Še en dan v kapitalizmu

Oddaja
25. 3. 2019 - 16.30

Metelkova mesto:

 

Klub Tiffany ob 18:00: Tango osnove – tečaj argentinskega tanga

Argentinski tango je ples, ki nas povezuje z drugimi, si drzne biti senzualen in uporniški za današnji čas. Hrani nas z objemom, bližino, senzibilnostjo, sproščenostjo in igro – vsemi sladkimi stvarmi, ki nam jih v pestrem vsakdanu pogosto primanjkuje.

 

Muska:

 

Čin Čin ob 20:00: Jazz Ponedeljek: Skupina Mladena Delina

Ponedeljkovi večeri v Tobačni so rezervirani za ljubitelje intimnih džezenj. Tokrat prihaja na oder v ČinČinu skupina vsestransega ustvarjalca in kulturnega delavca Mladena Delina, ki bo zapel v družbi Gregorja Ftičarja (klavir), Marka Korošca (kontrabas) in Boruta Rampiha (bobni).

- - - - -

SKUPINA PEVCA MLADENA DELINA
Mladen Delin (vokal)
Gregor Ftičar (klavir)
Marko Korošec (kontrabas)
Borut Rampih (bobni)

- - - - -

Brez vstopnine

 

Prulček Bar ob 21:00: Uroš Planinc Group live at Prulček

Instrumentalno vokalni ekspanzija

Brez vstopnine

V ponedeljek 25.3.2019 ob 21h bodo UPG priredili večer pravega kitarskega rocka. Med drugimi bodo nastopili tudi gosti Leon Žunec-kitara (Bitch Boys), Grega Teršek (Radio Jam) in drugi!

 

Kavarna Kino Šiška ob 21:00: IMPRONEDELJEK

Začetna postava:

Zvezdana Novaković – vokal
Igor Matković – trobenta
Gašper Torkar – elektronika
Rok Zalokar – klavir

vstop prost

 

Kar ni muska:

 

Šentjakobsko gledališče Ljubljana ob 19:30: Pokojnik v režiji Gregorja Čušina

Igrajo: Srečko Kermavner, Maša Medved, Samo Ravnikar, Tonka Černilogar, Janez Usenik, Katja Fajdiga, Gregor Usenik, Tomaž Cvar, Janez Vlaj, Marko Skok, Edi Gril, Bojan Kapelj, Meta Černe in Zoran Močnik

Vstopnina: Od 7 EUR dalje

 

MGL:

Veliki oder ob 19:30: Tartuffe

Komedija

V Slovarju slovenskega knjižnega jezika zasledimo geslo tartif, tudi tartuffe, ter sopomenki hinavec, licemerec, navedena pa sta tudi zgleda: v kuto preoblečen tartif, moderni tartifi. Slovenski pravopisnavaja še obliko za ženski spol: tartifka. Omenjena vira navajata tudi pridevnika tartifovski in tartifski s sopomenkama hinavski, licemerski in z zgledoma tartifovsko pretvarjanje, tartifski človek. Zasledimo tudi pojmovno ime tartifovstvo s sopomenkama hinavščina, licemerstvo, v zgledu pa je navedeno aktualnost tartifovstva.

Da je beseda tartif s svojimi izpeljankami postala del slovenskega besedišča, gotovo dokazuje, kako odmevne so uprizoritve te znamenite igre v slovenskem prostoru. V Tartuffu je Molière neusmiljeno obračunal s hipokrizijo cerkvenih in dvornih dostojanstvenikov, pa tudi z naivnostjo in lahkovernostjo verujočih podložnikov. Nakopal si je neodpustljive zamere, saj so se mnogi v igri prepoznali. Igra je bila nekaj let prepovedana in vrstili so se celo pozivi, naj komediografa sežgejo na grmadi. Da ta žlahtna mojstrovina, ki je nastala že pred toliko stoletji, nagovarja tudi nas, nedvomno priča o univerzalnosti njenega temeljnega konflikta.

