Decentralizacija

Oddaja
8. 7. 2019 - 16.30

Metelkova mesto:

 

Gala hala ob 21:00: Intimno: ŠećeЯ

V letošnji poletni sezoni se bomo na Letnem vrtu Gala hale redno družili ob zvokih izbranih glasbenikov z Balkana. Zaradi pomanjkanja intime na klasičnih koncertnih prizoriščih smo se odločili, da jim ponudimo mesto pod odrom, nedaleč stran od poslušalcev. Večinoma gre za siceršnje člane imenitnih bendov in glasbenih projektov, ki jim nikakor ne zmanjka idej in se zato občasno zatečejo k izražanju v solo projektih. Ker bodo nastopi sproščene narave, lahko redno pričakujemo tudi razširitve v dvojce, z gostujočimi prijatelji inštrumentalisti.

Intimna otvoritev bo sladka. Prihaja…

ŠećeЯ. Je droga, pobeg in uteha. Okusen je, a če vzameš preveč, je slabo. Je tudi ime folktronica post-dance solo projekta Tene Rak iz hrvaškega Varaždina. Nekateri se Tene z veseljem spominjamo kot bobnarke in pevke enega najboljših exyu-bendov 21. stoletja, Vlasta Popić (Moonlee Records).

V svojem solo projektu s poudarkom na vokalu kombinira različne instrumente in sodeluje z glasbeniki s celotnega Balkana. Na momente tanka in krhka zvočna slika se v trenutku razbohoti v sladko ostro atmosfero, ki ti zleze pod kožo.
Po izdaji debija na Bandcampu sta preostala EP-ja izšla pri makedonski založbi Balkan Veliki in hrvaški Prokulica Records.

Music policy: folktronica/post-dance

*v primeru slabega vremena bo prireditev potekala v dvorani s pričetkom ob 22h!

Vstopnina: do 22h vstop prost, 3 € kasneje

 

AT-Rog:

Socialni center ob 19:30: Kuhinja ROGoVILCA

Tokrat na meniju: veganski RATATOUILLE.
Za sladico si bomo mogoče privoščili še spontano filmsko projekcijo presenečenja.

 

Center:

 

Galerija DLUL, Breg 22 ob 19:00: Drinovec in Potočnik: Mislec, moduli in algoritmi

Inside Out VI

Inside Out je razstani cikel, ki ga letos v galeriji DLUL prirejamo že šestič. Kuratorka štiriletnega sklopa je dr. Nadja Gnamuš.

Družba medijev in potrošništva je hipertrofirala do stopnje, ko moramo izrecno zaprositi in včasih že plačati, če ne želimo, da nas v nabiralniku pričaka reklamna brošura ali med brskanjem po spletu zmoti oglas. Po drugi strani je tudi vednost dostopnejša, tako v svoji instantni kot kompleksnejši obliki. Kljub dejstvu, da živimo v družbi konstantne samo-refleksije, se v vsakdanjih praksah in navadah ne spremeni prav dosti. Prav nasprotno, zdi se, da za mnoge osveščenost deluje po načelu "interpasivnosti".

Umetnost − vsaj delno − ostaja področje, ki se z načelom eksperimenta, neobvezujočega brkljanja in igre upira predpisani operativnosti in uporabi. Umetniško prakso Boštjana Drinovca in Uroša Potočnika povezuje ravno eksperimentalna narava in raziskovalna radovednost, s katerima se lotevata iracionalnosti in bizarnosti misleče, na videz razumu podrejene družbe.

Za Boštjana Drinovca je značilno kombiniranje tradicionalnih kiparskih znanj z zvočnimi, kinetičnimi in mehansko vodenimi skulpturami, ki izhajajo iz umetnikovega zanimanja za robotiko in umetne organizme.

Slike, kolaži in objekti Uroša Potočnika so večplastno zastavljene refleksije družbene realnosti, s katerimi se skozi različne likovne kode in reinterpretacije loteva družbenih nepravilnosti in problematik, od modernega suženjstva, prekarnega dela, potrošništva, umetne inteligence do družbenega razslojevanja.

