Mestni napovednik

Oddaja
28. 4. 2021 - 16.30

___Gledališče

Slovensko mladinsko gledališče, ob 20.00
Rokova modrina
, zgodba o Roku Petroviču
Režija: Matjaž Pograjc
Igrajo: Primož Bezjak, Damjana Černe, Željko Hrs, Uroš Maček/Vito Weis (vskok), Matej Recer, Katarina Stegnar
Rok Petrovič je bil – in je še vedno – edini serijski zmagovalec v zgodovini slovenskega alpskega moškega smučanja. V sezoni 1985/86, na vrhuncu smučarske evforije, je v skupnem seštevku slaloma s petimi zmagami osvojil največje število točk in za seboj pustil tako Ingemarja Stenmarka kot Bojana Križaja. Ker nikoli ni bil ekipni igralec in ker je izstopal iz ideološko-marketinške PR uravnilovke, ker je igral in smučal in živel in razmišljal absolutno po svoje in ker je šport veliko bolj kot tekmovanje v nacionalnih barvah (na robu političnega delovanja) dojemal kot osebnostno rast, je izstopal tako močno, da ga večkrat sploh ni bilo mogoče opaziti. Z razlogom. Smučal je tako, kot se smuča danes. Le da z muzejsko opremo. Iskal je idealno linijo in odkril poudarjen stranski lok. Gibal se je tako nežno, kot je bila ostra njegova misel.
6 € | https://tretjioder.si/trgovina/predstava-rokova-modrina-28-4/

Anton Podbevšek Teater, ob 20.00
Črna koža, bele maske

»Občutek manjvrednosti? Ne, občutek neobstoja. Greh je črn, saj je krepost bela.«  (Frantz Fanon: Črna koža, bele maske)
Medtem ko želimo rasizem pripisati zgodovini in ga tam tudi odložiti, so svet ponovno pretresle novice, ki kažejo, da rasizem še kako vztraja in da je problematika še kako pereča. Po usmrtitvi G. Floyda v ZDA, ki je prebudila množice in spodbudila proteste gibanja BLM, se je izkazalo dvoje: da v 21. stol. sistemski rasizem še kako obstaja in da to, da se pretvarjamo, da ne obstaja, kvečjemu kaže na našo ignoranco, zmožnost odrinjanja in nezmožnost soočenja z večno aktualno problematiko. Po eni strani se mi zdi smešno, da se v 21. stoletju spet na novo pričenjamo pogovarjati o tej problematiki, po drugi strani me straši, da to pri nas sploh še ni tema. 
Pri nas rasizma ni. To se dogaja nekje drugje, daleč v Ameriki. Ali pač? 
8 € | https://tretjioder.si/trgovina/predstava-crna-koza-bele-maske-28-4/

___Delavnica in kramljalnica

Mladinska postaja Moste, ob 16.30
Delavnica osnov zbiranja sredstev (Fundraising): spoznanje z osnovami Fundraisinga
prijave na delavnico - info@postajamoste.si

Klub Škofjeloških Študentov & Pri Rdeči Ostrigi, ob 19.00
KŠŠ KRAMLJALNICA: Andrej P. Škraba - Blockchain in kriptovalute

V premierni izvedbi Kramljalnice bomo škofjeloški študenti gostili Andreja P. Škrabo, matematičnega svetnika srednješolcev, ki pa je prav tako globoko tudi v svetu kriptovalut in blockchain tehnologije. Skozi njegove oči vam bomo predstavili to trenutno zelo žarečo temo in vam odprli nekaj neznanih vrat. Pogovor se bo odvijal Pri Rdeči Ostrigi, spremljali pa ga boste lahko v živo na strani Kluba Škofjeloških študentov in na strani Pri rdeči ostrigi. Pogovor bodo moderirali študentje Žan Križnar, Jure Nastran in Amadej Gruškovnjak.
https://www.facebook.com/kssklub

_____Razstave

Kino Šiška, do 19.00
Iza Pavlina: Zaupni odpadki

Vizualna umetnica Iza Pavlina v svojem delu ustvarja fiktivne identitete, s katerimi vstopa v različne situacije in tako raziskuje določene ekonomsko-družbene sisteme ter odnose moči in pojave družbenih anomalij znotraj njih. Projekt Zaupni odpadki je rezultat zbiranja in urejanja odrezkov odpadnega papirja lokalnih bank, pri čemer subtilno izpostavlja nevarnosti zlorabe osebnih podatkov ter prevprašuje varnost (spletnega) udejstvovanja.

ZDSLU, od 14.00 do 18.00
Razstava nagrajencev Riharda Jakopiča 2021

Nagrada Riharda Jakopiča za življenjsko delo: Milena Usenik (1934)
Nagrada Riharda Jakopiča za življenjsko delo: Franc Novinc (1938)
Nagrada Riharda Jakopiča 2021: Silvester Plotajs Sicoe (1965)

Galerija Kresija, do 18.00
Tanja Špenko: Kamorkoli greš, se vrneš na začetek

Likovna dela Tanje Špenko zaznamujejo trije življenjski cikli, ki se v razstavljenih delih srečujejo na skupni prelomnici sonaravne eksistence človekovih osebnih energij ter nravnosti. V njih se umetnica spogleduje z večno obnovo, z ritmom ponavljajočih se elementarnih sil, ki jih lahko zaznavamo skozi abstraktne odtise življenj in predmetov, skozi odtise ohranjenih pričevalcev življenja.
Obravnavana tema je v sodobnem konceptualnem smislu prežeta z oziranjem človeka nazaj k iskanju lastnih naravnih izhodišč, sloni pa na starodavni motiviki, značilni za globoko kontemplativno dojemanje naravnega bivanja – ouroboros. Ouroboros simbolizira čas in večnost, kamorkoli greš, se vrneš na začetek, začetek je konec in konec je začetek vsega, saj je ponavljajoče se sončno leto ogrodje božanske sile zemlje.

 

facebook twitter rss

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Prikaži Komentarje

Komentiraj

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • [[nid:123]] - Insert a node content
  • Samodejen prelom odstavkov in vrstic.
  • Spletni in e-mail naslovi bodo samodejno pretvorjeni v povezavo.

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.

randomness