Pospešujemo

Oddaja
20. 9. 2017 - 16.30

MUZIKA

Klub Gromka ob 20. uri – koncertni večer Multislov

Na tretji ediciji festivala MULTISLOW se bo ponovno zgodila multiverzalna karavana, ki že dobrih pet let s kreativno okupacijo zaseda velemesta po vsej Evropi in s tem ustvarja priložnosti za ljubitelje ekstremnih godb.

Free oOo
bobni - 2 kitari - sax
https://ooofreeo.bandcamp.com/

Sefelin /Kasperzyk
Mario Sefelin - video projektorji
Chris Kasperzyk – electrons

Bevk/ Tavil /Erdem
Luka Bevk - kitara, elektronika, vokal
Utku Tavil - bobni, elektornika
Çağrı Erdem - kitara, DIY elektronika

https://umdhlebi.bandcamp.com/
https://soundcloud.com/utkutavil
https://soundcloud.com/cagri-erdem

Blaž Pavlica - video projekcije

Podrzaj / Riemann

Ivo Podržaj - električni bas, vokal
Teresa Riemann - vokal, bobni
https://www.youtube.com/watch?v=FaNS6nBUnPQ
https://teresariemann.bandcamp.com/

Janje / Hovden / Horvat / Lobachevsky
Boris Janje - bas
Marie Kaada Hovden - glas
Ottó Szabolcs Horváth - trombone, glas
Linch Lobachevsky - kitara, elektronika
Link: https://www.youtube.com/watch?v=c9N8W-McLQE
https://soundcloud.com/mariekaada/hovdenfariellogarcia-live
http://www.ottohorvath.org/

Kikiriki / Hees
Kikiriki - noise, elektronika
Havan Hees - elektronika
https://www.mixcloud.com/hanzumee/

https://www.youtube.com/watch?v=bDtMAd2knVw

Ayankoko
https://soundcloud.com/ayankoko

 

Jalla Jalla ob 21. uri – punk rock koncert graških Deadends

Vstop prost

 

Jalla Jalla ob 22. uri - Soul'o'Rama #20 - DJ SoulBina

Večer dušne glasbe; vrteli se bodo nesluzasti soul komadi vseh obdobij. Vrti Soulbina!

Vstop prost

 

Galerija Škuc ob 21. uri - Contine aperto - Tomažin, Puntar in Lumpert, skriti gost

1. Igor Lumpert & skriti gost
2. Irena Tomažin & Ina Puntar

Vstop prost

 

Pritličje ob 21. uri - Koordinate zvoka: 15

Lepo vabljeni k poslušanju improviziranega diskurza gostujočih glasbenikov, ter prostem pogovoru z glasbeniki o razvoju in vlogi medsebojnega zvočnega raziskovanja.

Rok Zalokar - klaviature
Žiga Šercer - perkusije
Žiga Murko - elektronika, pozavna

 

PLES

Kino Šiška ob 19. uri - Samuel Lefeuvre: mono(p)LES

Interferenca kratkega sola Samuela Lefeuvra mono(p)LES z Gospo iz Twin Peaksa proizvaja toliko pomenov, kolikor jih sami želimo. Informacij, ki jih prenaša na Lefeuvrovo telo poleno (angleško log), ne moremo natančno razbrati ali dešifrirati, vendar je iz gibanja razvidno, da so srhljivo diabolične in neizprosno uničujoče. Komponira jih – tako se zdi – strojna in programska oprema za filmsko montažo, toda Lefeuvrovo telo nam ne zmore sporočiti, o čem film govori. V nekem trenutku je poleno prebrutalen medij informacij, a ko ga naš protagonist končno odloži, se zdi, kakor da se njegovo telo spremeni v neko novo bojišče. Trajanje: 13 minut

Vstopnina: 7/9 EUR. Vstopnica velja tudi za predstavi Willi Dorner: Eno in Rodrigo Sobarzo de Larraechea: A P N E A (A P N E A, 2013).

 

Kino Šiška ob 19.30 - Willi Dorner: Eno

Eden od najprepoznavnejših avstrijskih koreografov Willi Dorner v predstavi Eno izhaja iz metodološko asketske, t.i. enobesedne in konkretne poezije avstrijskega vizualnega umetnika in pesnika Heinza Gappmayrja (1925−2010). Z njo ustvari žanrsko hibridno koreografsko krajino, v kateri se v duete zapletajo znaki, črke, številke, predmeti, telesa, grafične oblike, črte in pike. Trajanje: 50 min

 

Kino Šiška ob 21. uri - Rodrigo Sobarzo de Larraechea: A P N E A

Čilskega koreografa Rodriga Sobarza de Larraechee, ki živi in dela na Nizozemskem, je domače občinstvo spoznalo leta 2011 na festivalu Plesna Vesna, ko je v Mini teatru nastopil s predstavo Rudarjenje.

