se je v preteklosti večkrat pojavljala ideja, da bi tem namenom služila zgradba Sokolskega doma.
O vlogi Sokolskega doma in njemu podobnih prostorov, njihovem pomenu in predvsem ogroženosti več pove etnolog Rajko Muršič.
Kar pa zadeva reakcijo uporabnikov na občinsko zahtevo po izselitvi, ti ostajajo enotni. Kot komentira Šeremet:
V prepovedanem položaju v Novem mestu se je znašel vajenec Žiga.
*Dodatek: V četrtek zjutraj je uporabnike Sokolskega doma pričakalo še eno neprijetno presenečenje.
Dodaj komentar
Komentiraj