Domače naloge

Oddaja
30. 6. 2020 - 16.30

Metelkova mesto:

Letni vrh Gale hale ob 19:00: Koncert: JEGULJA

Jegulja je domača brezkompromisna pošast težkih, spolzkih kitarskih rifov, dodatno zasoljenih z vsakim živim nastopom. Je inštrumentalni trio s koreninami v stoner metalu, obarvan s primesmi progresive in sludgea.
Jegulja je splavila leta 2013. Jedro zasedbe kitaristov Jureta Gašperja (Uroš) in Jana Kozla (ex-Carnaval) pa je ostalo nespremenjeno do danes, le bobnarji so se čudežno menjavali. Očitno so se jim vibracije odlično poklopile z zadnjim, Juretom Kolškom, s katerim veselo žagajo že kar nekaj časa.
Po prvem kratkometražnem izidu Finesse & Mud (2014) je Jeguljin prvi studijski album, The Darkest Light, ugledal luč sveta leta 2017. Omenjeni debitantski album je bil proglašen za album leta s strani 24ur. Ves čas je Jegulja plavala po domačih in tujih koncertnih odrih, tudi vse tja do Ukrajine. V začetku letošnjega leta so izdali svoj drugi studijski album Exit Sandman, ki je prejel številne dobre kritike s strani Mladine, Odzvena in drugih medijev. Bend, ki črpa iz tradicije alternativnih trdokitarskih glasb 90ih let, je z najnovejšim izdelkom svojemu ustvarjanju dal še jasnejši in bolj edinstven izraz kot kadarkoli prej.
DJ pred in po koncertu: Southern Sunneh (Vinyl Only)
vstopnina 5 €

 

Zid Metelkove ob Masarykovi ob 21:00: Otvoritev murala Divje stvari | Ljubljana Street Art Festival

Najobsežnejši mural, 33-metrov dolgo zidno poslikavo ob Masarykovi ulici, je med 9. in 13. marcem 2020, s pomočjo slikarja Mihe Perneta, ustvarila švedska stripovska umetnica Anna Ehrlemark. Poslikave ni bilo mogoče dokončati do predvidenega roka, saj so se primeri okužb s koronavirusom že začeli širiti. Nedokončana sta ostala dva prizora, ki ju je s pomočjo Anninin skic dokončal Perne.
Ogromen mural "Divje stvari" je izstopajoča likovna intervencija med plakati in drugimi vizualnimi podobami, ki se nahajajo ob Masarykovi cesti v Ljubljani. V javni prostor je vstopil preroško, a hkrati neobremenjeno. Pod ozelenelimi drevesi deluje zabavno in neprisiljeno. Kjub črnogledim prognozam želi avtorica v delu zaobjeti optimistično vero in voljo v prihodnost, saj nas, ob pogledu na vseh 9 prizorov, preplavijo igrive in vesele misli. Avtoričina zgodba govori o optimistični post-apokaliptični prihodnosti otrok današnjega časa.
Podlaga za mural ne izhaja iz umetničinega stripovskega albuma, ampak je osnova za natis originalnih grafik, ki bodo izšle v obliki umetniškega albuma pred koncem leta v Göteborgu na Švedskem.

 

Muska drge:

 

Kavarna Slamič ob 19:30: Tjaša Fajdiga kvartet / Večer muzikalov

Tjaša Fajdiga – vokal

Anže Vrabec – klavir

Goran Rukavina – kontrabas

Pavel Čebašek – bobni

Vstopnina: 15 EUR

 

Cankarjev dom, Linhartova dvorana ob 21:00: Mala terasa sredi Ljubljane: Teo Collori in Mario Babojelić

Teo Collori in Mario Babojelič sta bila sošolca na celovškem konservatoriju. Sodelujeta že deset let. Njun repertoar sestavljajo avtorske pesmi in priredbe poznanih pop skladb iz zakladnice balkanskih pop uspešnic, ki doslej še niso bile zaigrane na akustični kitari.