Sobarzo de Larraechea se v predstavi A P N E A kakor obsesivni znanstvenik ukvarja z istoimensko telesno anomalijo ali patološkim fenomenom, ko človeku zastane dih − z neko fiziološko in materialno prekinitvijo, ki ji skuša v koreografskem delu najti prostorsko ustreznico. Trajanje: 60 min

 

RAZSTAVA

Narodna galerija ob 19 uri - otvoritev pregledne razstave slikarke Helene Kottler Vurnik

Svoje delo je Helena Vurnik, rojena Kottler (Dunaj, 12.9.1882 - Radovljica, 4.4.1962), posvetila predvsem opremi projektov svojega soproga, arhitekta Ivana Vurnika. Z njim je vseskozi sodelovala, med drugim tudi pri projektu izvedbe zasebne kapele tržaškega škofa Andreja Karlina in Zadružne gospodarske banke na Miklošičevi cesti v Ljubljani. Veliko se je ukvarjala tudi s knjižno opremo. Ena izmed njenih najbolj priljubljenih slik je Šmarnična Madona, ki jo v maju izpostavijo v ljubljanski stolnici.

Vstop prost

 

Svetlobni park ob Gradaščici v Trnovem od 20.30 - Svetlobni park 2017 - stalna postavitev

Leta 2016 je bila v park ob Gradaščici v Trnovem v sklopu festivala Svetlobna gverila umeščena prva trajna svetlobna skulptura umetnika Boštjana Drinovca. V t.i. Svetlobni park bodo postopoma naselili še več trajnih postavitev: letos so ob mednarodni konferenci LUX Europa 2017 (18. – 20. 9.), ki jo v Ljubljani gosti Slovensko društvo za razsvetljavo, pod mostom čez Gradaščico postavili instalacijo Cirkulacija Aleksandre Stratimirović.

 

Galerija Equrna med 12. in 19. uro – razstava študentk in študentov Oddelka za slikarstvo ALUO: ALUO prehod: Papirologija

V letošnjem letu se Oddelek za slikarstvo prvič predstavlja v sodelovanju z Galerijo Equrna, ki velja za vodilno ljubljansko galerijo na področju postmodernega slovenskega slikarstva. Papirologija je druga od treh razstav, ki bodo v Equrni na ogled pod skupnim imenom ALUO prehod. Avtorji: Lea CULETTO, Polona DROBNIČ, Manuel FABRIS, Rok HORVAT, Meta HROVAT, Tina KONEC, Dalea KOVAČEC, Blažka KRIŽAN, Branko LAZOVIČ, Blaž MIKLAVČIČ in Helena TAHIR. Razstava bo odprta do 19. oktobra 2017.

Vstop prost

 

PREDAVANJE

MAO ob 17. uri – predavanje: Zakaj ustvarjamo prostor za urbano čebelarstvo?

V Simbiocenu bodo tokrat gostili urbanega čebelarja in arhitekta Gorazda Trušnovca in mlado oblikovalko Brino Fekonja, ki bosta predstavila vloge in potenciale urbanega čebelarstva skozi pogled trajnostnega urbanizma in oblikovanja. Urbano čebelarstvo včeraj, danes in jutri.

Vstop prost

 

Drama Kavarna ob 17. uri – pogovor: Kako predmeti konstituirajo ljudi

Pogovor o knjigah britanskega antropologa Daniela Millerja Materialna kultura (SH, 2016) in Potrošnja in njene posledice (SH, 2017). Njegovo izvirno in pomembno raziskovanje na način, prijazen bralkam in bralcem, osvetli povsem nepričakovane posledice načinov, kako se oblačimo in hranimo, kako nakupujemo, si opremljamo dom, komuniciramo. Daniel Miller se bo 28. septembra tudi udeležil znanstvenega srečanja na temo, kako predmeti konstituirajo ljudi, ki bo v Atriju ZRC SAZU v Ljubljani. Pogovor v Drami bo vodil glavni urednik založbe Studia humanitatis dr. Jože Vogrinc, sodelovali bodo dr. Jernej Mlekuž, dr. Jože Hudales, dr. Polona Petek in mag. Veronika Zavratnik.

Brezplačne vstopnice za pogovor dobite pri blagajni

 

Trubarjeva hiša literature ob 18. uri - O arhitekturi, Miesu in ideologiji: pogovor z Wallensteinom

Švedski filozof Sven-Olov Wallenstein velja za odločilnega avtorja, ki se že leta posveča filozofski refleksiji arhitekture. Ob njegovem prvem obisku v Sloveniji se bo z Matejo Kurir pogovarjal o arhitekturi in ideologiji ter recepciji arhitekture v kritični teoriji, kot jo je nakazal v leta 2016 izdani knjigi Architecture, Critique, Ideology: Writings on Architecture and Theory (Arhitektura, kritika, ideologija: spisi o arhitekturi in teoriji). Govor bo tudi o eseju Miesove tišine, ki je v slovenskem prevodu prav tako izšel 2016 (založba Praznine). Sven-Olov Wallenstein je profesor filozofije na Univerzi Södertörn v Stockholmu.