Tartuffe, ta veliki prevarant, goljuf, lažnivec, slepar, svetohlinec, spletkar, hinavec, koristoljubnež, povzpetnik, dvoličnež, parveni, nemoralnež, primahun, karierist, grabežljivec, pohlepnež, prekanjenec, skopuh, brezsrčnež, stiskač, pogoltnež, izkoriščevalec, pijavka, požrešnež, farizej, lakomnež, licemerec, dobičkaželjnež, koristolovec, pritepenec, samoljubnež, hipokrit, prefriganec, samogolt, klečeplazec, pobožnjakar, prevejanec, ritoliznik, sebičnež, domišljavec, lopov, narcisoidnež, preračunljivec, nečimrnež, prilagodljivec, oportunist, sladkobesednež, premetenec, falot, zahrbtnež, izdajalec, zlobnež, priliznjenec, nesramnež, pretkanec, pohotnež, prebrisanec, brezobzirnež, lisjak, brezvestnež, prisklednik, arogantnež, potuhnjenec, samoljubnež, parazit, petolizec, zvitež, intrigant, stremuh, častihlepnež, lizun, vetrogončič, zmuzljivec, sluzator, prislinjenec in manipulant, bi težko kaj opravil, če ne bi našel nekoga, ki mu je nasedel in se mu pustil ovijati okrog prsta.

mala scena ob 20:00: Čudežna terapija

Komedija

Kadar v zakonu hudo škriplje, prideta človeku na misel vsaj dve zelo različni rešitvi: ločitev ali obisk zakonske posvetovalnice oziroma psihoterapevta. Tako se tudi Jana in Valentin Dorek, par srednjih let z dvema skoraj odraslima otrokoma, namenita reševati zakonsko barko, ki neusmiljeno tone. Njuna psihoterapevtka, ženska z dolgoletno prakso, jima postreže s celo vrsto različnih psiholoških vaj za izboljšanje komunikacije, ki pa po prvih obotavljajočih se korakih sprožijo hudournike medsebojnega obtoževanja. Na dan privrejo zatajevani občutki Jane, ki se je vsa leta zakona počutila odrinjeno in zapostavljeno, saj Valentinu nikoli ni odpustila skoka čez plot. Vendar ji zagrenjeni Valentin vrne milo za drago, ker si je tudi ona nekoč privoščila ljubimca. Kot vsi dolgoletni zakonci sta Jana in Valentin izkušena in do zob oborožena veterana zakonskega bojišča; vešče vrtita meče očitkov, mečeta kopja obtoževanj, podstavljata mine poniževanj in streljata drug drugemu naravnost v srce. Bo mirovna misija uglajene in obupane psihoterapevtke uspela ali pa bo s svojimi metodami vred končala kot kolateralna škoda vojne zakoncev Dorek?

 

LGL, Oder pod zvezdami ob 20:00: Posvetitev pomladi

Lutkovni balet je nastal na glasbo ruskega skladatelja Igorja Stravinskega, ki je eno najbolj kontroverznih skladb v zgodovini glasbene umetnosti napisal v začetku 19. stoletja. Danes se zdi skoraj neverjetno, da je ta priljubljena in cenjena skladba ob premieri v Parizu doživela škandal, da je bila koreografija Vaclava Nižinskega ocenjena kot katastrofalna, glasba pa nerazumljena.

V slovenskem prostoru smo si lahko ogledali izvedb Posvetitve ali variacij na temo: od  Posvetitve pomladi Edwarda Cluga prek triptiha, ki so ga skupaj ustvarile Maša Kagao Knez, Jana Menger in Rosana Hribar pa vse do Posvetitve pomladi, ki jo je kot del Trilogije leta 1996 v Cankarjevem domu na oder postavil Matjaž Farič. Farič se sicer s tem delom srečuje že četrtič, saj sta bili dve njegovi predstavi uprizorjeni tudi v Studiu za sodobni ples v Zagrebu. Tokrat se s temo ukvarja prek novega medija – lutke oziroma animiranega objekta.