Brez vstopnine

 

Čin Čin ob 20:00: Jazz Ponedeljek: Matošič, Bezget & Smrdel

Ponedeljek je v Tobačni dan za jazzenje, na drugem julijskem druženju pod krošnjami pa si bodo note podajali kontrabasist Nikola Matošič, kitarist Igor Bezget in bobnar Žiga Smrdel.

- - - - -

Nikola Matošič (kontrabas)
Igor Bezget (kitara)
Žiga Smrdel (bobni)

- - - - -

Brez vstopnine

 

Atrij Kavarne NUK ob 21:00: Šansoni - Jure Ivanušič

Jure Ivanušič je vsestranski ustvarjalec, ki bo na tokratnem večeru vaša ušesa razvajal s svojimi šansoni. Ti mu predstavljajo simbiozo med njegovima dvema ljubeznima; teatrom in glasbo. Sam pravi, da je šanson zanj uglasbljena poezija in da je glasbenik tisti, ki prispeva besedilo, glasbo in interpretacijo. Tega se je naučil od največjih svetovnih šansonjerjev Brela, Brassensa in Ferreja.
Jure Ivanušič je skladatelj, igralec, režiser, šansonjer, pianist, pevec, humorist in tekstopisec. Na AGRFT je študiral dramsko igro, na Univerzi za glasbo in upodabljajočo umetnost v Gradcu pa klavir. Na slovenskih gledaliških odrih je ustvaril različne vloge, za katere je prejel najvišja priznanja tako doma kot v tujini. Z Vanesso Redgrave je nastopil na UNICEF-ovih koncertih v Londonu, Syracusi in Varšavi. Od leta 1992 redno koncertira z Radom Šerbedžijo po Evropi in svetu.
Prejel je številne nagrade; med drugim Borštnikovo nagrado, nagrado Združenja dramskih umetnikov Slovenije in Ježkovo nagrado. Prejel je Vikendov gong ustvarjalnosti in je štirikratni nagrajenec Festivala slovenskega šansona in Slovenske popevke.

Zasedba:
- Jure Ivanušič: vokal, klavir in interpret

Vstopnina: 10 EUR

 

Križanke ob 21:00: Marcus Miller

Klasična glasba

Russell Gunn, trobenta
Alex Han, saksofon
Julian Pollack, klaviature
James Francies, klaviature
Alex Bailey, bobni

 

De-center:

 

MKC Pri rdeči ostrigi, Škofja loka: Festival "In Memoriam prof. Peter Hafner"

18:00 Band vs Brand & Glasbeni menedžment – Projekcija filma in okrogla miza

BEND VS BREND (Hanna Szentpeteri & Simona Jerala / Slovenija / 2018 / 20 min, koproducent: Kino Šiška)

- Dobrodošli v šestmesečni utrip glasbenega življenja Maše Pavoković in Eve Kristine Filipčič, menedžerki skupin Koala Voice in persons from porlock. Filmska ekipa skupinama sledi po Sloveniji in tujini, kjer se akterji filma soočajo z glasbenimi prelomicami. Maša Pavoković je že tri leta neločljivo povezana s skupino Koala Voice, eno bolj prepoznavnih mladih glasbenih skupin pri nas. Kje se riše meja med prijateljstvom in poslom? Kakšna je funkcija menedžerja? Eva Kristina Filipčič je za svoj prvi bend izbrala persons from porlock. Je ambicioznost menedžerja dovolj, da skupina obstane? Kaj se zgodi, če se izvajalec ne želi podrediti zahtevam klasične glasbene industrije? 

Projekt je bil zmagovalni projekt razpisa za Kulturni evro 2017 Kina Šiška. Projekciji filma sledi OKROGLA MIZA, ki jo tudi tokrat pripravljamo v sodelovanju s Sigic - Slovenskim glasbenoinformacijskim centrom. Beseda bo tekla o glasbenem managementu. Kdo v Sloveniji sploh je glasbeni manager? Kdo v Sloveniji ga sploh potrebuje?

