OFF protestov
Napadi sionističnih sil na Palestince se nadaljujejo. V zadnjih osmih dneh, odkar je Izrael prekinil dogovor o prekinitvi ognja, so njegove sile ubile vsaj 270 otrok – 23 ljudi, med njimi tudi otroke, so ubile danes v napadih na stanovanjske zgradbe in šotorišče v Gazi. Med drugim so v napadu na mesto Bejt Lahija okupatorske sile ubile Al Džazirinega 23-letnega novinarja Hossama Shabata in novinarja Palestine Today v napadu na mesto Kan Junis. Zaradi napadov na enote Združenih narodov so ti napovedali umik vsaj 30 od 100 članov osebja organizacije, ki so nastanjeni v Gazi. Izraelski varnostni kabinet je ob tem podprl tudi predlog o ustanovitvi agencije, ki bo omogočala prostovoljni odhod Palestincev iz Gaze v skladu z vizijo ameriškega predsednika Donalda Trumpa.
Ostajamo pri Trumpu, ki je uvedel 25-odstotno carino za države, ki kupujejo venezuelsko nafto in plin. Povod za uvedbo carin je bilo Trumpovo nezadovoljstvo z venezuelsko vlado Nicolasa Madura, ki po njegovem mnenju spodbuja emigriranje venezuelskih državljanov v Združene države Amerike. Največja porabnica venezuelskih energentov je Kitajska, katere izvoz je Trump v svojem mandatu že večkrat omejil.
V Venezuelo je medtem prispelo letalo s 199 migranti, ki so jih deportirale ameriške oblasti. Deportacije so sledile preklicu pravnega statusa 530 tisočim latinskoameriškim migrantom s Kube, Haitija, Nikaragve in Venezuele, ki ga je sprejela Trumpova vlada. Ukrep bo skrajšal dvoletni tako imenovani pogojni izpust Bidnove vlade, ki je omogočal vstop priseljencem v državo po zraku, če so imeli ameriške sponzorje.
Angola je odstopila od mediacije v konfliktu med vlado Demokratične republike Kongo, uporniškim gibanjem M23 in ruandskimi oblastmi. V prejšnjem tednu je uporniška skupina zavrnila pogovore s kongovsko vlado zaradi mednarodnih sankcij, ki jih je proti njihovim in ruandskim vojaškim poveljnikom uvedla Evropska unija. Sicer so uporniki sporočili, da bodo umaknili svoje sile iz zavzetega mesta Walikale, kot so določili na nedavnem mirovnem srečanju v Dohi.
V Skopju so se zbrali protestniki, ki so zahtevali pravico za umrle v požaru v klubu Puls v Kočanih. Protestniki so se zbrali na glavnem trgu in pot nadaljevali do parlamenta in mestne bolnišnice, kjer so izrazili podporo zdravnikom, ki zdravijo žrtve. Protestna množica zahteva kazensko in politično odgovornost vseh vpletenih v požar. Po prvih podatkih naj bi požar povzročila pirotehnična sredstva, uporabljena med predstavo, zaradi česar je zagorela streha. Tožilstvo pa je navedlo seznam varnostnih pomanjkljivosti v klubu, ki sicer ni imel dovoljenja za uporabo pirotehničnih sredstev.
V Turčiji se nadaljujejo protesti v podporo priprtemu županu Istanbula Ekremu İmamoğluju, zato so oblasti v Ankari podaljšale njihovo prepoved do prvega aprila. Policija je sicer na včerajšnjem shodu pred mestno hišo v Istanbulu pridržala 55 ljudi in jih obtožila sodelovanja na nepooblaščenih demonstracijah ter žaljenja predsednika Recepa Tayyipa Erdogana in njegove družine. Protestniki so sicer za danes že napovedali nove shode.
Včeraj je v Beogradu potekal shod ob 26. obletnici Natovega bombardiranja Zvezne republike Jugoslavije. Protestniki so med drugim izrazili nasprotovanje ukinitvi statusa kulturnega spomenika zgradbi nekdanjega generalštaba, poškodovanega v bombardiranju. Srbska vlada je zgradbi status kulturnega spomenika odvzela novembra lani ter s podjetjem Affinity Global Development, zeta ameriškega predsednika Trumpa, podpisala pogodbo o revitalizaciji te lokacije, zemljišče pa je oddala v najem za 99 let. Podjetje namerava na tej lokaciji postaviti luksuzen hotel.
Študentje in člani mreže akademskih delavcev Svobodna univerza so se zbrali pred poslopjem rektorata v Novem Sadu, potem ko je bila preložena seja senata. Na njej bi morali člani razpravljati o razrešitvi rektorja Dejana Madića. Poleg tega so se študentje in drugi občani zbrali pred ministrstvom za notranje zadeve v Novem Sadu, s čimer so izkazali podporo aretiranim protestnikom iz Niša, Kragujevca in Čačka. Študentskemu gibanju so podporo izrazile tudi vse največje sindikalne centrale v Srbiji – Združeni sindikati Srbije Sloga, Zveza samostojnih sindikatov Srbije, Združeni panožni sindikati – Nezavisnost, Zveza svobodnih in neodvisnih sindikatov in Konfederacija svobodnih sindikatov. Ministrstvo za izobraževanje z današnjim dnem začenja nadzor nad 46 visokošolskimi zavodi, katerih vodstva niso odgovorila na poizvedbo ministrstva glede organizacije pouka oziroma niso prijavila blokad.