Vstopnina: 5.00 €
 

SNG Drama:

Veliki oder ob 18:00: Angel pozabe

 

- - -

 

Mini teater ob 17:30: Plakati strpnosti

Otvoritev razstave
Vsakoletno razstavo plakatov na temo strpnosti, ki smo jo občudovali na prejšnjih edicijah festiva Hiše strpnosti in so jih oblikovali priznani umetniki s celega sveta, je avtor razstave Mirko Ilić razširil in dopolnil s plakati novih ustvarjalcev. Razstava je medtem že prepotovala Črno goro, Bosno in Hercegovino, Srbijo, španijo, Nizozemsko in Washington.

 

KOŽ ob 18:00: Vojko Kovačič : Skrivnostni svet dreves

V čudnih časih živimo.  Z drevesi in živalmi ravnamo kot z mrtvimi stvarmi, ki nam služijo kot gorivo, gradbeni material, hrana. Za drevesa lahko upravičeno rečemo, da so krona rastlinskega kraljestva. Povezana v gozdove nudijo ostalemu življenju varno zavetje. Brez njih, bi se nam na našem planetu, slabo godilo.  V sodelovanju s kulturnim društvom Nova Akropola, v počastitev mednarodnega dneva gozdov.

Brez vstopnine

 

Kino Šiška, Kamera ob 19:00: Erik Emeršič: PROJEKCIJA FREKVENCE, cikel samostojnih razstav

Projekcija frekvence je serija srebro želatinskih povečav fotogramov vodnih valov, katerih lomljenje je umetnik Erik Emeršič umetno ustvaril v steklenem tanku. Rezultat poetičnega prizadevanja, da bi zaustavil val, so podobe prečnih prerezov gibanja sicer brezoblične in prosojne materije. Fotografsko srečanje oscilirajoče materije in medija – na površini, brez fotografskega aparata – tako ponuja podobo notranjosti vala, ki ni namenjena pogledu.

Erik Emeršič (1990), diplomirani oblikovalec vizualnih komunikacij, zaključuje podiplomski študij Vizualnih komunikacij – program fotografija na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje (ALUO) v Ljubljani. V študijskem letu 2015/2016 je za izjemne študijske dosežke prejel priznanje ALUO. Na natečaju Graphis New Talent Annual 2018 je prejel nagrado s področja grafičnega oblikovanja (Pop-up Book). Samostojno se je predstavil z razstavama Kultura oceana v Fotogaleriji Stolp (2018) in Projekcija frekvence v Muzeju sodobne umetnosti Metelkova v sklopu razstave Peter Rauch: Paviljon (2017). Sodeloval je tudi na več skupinskih razstavah v Sloveniji in v tujini, med drugim na Exposição X’17 v galeriji MUTE v Lizboni (2018), Peter Rauch: Ponavljanje v Cirkulaciji 2 (2017), Retro v galeriji DIG v Košicah (2017), Nabij se v Tovarni Rog (2016), After All v galeriji Cellar v Krakovu (2016) in Apropriacija trenutka v GT22 (2015).

Cikel samostojnih razstav je niz razstavnih projektov v zgornjem preddverju Kina Šiška, ki ga vsako leto pripravlja kurator ali kuratorka mlajše generacije.

vstop prost

 

Slovensko mladinsko gledališče ob 20:00: Dežela pridnih: Industrija strahu

V Sloveniji se varnost povečuje, hkrati pa se javna percepcija varnosti zmanjšuje. Eden od poglavitnih razlogov za ta paradoks je tako imenovana migrantska kriza. Kriza, ki je pravzaprav ni, je pa skoraj vsak dan navzoča v javnem diskurzu. Iluzija nenehne grožnje, ki naj bi jo za Slovenijo in njene državljane predstavljali begunci oziroma migranti, določenim političnim strankam služi kot sredstvo za nabiranje političnih točk, državnim organom, kot je ministrstvo za notranje zadeve, pa za povečevanje represije v družbi. Kako naj bi sovražni govor in omejevanje državljanskih pravic pripomogla k večji varnosti, ni jasno. Novinarja Kristina Božič (Večer) in Uroš Škerl Kramberger (Dnevnik) že leta spremljata, preučujeta in opozarjata na te stvari. Z njima bomo iskali odgovore na vprašanja, ki se jim politiki in državni birokrati radi izognejo v najširšem loku.