Vstopnina: 10 EUR

 

SiTi Teater ob 21:15: Zmelkoow - akustični koncert

SPOVEDNICA

avtobiografska opereta - vroča in žgečkljiva

Zmelkoow bodo v SiTi Teatru predstavili avtobiografsko opereto "SPOVEDNICA - vroča in žgečkljiva". V njej bodo skozi akustično predstavitev pretežno avtobiografskih pesmi in s pomočjo njim lastnih humornih vložkov pa tudi z nekaj poplesavanja razgalili svoje poglede na svet in vesolje, bizarne travme in fobije članov benda ter ozadja, ki so botrovala nastanku besedil, in še nekatere skrivne kotičke življenja in delovanja svoje filozofsko-veseljaške rokerske druščine.

O tem, ali se bodo razgalili čisto do konca, v skupini sicer še potekajo notranji frakcijski boji. Vsekakor obljubljajo, da bodo nastop izpeljali dostojno svojemu statusu svetlih, če že ne velikih, zvezd, ki ga vztrajno in kontinuirano gradijo že dobrega četrt stoletja. V tem času so izdali 9 CD-jev, nekaj vinilov in kaset pa tudi izdaj na precej nenavadnih nosilcih zvoka. Posneli so nekaj najbolj odbitih video-spotov in nanizali vrsto uspešnic, kot so: Čau sonček, Bit (Smisel življenja …), Poredni gosti, YO!, Ko pogledam to nebo, Sentiš - navadni, Klub ljudi z resnimi težavami (Problemi so, problemi bojo …), Zlata ribica, Gravitacija (Več kot spijemo …) itd.

Sodelujoči

Goga – glas in akustična kitara

Žare – akustični bas

Anuša – flauta, tolkala, glas

Aleš – tolkala

Maestro Zergoloff – violina, sax, harmonika, mandolina, klavir

Vstopnina: 15,30-17 EUR

 

Na ploščadi pred Dramo ob 20:00: Koncert skupine Pantaloons ob zaključku sezone 2019/20

Ob tej priložnosti se nam bo pridružil Pantaloons trio, sveže ime v domačem glasbenem prostoru. Pantaloons trio je nastal znotraj zasedbe Chili Brass Band, kjer so se Luka Belič, David Nik Lipovac in Aljaž Markežič tudi prvič srečali. Zelo kmalu se je po eni od vaj CBB zgodil jam, ki jim je začrtal nadaljnjo ustvarjalno pot. Lansko leto so bili po izboru Muzikobala razglašeni za naj izvajalca leta. S saksofonom, bobni in tubo ustvarjajo navihano razgibane kompozicije, ob katerih poslušalca kaj hitro zasrbijo podplati. Pridružite se nam!
Vstop prost. Če bo slabo vreme, bo koncert odpovedan.

 

Teater, razstave, predavanja...:

 

Stara elektrarna ob 20:00: Maja Delak: Samo za danes

Plesna predstava

Samo za danes je navidezno počasna instantna kompozicija, kjer avtorice pogledu namerno izpostavljajo manj vidne, manj očitne materialnosti, telesnosti, stanja. V preminjajočem in ponovno nastajajočem prostoru zvočnih pokrajin je izhodiščni princip sprotno pogajanje in dogovarjanje različnih gledišč, tudi z občinstvom. O gibu in gibanju, občutju lastnih identitet, o odraščanju in staranju ni mogoče razmišljati ločeno od telesa. V prepletu raznolikih izkušenj, podob in tem vsake ustvarjalke posebej in vseh skupaj se čut za čas razpira telesno. Staranje je vedno sveže, vedno je treba spihati novo plast prahu, odgrniti ovoj, ki zakriva ekscesne nevidnosti… Če je za Starko v pesmi Mine Loy preteklost razpadla, prihodnost nedostopna in sedanjost bolečina, se ustvarjalke soočajo z življenjem kar se da optimistično. Bivanja ni mogoče uokviriti, predstavo pa je.