Brezplačen vstop

Beletrina ob 19. uri – predstavitev knjige: Kranjsko klobasanje z Jernejem Mlekužem

Avtor uspešnice Kranjsko klobasanje, dr. Jernej Mlekuž, se bo na ljubljanski predstavitvi knjige o madežih, ki jih je kranjska klobasa pustila v slovenskem časopisju, pogovarjal s komikom, prevajalcem in pisateljem Boštjanom Gorencem ter radijskim voditeljem Miho Šaleharjem. Pogovor bo vodila Agata Tomažič, za degustacijo certificirane kranjske klobase pa bo poskrbelo združenje GIZ Kranjska klobasa.

Vstop prost

 

RAZPIS

Striparna Pritličje in Stripolis razpisujeta Stripovski natečaj: Novi časi

V sklopu festivala stripa spet pripravljajo stripovski natečaj s tematskim naslovom: Novi časi, tokrat v čast Tomažu Lavriču ob letošnjem prejetju nagrade Prešernovega sklada. Lavričevi Novi časi so kratke zgodbe iz časov tranzicije, kjer se srečujejo mladi nasilneži in ostareli oficirji, popoldanske prostitutke, osamljeni otroci, potopljeni v virtualne svetove, zaljubljeni pijanci, nočne vile narkomanke, zagrenjeni ovaduhi slabih živcev, obupani pesniki in zasanjane blagajničarke, Kaj je ostalo od starega sveta in kaj bo prinesel nov svet? Se je sploh kadarkoli kaj spremenilo? Kdaj so napočili Novi časi? In kakšni so? Se je Lavrič motil?

Pogoji prijave:
1-2 stripovski strani do velikosti A3 format (večjih formatov ne sprejemamo)
Tehnika neomejena
Rok oddaje del: 29. 9. 2017 do 23:59.

Svoja dela lahko oddate v Striparni Pritličje med delovnim časom (https://www.facebook.com/striparna/?fref=ts) ali jih pošljete prek elektronske pošte na: pia.nikolic@gmail.com

Nagrade:
1. nagrada: Enomesečna prodajna razstava v Pritličju
2. & 3. nagrada: Strip iz Striparne Pritličje

Nagrajenci bodo razglašeni v 2. tednu oktobra v času stripovskega festivala.

 

FILM

Modri kot, Rog

21. 00 Tarkovsky: Stalker

Peti večer. Peti torek. Peti film. Petič Tarkovsky. Stalker, 1979

Vstopnine ni, kar ni samoumevno! Prostovoljni prispevki dobrodošli.

 

Slovenska kinoteka

20.00 32. grafični bienale Ljubljana: Kriterij rojstva

Legenda o Ugetsu

Ugetsu monogatari

Kenji Mizoguchi, Japonska, 1953, 35mm, 1.37, barvni, 97', shp

Genjuro (Masayuki Mori), nadarjen, a pohlepen mož, zapusti ženo in otroka, da bi sledil svojim sanjam: tako kakor njegov prijatelj Tobei (Eitaro Ozawa) nespametno zapusti soprogo, da bi se poskusil kot samuraj. Na prvi ravni torej sledimo romanci in feministični drami; na drugi ravni spremljamo zgodbo duhov; na tretji ravni pa realistično zgodovinsko povest o družbenih razredih in grozotah vojne.

 

Kinodvor

Dvorana

18.15 Druga stran upanja
Toivon tuolla puolen

Aki Kaurismäki, Finska / Nemčija, 2017, DCP, 98 min

Finski velemojster absurdnega humorja Aki Kaurismäki (Le Havre) z zgodbo o nepričakovanem prijateljstvu med sirskim beguncem in finskim gostincem zada še en duhovit udarec neusmiljeni birokraciji, s katero sodobna Evropa sprejema prosilce za azil. Srebrni medved za najboljšo režijo na letošnjem Berlinalu.

 

20.30 Premiera!

Kvadrat
The Square

Ruben Östlund, Švedska / Nemčija / Francija / Danska, 2017, DCP, 151 min

Provokativna satira švedskega režiserja Rubena Östlunda (Višja sila) tokrat preiskuje stanje zaupanja v družbi, ki jo zaznamujeta naraščajoči individualizem in razkroj družbene empatije. Dobitnik zlate palme letošnjega Cannesa.

 

facebook twitter rss

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Prikaži Komentarje

Komentiraj

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • [[nid:123]] - Insert a node content
  • Samodejen prelom odstavkov in vrstic.
  • Spletni in e-mail naslovi bodo samodejno pretvorjeni v povezavo.

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.

randomness