Vodi: Erik Valenčič
Gosta: Kristina Božič in Uroš Škerl Kramberger
Brez vstopnine

 

PTL ob 20:00: Martin Inthamoussu / Vita Osojnik: Manada / Horda

Izvirna adaptacija plesne predstave - razširjena verzija

Vstopnina: 10/8 EUR

 

Bežeče sličice!!!

 

Šugmanov salon, Ljubljana ob 20:00: Projekcija filma Igram, sem ob svetovnem dnevu gledališča

Vljudno vabljeni na projekcijo filma scenarista in režiserja Miroslava Mandića Igram, sem, v ponedeljek, 25. marca, ob 20.00 in 22.00 v Šugmanovem salonu. V triptihu, ki govori o tem, kaj pomeni biti igralec, ter o mejah med igralcem in likom, igrajo Luna Zimić Mijović, Gregor Zorc, Goran Bogdan, Lana Barić, Mojca Funkl, Amar Čustović, Sabrina Noack, Dario Varga, Primož Bezjak, Olga Pakalović, Senad Bašić, Nina Vodopivec, Ivana Roščić in Mediha Musliović.

Brezplačne vstopnice dobite pri blagajni Drame. Njihovo število je omejeno, zato svetujemo, da jih rezervirate.

 

Kinoteka:

20:00 Odprto platno: Premiera

Domine, Ludvik Rodič, Slovenija, 2019, digitalni format, barvni, 29'

Lana se po dolgotrajni odsotnosti sooči z realnostjo srednje šole, z napetimi odnosi med sovrstniki ter s svojo identiteto in mestom v svetu. Prvenec režiserja Ludvika Rodiča, ki je nastal po scenaristični predlogi Jana Medveda, ponuja pogled na zapletenost odraščanja v sodobnem svetu, ki je poln spletk, tekmovalnosti in pričakovanj. Hkrati pa je to film o prijateljstvu, ki se lahko zgodi šele, ko vsi mostovi pogorijo. Film je nastal na pobudo entuziastične skupine mladih (skupina Secret project), ki so želeli opozoriti na različne oblike medvrstniškega nasilja.
 

Kinodvor:

17:00 Ne bom več luzerka (Ne bom več luzerka), Urša Menart / Slovenija / 2018 / 88'

Ko se devetindvajsetletna diplomantka umetnostne zgodovine brez denarja, dela in družbe znajde na kavču svojih staršev, ugotovi, da bo odrasti težje, kot je pričakovala.

19:00 Tovor (Teret), Ognjen Glavonić / Srbija, Iran, Francija, Hrvaška, Katar / 2018 / 98'

Svojevrsten film ceste, ki prekine dvajsetletni molk o enem najgrozovitejših zločinov srbske vojske na Kosovu ter prikaže moralno in družbeno breme vojne, ki ga je neka generacija tiho odložila na ramena svojih otrok.

21:00 Knjiga slik (Le livre d'image), Jean-Luc Godard / Švica, Francija / 2018 / 85'

»Nič drugega kot tišina, samo revolucionarna pesem, zgodovina v petih poglavjih, kot pet prstov na roki.«

Mala dvorana:

20:00 Putinove priče (Svideteli Putina), Vitalij Manskij / Latvija, Švica, Češka / 2018 / 102'

Manskij, ukrajinski režiser, ki zadnja leta živi v prostovoljnem izgnanstvu v Latviji, je imel ob političnem vzponu Vladimirja Putina kot dokumentarist ruske državne televizije prost dostop do novega vladarja ruskega imperija.

facebook twitter rss

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Prikaži Komentarje

Komentiraj

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • [[nid:123]] - Insert a node content
  • Samodejen prelom odstavkov in vrstic.
  • Spletni in e-mail naslovi bodo samodejno pretvorjeni v povezavo.

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.