Sodelavci:
Snovanje in koncept: Maja Delak
Soustvarjalke in izvajalke: Anja Bornšek, Maja Delak, Snježana Premuš, Kristýna Šajtošova, Urška Vohar
Oblikovanje zvoka in glasba: Luka Prinčič
Oblikovanje prostora in kostumov: Ajda Tomazin
Dramaturginja: Maja Šorli
Oblikovanje svetlobe: Janko Oven
Tehnična pomoč: Igor Vuk
Oblikovanje maske: Tinka Prpar
Fotografija: Nada Žgank
Prevodi: Katja Kosi
Oblikovanje: Špela Drašlar
Vstopnina: 7 / 10 EUR

 

CSK France Prešeren ob 20:00: Uroš Potočnik: Starinarnica

Avtorska komedija - Starinarnica, igralca ter avtorja Uroša Potočnika (Outsider, Zvenenje v glavi, Usodno vino, Republika Slovenija…) je neke vrste 'stand up', pri katerem pa starinar Korel zaradi svoje 'starosti' večinoma sedi tako, da je Starinarnica na nek način tudi 'sit down' komedija. Starinarnica je prostor, v katerem se kopičijo najrazličnejše stare stvari iz različnih obdobij, ki nosijo različne zgodbe in prigode, predvsem pa imajo patino. V Starinarnico vsako jutro, že nekaj let zapored, prihaja starinar Korel, ki deluje kakor zmes pikolovskega profesorja zgodovine, zvitega prodajalca, neizprosnega licitatorja, neutrudnega zbiralca ter sentimentalnega vdovca. Predvsem pa Korel rad govori in razlaga; njegove zgodbe pa so več kakor zgodbe o predmetih; so zgodbe o ljudeh in njihovih usodah. Poleg tega o vsakem predmetu govori iz osebnih izkušenj na način, da predmet skupaj s protagonistom postane nekakšen 'osrednji lik', ki deluje kot večno živeči, brezčasni super heroj, ki je z nami že od začetka časov. Predstava Starinarnica se tako na subtilen in duhovit način sprašuje o pomenu zgodovine za slovenski narod – od plastične vrečke, rokovnjaške pištole, pa vse do mamutove dlake. Starinarnica je enodejanka, komedija, ki je primerna tudi za srednješolsko populacijo.

Ideja, besedilo, režija, izvedba: Uroš Potočnik Koreografija giba: Sabina Schwenner Kostumografija: Slavko Sever

Vstopnina: 15EUR na dan predstave

 

PTL ob 20:30: Maša Kagao Knez: Free Standing - PPŠ / SDS

Plesno-gledališka predstava

Kaja Lin J. A., Kany M. Obenga, Joseph Nzobandora - Jose, Maša Kagao Knez

FREE STANDING - POLETNA PLESNA ŠOLA

plesno-gledališka predstava

Avtorji predstave & nastopajoči

Vstopnice / Tickets: 10/8€ (dijaki, študenti, upokojenci / scholars, students, seniors), predhodna rezervacija ali uro pred predstavo v gledališču / prior reservation or an hour before the performance at the theatre

 

- - - -

 

Galerija DobraVaga ob 19:00: POZICIJE V (O)RISU

skupinska razstava ob 4. obletinici DobreVage

Ob 4. obletnici galerije DobraVaga smo skupaj z družino Riso Paradiso povabili 15 v Sloveniji delujočih umetnic in umetnikov, da orišejo in v tehniki riso print zabeležijo eno ali več izhodišč, vezanih na izraz pozicija (npr. pozicije v delu, v družbi, v okolju bivanja in v umetniških delih).

30. 6. – 5. 9. 2020

Besedo “pozicija” smo izbrali za vsebinsko izhodišče v času začetnih ukrepov in spremenjenih okoliščin ob pandemiji COVID-19, ki na novo oblikujejo naše pozicije in stališča. V času sedanjih razmer smo začeli več zahajati v naravo, kolesariti na protestih, razmišljati o lastni potrošnji za določene dobrine, doživeli smo izpraznjena središča mest, se družili še bolj kot prej na družabnih omrežjih in video klicih, morda doživeli osamljenost, spoznali potrebo po dotiku, delali v novih okoliščinah ali ostali brez projektov, razmišljali o in razvijali alternativne oblike kulturnih dogodkov, ter počeli, odkrivali, razmišljali še o marsičem drugem.

Nove razmere nam dajejo drugo perspektivo in izhodišča za prihodnost ter nas ženejo do odkrivanja alternativnih prostorov, načel, vlog na področjih kulture, gospodarstva, politike, oblik dela, javnega in zasebnega življenja.

Izraz “pozicija” nam je v DobriVagi blizu, ker se pomensko hkrati lahko naslanja tudi na sestavo vizualnega dela, na pozicije in likovno strukturo podob, kompozicijo in razporeditev elementov, ki tvorijo zgodbo/vsebino. Ob omejeni paleti barv v tehniki risa želi projekt POZICIJE V (O)RISU zagnati tudi premislek o likovni gradnji umetniških del, ki bodo nastala.

