Ursulina prevetrena komisarska ekipa
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je v Strasbourgu predstavila razrez posameznih resorjev in imena komisarskih kandidatov za mandat od leta 2024 do leta 2029. Von der Leyen, ki jo je Evropski parlament julija izvolil za drugi petletni mandat na čelu izvršilnega organa Evropske unije, med prednostne naloge novorojene komisije šteje varnostno problematiko, ohranjanje konkurenčnosti in zeleni prehod. V novi sestavi komisije bodo po dolgotrajnih pogajanjih, v okviru katerih so bile zaradi doseganja spolne uravnoteženosti države članice primorane izbrati kandidatko in kandidata, štirideset odstotkov komisije predstavljale ženske. Poleg tega bodo ženske prevzele kar štiri od šestih podpredsedniških mest komisije. Kdo so kandidati nove izbrane vrste Evropske unije, si bomo pogledali v današnjem OFFsajdu.
Nova komisija je rojena v precej burnem obdobju za sodobno Evropsko unijo – nekatere članice mejijo na Ukrajino, v kateri divja vojna, vse so razdeljene glede genocida v Gazi, poleg tega pa je naš mali kontinent stisnjen med gigante, ki se na ta ali oni način vojskujejo. Zaradi tega je pomembno, da so cilji komisije jasno zastavljeni. Von der Leyen si je zadala, da bodo poskrbeli za varnostno politiko in zeleni prehod, a to ni vse. Prednostna področja za komisijo razdela Nick Alipour, novinar portala Euractiv.
Von der Leyen je poudarila, da je kandidate izbrala zlasti v luči zagotavljanja uravnoteženosti. Glede na končni seznam se to odraža zlasti pri dodelitvi najpomembnejših resorjev državam članicam, ki prispevajo največ denarja v evropski proračun. Kot v skoraj vsakem mandatu pa se dejanski resorji komisarjev tudi v tem malo spreminjajo. Von der Leyen je tokrat ustanovila tri nove resorje. Gre za komisariat za obrambo in varnost, ki ga je dodelila Litvi, resor za Mediteran, ki ga bo vodila bivša županja Dubrovnika Dubravka Šuica, ter resor, pristojen za energijo in stanovanjsko politiko, ki ga bo vodil danski predstavnik Dan Jørgensen. Rojstvo novih resorjev razloži Peter Žerjavič, dopisnik časnika Delo iz Bruslja.
Pomemben del sestave nove komisije je bil za predsednico uravnoteženost po spolu. Ženske bodo v tem mandatu dejansko zasedale veliko pomembnejše vloge kot doslej – med drugim bodo zasedale večino podpredsedniških stolčkov. Španka Teresa Ribera bo poleg položaja podpredsednice prevzela še resor za konkurenčnost, nekdanja estonska premierka Kaja Kallas pa bo opravljala funkcijo visoke predstavnice za varnostno in zunanjo politiko. Poleg omenjenih bosta podpredsedniško funkcijo opravljali še Romunka Roxana Minzatu in Finka Henna Virkkunen. Alipour pove več o tem, zakaj je von der Leyen vztrajala pri uravnoteženosti spolov v komisiji.
Alipour komentira tudi razporeditev podpredsedstev.
Slovenija sicer ni dobila podpredsedniškega stolčka, ampak resor za širitev Evropske unije in podporo Ukrajini, ki ga bo vodila Marta Kos. Ta sicer po umiku kandidature Tomaža Vesela še vedno ni prestala celotnega postopka imenovanja slovenske kandidatke za evropsko komisarko. Pred odbor državnega zbora za zadeve Evropske unije bo stopila danes. Žerjavič pojasnjuje, da je resor za širitev sicer kar obetaven zadetek na loteriji.
Žerjavič v nadaljevanju še dodatno oriše pomembnost slovenskega resorja, čigar pridobitev je naš premier Golob označil za nov zgodovinski met.
Med tistimi, ki bi postopek uradne potrditve nove komisije lahko zavlekli, se omenja Raffaele Fitto, član stranke Bratje Italije italijanske premierke Meloni, ki so ga predlagali za položaj komisarja za kohezijo in reforme. Drugi v vrsti kontroverznih kandidatov je Orbánov adut Olivér Várhelyi, ki je bil v ekipi Ursule von der Leyen že v njenem prvem mandatu, kjer je zasedal položaj komisarja za soseščino in širitev. Več o časovnici potrditev in kontroverznih kandidatih pove Alipour.
V Várhelyija in Fitta se poglobi še Žerjavič.
Kandidati za komisarje bodo v Evropskem parlamentu zaslišani v naslednjih tednih, pridobiti pa morajo dvotretjinsko odobravanje poslancev in polovično odobravanje držav članic. Če bo kateri izmed kandidatov zavrnjen, mora država članica, ki ga je predlagala, ponuditi novega. Posadka, ki bo naslednjih pet let usmerjala Evropsko unijo, tako verjetno še kakšen mesec ali dva ne bo dokončna. Morda se bo, kot trenutno postavo povzame Alipour, takrat pojavil še kakšen nov, »rožnat« resor.
OFFsajd je pripravila Brina, zraven je sedel Luka.
Dodaj komentar
Komentiraj