Levičin OFF Kordišu
Poslanci grškega parlamenta so s 157 glasovi proti in 136 glasovi za zavrnili nezaupnico vladi pod vodstvom Kiriakosa Micotakisa. Nezaupnico so konec prejšnjega tedna vložile opozicijske stranke Pasok, Siriza in Pot svobode. V njej vlado obtožujejo neukrepanja in prikrivanja dokazov o preiskavi železniške nesreče v občini Tempi pri Larisi pred dvema letoma, v kateri je umrlo 57 ljudi. Grški novinar Toni Rigopulos pojasnjuje, da so nasprotujoče si opozicijske stranke ravno zaradi razhajanj potrebovale dlje časa za vložitev nezaupnice.
Konec februarja je Grška nacionalna agencija za preiskave v letalstvu in agencija za železniške nesreče in varnost v prometu objavila poročilo, v katerem je navedla, da eksplozija, ki je izbruhnila po trku vlakov, kaže na prisotnost neznanega vnetljivega materiala. To so že pred tem pokazale nekatere novinarske in druge raziskave, a je zdaj izsledke potrdil še državni organ.
Od konca januarja zaradi novih dokazov v zvezi z nesrečo, ki prihajajo na plan, po vsej Grčiji potekajo protesti. Pred dvema tednoma so tako potekali protesti, ki se jih je udeležilo okoli 300 tisoč ljudi, in splošna stavka. Pomembnost protestov komentira Rigopulos.
Vladne sile režima sirskega predsednika Ahmada al Šare, v krogih Islamske države in Al Kajde, znanega tudi kot Abu Mohamada Al Džolanija, izvajajo množični pokol alavitov, največje verske manjšine v državi. V zahodnih regijah Latakija, Tartus in Homs je bilo od četrtka ubitih več kot tisoč ljudi, od tega 830 civilistov, večinoma alavitov, 125 pripadnikov vladnih sil in več kot 150 alavitskih upornikov. Sprožilec za pokol je bil četrtkov napad alavitskih uporniških skupin na varnostne sile v bližini obmorskega mesta Džabaleh. V odgovoru na napad so različne sunitske skupine, ki podpirajo novo oblast, nediskriminatorno pobijale civiliste v Homsu, Latakiji, Tartusu in ostalih predelih zahodne Sirije. Predsednik Al Šara je napade na civiliste obsodil, zatrdil, da uradne vladne sile niso prisostvovale pri pobijanju nedolžnih, a dodal, da je trenutno dogajanje v okviru predvidenih izzivov novih sirskih oblasti.
Izraelski minister za energijo Eli Cohen je podpisal ukaz o takojšnji prekinitvi dobave električne energije okupirani Gazi. Ukrep je Cohen utemeljil, češ da bo Izrael uporabil vsa razpoložljiva sredstva, da dosežejo vrnitev talcev in zagotovijo, da palestinsko odporniško gibanje Hamas ne bo več prisotno v Gazi. Sionistična tvorba je sicer pod pretvezo, da se drži dogovora o prekinitvi ognja, zmanjšala obseg napadov na Gazo, a uporablja druge taktike. Pretekli teden je tako že ustavila dobavo humanitarne pomoči v enklavo.
Borci gibanja M23, ki deluje v Demokratični republiki Kongo, so zavzeli vas Nyabiondo v provinci Severni Kivu. Zasedba vasi, ki se nahaja 100 kilometrov od strateško pomembnega mesta Walikale, je del ofenzive, ki jo je gibanje začelo v januarju. Voditelji gibanja so sicer v začetku februarja razglasili enostransko premirje s kongovsko vojsko zaradi humanitarnih razlogov. M23 se je sicer v boju proti uradnim državnim silam pridružilo tudi uporniško gibanje Kabido, ki deluje na vzhodnem delu Demokratične republike Kongo. Oblasti Demokratične republike Kongo so objavile nagrado v višini slabih 5 milijonov evrov za pomoč pri aretaciji vodilnih oseb gibanja M23. Gre za Corneilla Nangao, vodjo Zavezništva reke Kongo, povezanega z M23, Bertranda Bisimwo, predsednika gibanja, in vojaškega poveljnika Sultanija Makengo. Vse tri je kongovsko vojaško sodišče obsodilo na smrtno kazen.
V Bukarešti so potekali protesti, potem ko je romunska volilna komisija zavrnila kandidaturo Călina Georgescuja na ponovljenih predsedniških volitvah, ki bodo potekale v začetku maja. Pred poslopjem volilne komisije se je zbralo več sto protestnikov, ki so v policijo in stavbo metali tlakovce in pirotehniko ter vandalizirali bližnje lokale. Množica je prav tako prevrnila kombi televizijske postaje, za katero menijo, da podpira Georgescujeve nasprotnike. Policija se je nato nad protestnike spravila s solzivcem in jih več tudi pridržala, a točne številke pridržanih ni razkrila. Spomnimo, na predsedniških volitvah konec novembra je v prvem krogu zmagal Georgescu. Ustavno sodišče je nato rezultate prvega kroga volitev tik pred glasovanjem v drugem krogu razveljavilo in razpisalo ponovne volitve.
Zunanjepolitični blok končujemo v Srbiji. V soboto so po vsej državi potekali osmomarčevsko in študentsko obarvani shodi. V Beogradu je na Trgu republike potekal shod pod geslom »Rama ob rami, študentje in delavci«. Medtem so študentje iz različnih delov Srbije peš krenili proti prestolnici, kjer bo 15. marca potekal veliki študentski protest. Na poti so tako že študentje iz Subotice, Niša, Čačka in Kraljeva.
Disciplinska komisija najmanjše koalicijske stranke Levica je iz svojih vrst izključila poslanca Miho Kordiša. Vodja levega krila je dejal, da kljub temu, da argumenta za izključitev ni, se nanjo ne bo pritožil. Odločitev stranke komentira Kordiš.
Spomnimo, da je svet stranke novembra sprejel sklep o zamrznitvi članstva Kordišu, koordinatorici sveta stranke Nataši Sukič pa je svet naložil, da zoper Kordiša vloži prijavo na disciplinsko komisijo zaradi resnih kršitev statuta stranke. Vodja levega krila stranke je ob tem vodstvu Levice očital, da so sklep o zamrznitvi članstva sprejeli nedemokratično in mimo statuta, saj v njem ta ukrep ni predviden. Kordiš je že takrat napovedal, da bo v primeru, da z vodstvom stranke ne bodo dosegli političnega dogovora, levo krilo oblikovalo svojo stranko, s katero bo nastopilo na parlamentarnih volitvah. O prihodnosti levega krila več Kordiš.
Dodaj komentar
Komentiraj