Umetniki in umetnice: Sara Bezovšek, Jure Brglez, Tjaša Cizej, Jaka Juhant, Simon Kocjančič, Tatjana Kotnik, Gašper Kunšič, Lo Milo, Iza Pavlina, Tereza Prepadnik, Lucija Rosc, Žiga Roš, Helena Tahir, Jaka Vatovec, Tadej Vaukman

Kuratorki: Anja Zver in Ajda Ana Kocutar

Grafična podoba razstave: Matjaž Komel

 

- - - -

 

Slovensko mladinsko gledališče ob 19:00: Dežela pridnih: Vse plati in pasti upora

Pogovor

Dino Bauk je eden bolj znanih slovenskih odvetnikov. V zadnjem času je znova v ospredju zaradi pravne pomoči kulturnikom, aktivistom in protestnikom, ki so jih doletele policijske ovadbe ali kazni med izvajanjem miroljubnih protestnih akcij. Med drugim je pisatelj, ki je za svoj romaneskni prvenec Konec. Znova prejel nagrado Slovenskega knjižnega sejma, in kolumnist družbenokritičnega spletnega portala Disenz. Bauk in Valenčič se bosta ob prečesavanju splošnih aktualnih družbenih in političnih tem dotaknila tudi pravnih vprašanj, povezanih s protesti in samim dejanjem protestiranja. Katere zakonske pravice in svoboščine nas ščitijo? Kje so meje policijskih pooblastil? Katere pravne vidike je treba poznati pred izvedbo različnih neposrednih akcij, od javnega izražanja civilne nepokorščine do zasedbe prostorov državnih institucij? Upor proti trenutni oblasti in vsemu, kar ta predstavlja, se bo nadaljeval. To med drugim pomeni, da se moramo oborožiti tudi s pravnim znanjem.

Vodi: Erik Valenčič
Gost: Dino Bauk

Vstopnina: Prost vstop z obvezno predhodno rezervacijo na marketing@mladinsko-gl.si.

 

Vodnikova domačija Šiška ob 19:30: Meta Hočevar in sveži knjigi

PROSTORI IGRE in PROSTORI MOJEGA ČASA

Gosta pogovora bosta poleg avtorice Mete Hočevar še avtor spremnih besed Tomaž Toporišič ter gledališki režiser Jan Krmelj. Pogovor bo moderirala Petra Pogorevc.
Odlomke iz knjig bosta brala igralca Mia Skrbinac in Jernej Gašperin.

Drobna knjižica Prostori igre Mete Hočevar je takoj po izidu leta 1998 spremenila poglede in interpretacije fenomenov slovenskega, jugoslovanskega in tudi evropskega gledališča. Druga, dopolnjena izdaja te knjige je namenjena vsem gledalcem, ki hočejo razumeti in brati gledališče skozi njegove prostorske in časovne komponente. Te so povezane z zgodbami dramskih in nedramskih tekstov in živo prezenco igralca, ki šele vzpostavlja gledališki prostor. Ta temeljna knjiga bo skupaj z novo knjigo, posvečeno fenomenologiji prostorov gledališča kot ustvarjalkinega in razmišljevalkinega časa Prostori mojega časa tvorila celoto, s pomočjo katere bomo lahko vstopali v prostore in čase gledališča, hkrati pa nam bosta knjigi omogočili, da bomo lahko te prostore skupaj z avtorico, ki jih kreira in razlaga, tudi mislili.

Knjiga Prostori mojega časa s pomočjo primerov posameznih dramskih tekstov, ki so izbrani glede na način pristopa k oblikovanju prostora igre, raziskuje odnose in medsebojne vplive med tekstom – izrečeno mislijo – in prostorom, med igralcem in prostorom ter ostalimi odnosi v uprizoritvi.