Naši gostje bodo:

- Maša Pavoković (Koala Voice, Magnifico)
- Miran Rusjan (Moonlee Records, Repetitor, Seine, Žen, Borghesia...)
- Martin Jagodic (KRDM, Armaroth, Amalgam)
- Gregor Lavtar (Moshead)

Pogovor bo vodil Peter Baroš.

Brez vstopnine

20:30 Left Lane Cruiser, ameriški umazani 'hribovski' blues

ameriški duet zaznamuje rovtarski, punk-blues stil, rjoveč kot motorna žaga. Sestavljata ga odbiti (slide) kitarist Frederick "Joe" Evans IV in odlični bobnar Brenn Beck. Čeprav prihajata iz Fort Wayena v Indiani, je njun zvok bolj severno - missisippijevsko - močvirnat ter začinjen z močno dozo renčečega garažnega punka. Po odličnem prvencu "Gettin’ Down On It" (2004), izdanemu v samozaložbi, naj bi ju sam Dan Auerbach (The Black Keys) priporočil lastniku znamenite založbe Alive Records, kjer sta leta 2008 izdala drugi album in vse naslednje. V Škofji Loki bosta predstavila sveže izdani album "Shake & Bake" (2019).

Vstopnina: 5 EUR

 

Kranj:

Trainstation SubArt ob 20:00: Siberian meat Grinder, TotalChaos @Subart festival

SIBERIAN MEAT GRINDER

Gre za energično zasedbo iz Rusije, ki igra hitri in adrenalinski crossover thrash metal, pomešan s številnimi vplivi drugih žanrov, od black metala, hardcora, rapa in vse do stoner rocka. Band so v Moskvi leta 2011 formirali bivši člani prominentnih ruskih punk, hardcore in rap bandov, kot so recimo What We Feel, Razor Bois in Moscow Death Brigade. Poleg izrazite antifašistične drže se v njihovih besedilih, videospotih in grafičnih podobah čuti tudi močna povezanost z ulično kulturo, ki vključuje grafitarsko, skateboard in BMX sceno. Skupina za ljubitelje ekstremnih glasbenih zvrsti že dolgo ni več neznanka, saj je nastopila že na številnih večjih evropskih festivalih kot so Resist to Exist, Wilwarin, Rockstadt, Fluff in Brutal Assault, zasledili pa smo jo lahko tudi na festivalih Monte Paradiso in Punk Rock Holiday. Letos bodo izdali drugi album, kakšno skladbo iz prihajajoče plošče pa si lahko obetate tudi v živo.

TOTAL CHAOS

Kalifornijski street punkerji so nastali davnega leta 1989, predvsem zaradi želje po ohranitvi punk rocka v času, ko je glasbeni trg postajal vedno bolj nasičen z novim komercialnim glasbenim stilom. Poleg glasbenega ustvarjanja, katerega produkt je bogata diskografija, so člani skupine tudi veliki družbeni aktivisti. Med drugim so soustanovitelji punkerskih združenj United Valley Punks, Orange County Peace Punks in Alternative Gathering Collective, organizatorji družbenih dogodkov, kot je Food Not Bombs, pripomogli pa so tudi k odprtju Los Angeles Anarchist Center ter Big Mountain Indian Reservation. Glavni vokalist Rob Chaos je tudi solastnik založbe SOS Records, ki je izdala albume mnogih danes že klasičnih punk in oj! bandov, kot so The Exploited, Vice Squad, Sham 69, Conflict, The Adicts in Abrasive Wheels. Total Chaos so imeli na svojih koncertih zaradi svojega močnega nasprotovanja rasizmu in družbeno-politično obarvanih tem velikokrat opravka z rasisti in nacionalističnimi organizacijami, na Japonskem pa so celo prepovedali njihov album Patriotic Shock, izdan leta 1995 pri Epitaph Records. Poleg tega njihov predhodni album iz leta 1994, Pledge of Defiance, še danes velja za najbolj kontroverzen album, kar so jih izdali pri Epitaph Records. V 30-ih letih obstoja se je Total Chaos kot skupina razvila in izoblikovala, ob tem pa ohranila svoje prvotne ideale glede glasbe, kar ni bilo vedno lahko.

