Pazi, da te ne strese!

Audio file
Vir: Slika je kolaž iz fotografij v članku in fotografij v javni domeni.

Elektrorecepcija je zmožnost zaznavanja električnih dražljajev. Ta čut je dobro razvit pri vodnih živalih, saj voda bolje prevaja elektriko kot zrak. Nekatere ribe elektrorecepcijo uporabljajo celo za lovljenje plena. V današnjem Znanstvenem britOFFu vam predstavljamo prvi do sedaj opisan primer uporabe elektrorecepcije v interakciji plen–plenilec pri kopenskih živalih. Britanski raziskovalni dvojec v reviji PNAS poroča o gosenicah, ki zaznajo električno polje plenilskih os in se nanj odzovejo.

 

Audio file
5. 10. 2021 – 8.00
Osa -> gosenica -> koruza

Zaradi zamahovanja s krili pri določeni frekvenci navadna osa med letom ustvarja električno polje. Znanstvenika je zanimalo, ali gosenice treh vrst metuljev, ki jih plenijo navadne ose, takšno električno polje lahko zaznavajo. Gosenice dveh vrst vešč se ob nevarnosti zvijejo v spiralo, gosenice metulja plavčka pa se agresivno zibljejo in grizejo. V poskusu sta biologa najprej s pinceto dražila vse tri vrste gosenic, dokler se niso bodisi zvile bodisi začele zibati.

 

Gosenice sta raziskovalca nato postavila pod sferično elektrodo, s katero sta poustvarila električno polje ose. Pri tem sta merila čas, ki so ga gosenice potrebovale, da so začele znova hoditi – torej, da so se počutile dovolj varno, da so se bodisi razvile iz spirale bodisi se prenehale zibati. Vse vrste gosenic so potrebovale občutno več časa ob stimulaciji z elektrodo v primerjavi s tistimi, ki niso bile stimulirane. Gosenice metulja plavčka so ob prisotnosti električnega polja celo grizle elektrodo.

 

Audio file
25. 10. 2017 – 7.05
Vonj krvi poznajo prav vsi

Znanstvenika sta poskusila najti morfološke strukture gosenic, ki zaznavajo električno polje. S pomočjo elektronskega mikroskopa sta našla osem vrst mikroskopskih laskastih struktur na koži gosenic, za katere sta zaradi oblike ugibala, da bi lahko bile elektroreceptivne. Strukture sta izpostavila pulzom električnega polja pri različnih frekvencah. Tri izmed opazovanih struktur so se na električne pulze določenih frekvenc močno odzvale z vibriranjem. Največji odziv teh struktur sta znanstvenika izmerila pri frekvencah, ki ustrezajo frekvenci zamahovanja kril njihovih plenilcev – os

 

Ose je z elektrorecepcijo zaznavala Boža.

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.