Pogovor bo potekal V ŽIVO, na vrtu domačije, v primeru dežja pa v galeriji.
Vstopnina: 2 EUR

 

Center za poezijo Tomaža Šalamuna ob 20:00: Andraž Polič: Ob robu ceste

( pesmi za igralko in kitaro )

Nataša Burger in Andraž Polič predstavljata pesmi posvečene ženskam ob robu, ki so lansko leto prejele nagrado Fanny Hausmann, gledališko pa so že bile uprizorjene v Škucu (2013).
Tokrat v skrajšani različici pesmi interpretira igralka Nataša Burger (v knjižni obliki so bile lani objavljene pri "Hiši poezije" - Sončnice), ki jo podpira, razvaja, sprašuje in neguje Andraževa kitara.

Andraž Polič, 1972; pesnik, glasbenik, skladatelj, igralec.

Opozorilo: število obiskovalcev je omejeno na 20.

Brez vstopnine

 

Decentralizacija:

 

Dom kulture Velenje ob 19:30: Stand up večer s Tadejem Tošem

Komedija

Vstopnina: 15 EUR

 

Židovski trg, Maribor ob 20:30: Projekcija filma Manufacturing consent z diskusijo

Dokumentarni film na zabaven in provokativen način prikazuje politično življenje in ideje Noama Chomskega, svetovno znanega lingvista, intelektualca in političnega aktivista. Dinamični kolaž izvirnih posnetkov, domiselnih grafik in ilustracij prikazuje analizo množičnih medijev. Poljudno predstavi vsebino klasične sistemske analize medijskega sistema v zahodnih demokracijah, kot je bila zapisana v knjigi avtorjev Noama Chomskega in Edwards S. Hermana, Manufacturing Consent: The political economy of the mass media (Ustvarjanje soglasja: politična ekonomija masovnih medijev).
Pred filmom bomo v pogovoru z Maticem Primcem spoznale_i koncepte medijskih filtrov, kot jih definirata Chomsky in Herman, da jih bomo sposobne_i zaznati v vsakdanjem življenju. Razumele_i bomo kako lažne informacije pridejo v medijski diskurz ter kako postanejo skoraj ponarodele resnice, ki imajo velik vpliv na našo družbeno-politično realnost. Spregovorile_i bomo o pristranskosti medijev in opozorile_i na izpuščene narative.
Vstop je prost, prevzem vstopnic ni potreben.

 

Bežeče sličice!!!

 

Kinoteka: Kino-uho/Silvanovih 10

20:00 Zora (Sunrise), F.W. Murnau, ZDA, 1927, 35mm, 1.33, čb, nemi, 94', svp

Mlad kmečki par živi srečno, dokler moža ne zapelje ženska iz mesta. Kmet se odloči utopiti ženo, vendar v odločilnem trenutku ne zbere poguma in se povrhu v ženo sveže zaljubi. Odpelje jo na izlet v mesto in potem z ladjico čez jezero domov, toda v družinsko idilo se usodno vmešajo sile narave. Preplet inovativnih formalnih prvin, silovitih čustev, razburljive pripovedi in psihološke simbolike. Hollywoodski prvenec nemškega režiserja, ki se je že v domovini odlikoval s serijo poetičnih, ekspresionističnih mojstrovin.

Glasbena spremljava v živo: Andrej Goričar (klavir).
Cena vstopnice izjemoma 7 EUR.

Kinodvor:

17:00 Šivi (Šavovi), Miroslav Terzić / Srbija, Bosna in Hercegovina, Slovenija, Hrvaška / 2019 / 98’

Ana je prepričana, da je bil njen novorojenček, ki so ga pred osemnajstimi leti razglasili za mrtvega, v resnici ukraden in prodan za posvojitev. Nova sled ji vzbudi upanje, da ga bo končno našla, in poda se v neusmiljen boj s policijo, bolnišnično birokracijo in celo lastno družino, odločena, da bo naposled izvedela resnico.

Kinodvorišče ob 21:30: Moj najboljši profil (Celle que vous croyez), Safy Nebbou / Francija, Belgija / 2019 / 101’

Zgodba o ljubezni, hrepenenju in osamljenosti v dobi družabnih medijev. Juliette Binoche v vlogi ženske, ujete med fantazijo in resničnost.

 

facebook twitter rss

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Prikaži Komentarje

Komentiraj

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • [[nid:123]] - Insert a node content
  • Samodejen prelom odstavkov in vrstic.
  • Spletni in e-mail naslovi bodo samodejno pretvorjeni v povezavo.

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.

randomness