Predsednik Združenih držav Amerike Donald Trump je konec preteklega tedna podpisal izvršno uredbo za razpustitev Ministrstva za izobraževanje. Izvršitev uredbe, imenovane Izboljšanje izobraževalnih rezultatov z opolnomočenjem staršev, držav in skupnosti, je Trump naložil ministrici za izobraževanje Lindi McMahon. Za popolno ukinitev ministrstva je sicer potrebna odobritev kongresa. Namen odredbe pa je izpolnjevanje predvolilnih obljub ter povrnitev nadzora nad izobraževanjem zveznim in lokalnim skupnostim. Trump je ministrstvo v preteklosti že označil za potratno in ga obtožil širjenja woke ideologije. Od začetka mandata je nova administracija odpustila skoraj polovico zaposlenih in prenovila velik del oddelka. Ministrstvo je sicer zadolženo za pregled in uveljavitev zakonov o diskriminaciji ter za razdeljevanje financiranja za pomoč študentom iz socialno šibkejših okolij in študentom s posebnimi potrebami. Uredba bi lahko pomenila, da bodo imele zvezne oblasti težave z zagotavljanjem zadostnih sredstev za študente iz socialno šibkejših okolij. Na uredbo so se odzvali v Ameriški zvezi učiteljev in Ameriškem združenju univerzitetnih profesorjev, ki so kmalu po podpisu uredbe vložili tožbo zoper predsednika Trumpa, ministrico McMahon in Ministrstvo za izobraževanje na Zveznem sodišču v Massachusettsu.
Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje je v javno obravnavo poslalo novelo Zakona o vrtcih. Predlogi rešitev se nanašajo predvsem na reševanje tako imenovane »romske problematike«, financiranja zasebnih vrtcev na podlagi koncesij in delovanje vrtcev ob naravnih nesrečah. Rok za oddajo pripomb na novelo je osemindvajseti marec. Novela predvideva obvezno vključevanje romskih otrok v vrtce eno leto pred vstopom v šolo. Občine, v katerih se nahajajo evidentirana romska naselja, bodo tako zavezane k spodbujanju in spremljanju vključevanja otrok iz romskih skupnosti v vrtce. Predlog novele navaja, da bodo starši morali otroka vpisati v vrtec do tridesetega septembra v koledarskem letu, ko otrok dopolni starost pet let. Pristojna služba občine bo v nasprotnem primeru primorana obvestiti pristojni Center za socialno delo, krajše CSD, ki bi neobiskovanje vrtca obravnaval kot zanemarjanje otroka. Predlog novele prinaša tudi novosti pri plačevanju vrtcev. Vzpostavlja namreč podlago za plačevanje tudi vrtcev, ki delujejo v zavodih za vzgojo in izobraževanje otrok s posebnimi potrebami. Plačilo bo tako povprečna cena programa za druge enako stare otroke. Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje pojasnjuje, da bi z rešitvijo izenačilo položaj vseh staršev, ki imajo otroke vključene v katerikoli program vrtca. Ministrstvo za financiranje zasebnih vrtcev predlaga zgolj en model financiranja, in sicer s podelitvijo koncesij. Za razpisovanje koncesij bi bile pristojne občine, ki bi o podelitvi koncesije odločale na podlagi potreb po zagotovitvi prostih mest. Spremembe v noveli se nanašajo tudi na delovanje vrtcev v naravnih nesrečah. V preteklosti se je namreč za pomanjkljivost izkazala odsotnost konkretne pravne podlage glede tega, kdo zares odloča o delovanju vrtcev v izrednih razmerah.
Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje je v javno razpravo prav tako poslalo predlog novele Zakona o osnovnih šolah. Velik del sprememb v noveli se nanaša na zagotavljanje varnosti. Kot smo že poročale, bi nov zakon omejil uporabo elektronskih naprav na zgolj uporabi v pedagoške namene. Šole bi lahko po novem pregledovale osebne predmete učencev. V primeru suma, da učenec poseduje prepovedane predmete in jih ne bi želel sam izročiti, bi lahko šola pregledala osebne predmete učenca in tudi zasegla najdene prepovedane predmete ali substance. Novela predvideva tudi strožje postopke glede opravičevanja odsotnosti otroka s strani staršev. V primerih daljših ali ponavljajočih se neopravičenih izostankov bi lahko šola obvestila pristojni CSD in potencialno podala predlog prekrška zoper starše. Šole bi lahko učenca tudi prešolale, po novem brez privolitve staršev ali pristojnega CSD, pod pogojem, da bi učenec neuspešno izvajal vzgojne dejavnosti ali prejel tri vzgojne opomine.
OFF je pripravila Zala, novičke univerzitetnega bloka je pisala vajenka Klea, mentorirala je Nika K.
Dodaj komentar
Komentiraj