Vstopnina: 10 eur

 

Koper: PUF festival Koper

Ukmarjev trg ob 19:30: Rozin teater: Balon Velikon, lutkovna predstava

(Od 3. let naprej)

Petletni Oskar živi z mamo v blokovski soseski. Ima dva nergava soseda, ki na svet gledata s svojimi ozkimi strokovnimi očmi in Oskarju ne pustita, da bi živel v svetu igre. Nekega dne Oskar najde bankovec, s katerim si gre kupit vrečko presenečenja. Ko vrečko odpre, se realistična zgodba spremeni v pravljico. Iz vrečke namreč zraste ogromen balon, ki Oskarja odnese visoko nad resničnost, zvečer pa ga spet varno vrne domov.
Predstava o odrešujoči moči domišljije za enega igralca in animatorja, veliko namizno marioneto, tri male nošene lutke in balon. V zaključnem delu dobi možnost za sodelovanje s svojimi domislicami tudi občinstvo.

Pristaniška ulica ob 20:00: Filonautas: Prostovoljni potop, ulična akrobatska predstava

Predstava uličnega gledališča, cirkusa in commedie dell’Arte.

Dva pustolovca, na potovanju med sanjami in resničnostjo na nenavadni ladji, ki jo drži raztegnjena jeklena žica. Strast, upor, nevihta, morski psi - vse na raztegnjeni žici, ki ustvarja eksplozivno mešanico čustev, akrobatske spretnosti, komedije in poezije.

Taverna Koper ob 21:00: Fekete seretlek: FREE & BRAVE, teatralični koncert

Gledališki sekstet Fekete Seretlek na novo uporablja, spreminja in meša motive iz svetovne glasbe in prek njih ustvarja svoje izvirne kompozicije.

Virtuozno šesterico sestavljajo harmonikar Matija Solce (SLO), violončelistka Anička Bubniková (CZE/RUS), kontrabasist Pavol Smolárik (SVK), violinist Jiři N. Jelinek (CZE), trobentač Jan Meduna (CZE) in tolkalist Ivo Sedláček (CZE), vsak od njih pa prispeva tudi svoj glas.

Njihove poti so se križale med študijem na gledališki akademiji DAMU v Pragi, zato ne presenečajo gledališke prvine, vtkane v razposajeno glasbeno tkanino mednarodne druščine slovanskih korenin, ki se še posebej razvname ob odzivnem občinstvu.

Brez vstopnine

 

Bežeče sličice!!!

 

Kinoteka: Ni predstav

 

Kinodvor:

17:00 Gajin svet, Peter Bratuša / Slovenija / 2018 / 89 min / slovenščina / 8+

Z angleškimi podnapisi.

Mladinska romantična komedija z elementi kriminalke.

19:00 Delo brez avtorja (Werk ohne Autor), Florian Henckel von Donnersmarck / Nemčija / 2018 / 188'

Za tujejezičnega oskarja in zlati globus nominirana drama Floriana Henckla von Donnersmarcka (Življenje drugih) z epskim zamahom objame tri desetletja nemške zgodovine in skozi napeto, vznemirljivo družinsko sago izriše posvetilo osvobajajoči moči umetnosti.

Mala dvorana:

19:30 Carmine Street Guitars (Carmine Street Guitars), Ron Mann / Kanada / 2018 / 80'

Pet dni v življenju trgovine s kitarami v Greenwhich Villageu, kamor med drugim zahajajo Jim Jarmusch, Bob Dylan, Lou Reed in Patti Smith..

 

 

facebook twitter rss

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Prikaži Komentarje

Komentiraj

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • [[nid:123]] - Insert a node content
  • Samodejen prelom odstavkov in vrstic.
  • Spletni in e-mail naslovi bodo samodejno pretvorjeni v povezavo.

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.

randomness